جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی گیلان

جاذبه های طبیعت گردی گیلان

سرزمین گیلان از حیرت انگیز ترین مناطق کشور است. کوهستان ها، جنگل ها، جویبارها، تالاب ها و سواحل مسحورکننده از ویژگی های سرزمین گیلک هاست. انتخاب ۱۰مکان دل انگیز در گیلان همیشه سبز سخت است برای همین از بسیاری از امکان توریستی صرف نظر و به سراغ مناطقی با اکسیژن ناب برای نفس کشیدن می رویم.

 

آبشار میلاش

یکی از بهترین آبشار های گیلان را می توان میلاش رودسر نامید. این آبشار در یک کلام فوق العاده است. ارتفاع آبشار میلاش رودسر ۲۵ متر است. از دیگر جاذبه های این محل می توان وجود درختان زیبا  و آب و هوای بی نظیر آن نام برد. این آبشار در  ۳۰ کیلومتری رحیم آباد واقع است.

آبشار میلاش

 

مارلیک

یکی از جذاب ترین مناطق رودبار تپه مارلیک است که شاید همه شما اسمش را شنیده باشید و شاید هم کمتر کسی به آنجا سفر کرده باشد. اما حتما به این منطقه در سر بزنید. از جذابیت های این منطقه می توان به باغ های زیتون و زمین های کشاورزی که در اطراف این تپه قرار دارند اشاره کرد که زیبایی خاصی به این ییلاق خوش آب و هوا داده است. تپه مارلیک در دره گوهررود در جوار شهرستان رودبار قراردارد. اگر به مناطق تاریخی علاقه مند هستید به تپه مارلیک سر بزنید.

مارلیک

 

ییلاق کوربار

شهر ماسوله بخاطر معماری منحصر به فردش مورد توجه بسیاری از مردم ایران و جهان است. اما در این بین ییلاق کوربار که در نزدیک شهرک تاریخی ماسوله به فراموشی سپرده شده است و بیشتر مسافران از امکانات این منظقه زیبا خبر ندارند  این منطقه در بین کوه های زیبا قرار گرفته شده است و شما برای رفتن به انجا باید چند ساعتی را کوهپیمایی کنید. از این رو برای رفتن به آنجا لباس و کفش مناسب با خود همراه داشته باشید. مسیر کوهپیمایی انقدر زیبا است که شاید متوجه گذشت زمان نشوید. این مکان از حیرت انگیز ترین و خوش آب و هواترین ییلاق های ایران است.

کوربار

 

اشکورات

اشکورات به دلیل شرایط و طبیعت کوهستانی منطقه، دارای زمستان‌های سرد و پربرف و تابستان‌های خنک و ملایم می‌باشد. چشمه سارهای زیبا، دریاچه‌های طبیعی، چشمه‌های آب معدنی رودخانه‌های زلال و غارهای فراوان و پاکی هوا این سرزمین توجه مردم را به خود جلب کرده است. منطقه اشکورات علاوه برداشتن آب وهوای ییلاقی، منایع زیر زمینی، باغات فندق و گردو، زمینهای مزروعی گندم وجو٬عدس ولوبیا، سیب زمینی، سیر و پیاز و گیاهان دارویی از قبیل گل گاوزبان، بنفشه، کنگر، گل پر، گزنه، گون، همیشه بهار، قارچ‌های خوراکی، بابا آدم (کو لا کولا) و … را می‌توان نام برد

اشکورات

 

النزه

دشتی سرسبز و پهناور که از همه طرف با کوه های سرسبز احاطه شده است. در پای بقعه ای در کنار دشت النزه درخت کهنسال افرایی دیده می شود که بالغ بر ۲۰۰ سال دارد. به این درخت، نخ های رنگی، پارچه سبز رنگ و تکه سفال آویزان شده که نوعی نذر محسوب می شود. این منطقه درختان ولیک سرخ و سیاه ، گلابی وحشی، گردو، آلوچه وحشی بسیار باروری دارد، از دشت النزه به آبشار واشیاره راه  دارد. سرازیر شدن آب با ارتفاع نزدیک به ۲۰ متر در پایین دشت و نحوه قرار گرفتن سنگ های آهکی در این ییلاق  میتواند مکان مناسبی برای تهیه عکس از این ییلاق باشد.

التزه

 

اولسبلنگاه

این ییلاق به نوعی اسکله یا محل  استراحت ابرهاست و یکی از منحصر به فرد ترین چشم اندازهای ایران را دارد. علاوه بر سیراب شدن از طبیعت، امکان شب‌مانی در کلبه‌های گرم و روستایی، چادر زنی و هم صحبتی و همراهی هر چند کوتاه با روستاییان باصفای ییلاق اولسبلنگاه بر لذت این روستاگردی می افزاید و شما را به سفر به این خیال انگیز دعوت می‌کند. ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، در ارتفاع هزار و ۴۸۹ متری از سطح دریا، سنت دیرین پیشینیان خود را حفظ کرده و در هجوم امروزه سنگ ها و سیمان ها به خانه های روستایی، هنوز با خانه های چوبی و تخته ای و سقف های رنگارنگ دلبری می کند.

اولسبلنگاه

 

درفک

 تک قله مغرور جنوب گیلان مایه مباهات قوم دیلم چنان اقلیمی را به وجود آورده که در بهار و پاییز زیباترین مناظر خدادادی را جلوی چشمان ما نقاشی می کند. دامنه های این قله زیبا دشت ها و ییلاقات سرسبزی هستند که با هوایی خنک، گرما و شرجی شمال کشور را تعدیل کرده و سبزی و طراوت آن را نگه می دارند. در این منطقه ضمن سیراب شدن از جنگل های مه آلود میتوانید از کمپ ها طبیعت گردی هم لذت ببرید.

درفک

 

آبشار لاتون

ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار گیلان و ایران به حساب می‌آید. علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است. سیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیبا و چشم نواز است و در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. در حاشیه آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخورده گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

لاتون

 

ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ ﺳﺮاوان

این پارک طبیعی از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ دارا ﺑﻮدن ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻨﻮع ﮔﯿﺎﻫﯽ در ﺳﻄﺢ ﮐﺸﻮر و ﺣﺘﯽ در ﺟﻬﺎن ﮐﻢ ﻧﻈﯿﺮ اﺳﺖ اﯾﻦ ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ وﺟﻮد ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻧﺎدر ﮔﯿﺎﻫﯽ ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی ﺑﯽ ﺑﺪﯾﻞ و  به لحاظ نزدیکی به مرکز استان، نزدیکی به جاده سراسری که دسترسی آسان را برای علاقه مندان امکان پذیر می سازد نسبت به سایر پارک های جنگلی گیلان از اهمیت بیشتری برخوردار است و یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری برای شهر رشت محسوب می شود.

سراوان

 

جاده سیاهکل

مسیر بسیار زیبای جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان از دیگر جلوه ‌های بی‌بدیل گیلان است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. آبشار «لونک» از  مناظر خاص این منطقه است. این آبشار زیبا و دیدنی برای گردشگران و دوستداران طبیعت دیدنی است. لونک در منطقه جنگلی در جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل ۲۵ کیلومتر است. در دامنه ‌های کوهپایه‌ ای و کوهستانی سیاهکل چشمه ‌سارهای زلال و پر آب روانند، چشمه لاریخانی در نقطه پایانی جنگل لاریخانی و در یال کوه منتهی به دیلمان قراردارد، آب گوارا و سردی دارد، چشمه‌اش به منبع آب منتقل شده و سرریزآن برای عموم است در کنار چشمه دشت کوچک وجود دارد که مردم در آن چادر می‌زنند.

سایهکل

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

با کمپین نفس بکش کلیپو برای سفر به دنیای طبیعت گردی همراه باشید.

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *