جدیدترین مطالب
خانه / فیلم و سریال / به بهانه اسکار دوم اصغر فرهادی برای فروشنده

به بهانه اسکار دوم اصغر فرهادی برای فروشنده

فیلم فروشنده برنده جایزه اسکار شد 

 

"فرهادی ما را نماینده خود در اسکار کرد چون در کار فضانوردی هستیم و وقتی از فضا به زمین نگاه کنید مرزی نمی بینید، نکته این بود"

این جمله ای بود که فیروز نادری مدیر بخش سامانه خورشیدی و برنامه مریخ ناسا در کنفرانس خبری جایزه اسکار گفت. اصغر فرهادی بازهم لبخند غرورآمیزی را در صبح روزی نسبتا سرد روی لبان ما نشاند این بار در فضایی فوق العاده دراماتیک و بی نهایت سیاست زده.

قطعا فروشنده بهترین فیلم اصغر فرهادی نیست اما هیجانات و اتفاقات سیاسی روی انتخابش به عنوان بهترین فیلم غیر انگلیسی اسکار ۲۰۱۷ تاثیر گذاشت. در ماه های گذشته در پی اعلام قانون جدید مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده، موجی عجیب جوامع مدنی و فضاهای مجازی را فرا گرفت. ریتم زندگی در مهاجرپذیرترین کشور جهان برهم ریخت و اعتراضات به خیابان های ینگه دنیا (آمریکا) کشیده شد.

در همین آشفتگی بود که اصغر خان ما در اعتراض به جلوگیری ورود اتباع ایرانی به آمریکا اعلام کرد: "در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد" و در انتخابی به غایت هوشمندانه فیروز نادری  مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی ناسا و انوشه انصاری اولین بانوی فضانورد ایرانی را به عنوان نمایندگانش در مراسم اسکار معرفی کرد. انتخاب هایی که  تاثیرگذاری جامعه ایرانی روی علم، فناوری، فرهنگ آمریکا را به رخ تمام جنگ سالاران و دیوانگان سیاسی می کشاند.

زمانی که فرهادی باهوش، بااستعداد و دوست داشتنی در باغچه های دانشکده هنرهای زیبا قدم می زد و به اجراهایش در تالار مولوی می پرداخت؛ هیچ وقت فکر نمیکرد روزی در کنار بت های سینمایی اش قرار گیرد. اعضای آکادمی رای به فروشنده دادند و نام فرهادی در کنار غول هایی چون فدریکو فلینی ، اینگمار برگمن، ویتوریو دسیکا و رنه کلمان، آکیرا کوروساوای افسانه ای  قرار گرفت که موفق شده اند بیش از یک بار برنده این جایزه ارزشمند شوند. هرچند اصغرخان محجوب ما در ردیف کارگردانان دو اسکاری آمریکایی مانند استیون اسپیلبرگ، فرد زینه‌ من، الخاندرو گونزالس ایناریتو،دیوید لین، کلینت ایستوود قرار دارد. اما جایزه در فضایی کاملا ضدترامپی و سیاست زده به دست آمد. فضایی ضد نژادپرستی و همدلانه که باعث شد ماهرشالا علی تحت عنوان اولین بازیگر مسلمان،  برنده جایزه بازیگری اسکار ‌شود. هرچند بازی  شگفت انگیز او در فیلم شایسته "مهتاب" قابل تحسین بود.

فرهادی در بیانه خود که انوشه انصاری آنرا خواند، گفت: "متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم."

در حالی که حاضران از این سخنان به وجد آمده بودند فرهادی مردم جهان و سیاستمداران را به همدلی دعوت کرد و گفت:"تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی ‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند."

 

فرهادی در جراید

روزنامه‌های معتبر بین‌المللی در تیترهای خود فرهادی را ستودند، «شیکاگو تریبیون» نوشت: اصغر فرهادی که در جوایز اسکار غایب بود و با «فروشنده» جایزه برد، خواستار همدلی شد.

روزنامه «ایندیپندنت» تیتر زد: وقتی «فروشنده» اسکار بهترین فیلم خارجی را برد، «اصغر فرهادی» قانون ضدمهاجر «ترامپ» را هدف قرار داد.

«لس انجلس تایمز» که پیش از این با تیتری کنایه‌آمیز به توییت‌های «دونالد ترامپ» اشاره کرده و به نقل از مدیر کمپانی «سونی» نوشته بود: "اخبار کذب" اسکار را به «اصغر فرهادی» می‌دهد،‌ برنده شدن دوباره کارگردان ایرانی فیلم «فروشنده» را در این رقابت‌ها تیتر کرد.

مجله «پیپل» هم نوشت: کارگردانی ایرانی که در مراسم اسکار شرکت نکرد، در سخنرانی دریافت جایزه‌اش قانون "غیرانسانی" ضدمهاجر «ترامپ» را مورد هجمه قرار داد.

واکنش وبسایت پلی‌لیست از همه جالب توجه تر بود این نشریه در تیتری نوشت: بهترین سخنرانی اسکار امسال از آن کسی بود که در مراسم حضور نداشت.

 

اسکار علیه ترامپ !

از ابتدای مراسم اسکار ۲۰۱۷ بیشترین توجهات به واکنش اسکار به ترامپ و قوانین نژادپرستانه او بود. تعدادی از مهمانان با یک پاپیون آبی روی لباس‌ هایشان در مراسم حاضر شدند تا نشان دهند بر خلاف گفته‌های ترامپ از «ارزش ‌های آزاد» آمریکایی دفاع می‌کنند. مجری برنامه در آغاز مراسم اهدای جوایز اسکار امشب از ترامپ تشکر کرد که‌ با کارهای نژادپرستانه خود باعث شده است «سفید بودن» بیش از اندازه اسکار به حاشیه برود. بعد از اهدای اولین جایزه به یک بازیگر سیاه‌ پوست مسلمان آمریکایی بسیاری در شبکه های مجازی انتخاب مهرشلا علی را شروع خوب و معنی ‌داری برای مراسم اسکار دانستند. در ادامه مراسم برنده جایزه بهترین طراحی چهره برای فیلم جوخه خودکشی هم در سخنرانی بعد از دریافت جایزه اش گفت: اسکار من متعلق به همه مهاجران به آمریکا است چرا که‌ من هم در آمریکا یک مهاجر هستم. در مراسم اسکار امسال در بخش یادی از درگذشتگان یاد و خاطره عباس کیارستمی کارگردان فقید و شهیر ایرانی هم گرامی داشته شد.

فیروز نادری هم در پاسخ به دلیل عدم حضور اصغر فرهادی در مراسم اسکار : دلیل عدم شرکت فرهادی در مراسم اسکار، ایستادگی او برسر اصول اخلاقی است.

به هر روی اسکار امسال بیشتر از هر سالی مورد توجه تمام اقشار غیر سینمایی بود و به شدت سیاسی  و در عین حال پر از عواطف بشری بود.

 

برای ما صبح امروز ایرانی ترین صبح در جهان بود. چه زمانی که شال فوق العاده زیبای انوشه انصاری با نقشه هوایی زادگاهش مشهد، نگاه عکاسان را به خود جلب کرد و چه زمانی که تنها ۱ ساعت بعد از اعلام پیروزی فروشنده وزیر امور خارجه کشور؛ دکتر ظریف این موفقیت را  در توییتر  تبریک گفت.

 

در ویدیو زیر می توانید سخنان انوشه انصاری و فیروز نادری در مراسم اسکار ۲۰۱۷ را که توسط کلیپو دوبله شده است را مشاهده کنید:

دریافت جایزه اسکار برای فیلم فروشنده

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *