جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی خراسان شمالی

جاذبه های طبیعت گردی خراسان شمالی

خراسان شمالی پاره ای از تن سرزمین بزرگ خراسان است که از خزر تا کوه های پامیر ادامه دارد. سهم شمالی های استان سابق خراسان از این اقلیم برخورداری از تمامی پدیده های زمین شناختی است. از جنگل و کوه گرفته تا بیابان. خراسان شمالی بخشی از پارک ملی گلستان، رود اترک و کوه های کپه داغ را در دل دارد و همین تنوع اقلیمی ییلاق های شگفت انگیزی را پدید آورده است.

 

دره اترک

رود اترک از کوه‌های هزار مسجد در خراسان سرچشمه می‌گیرد و در خلیج حسنقلی در کشور ترکمنستان به دریای خزر می ‌ریزد. این رود در اقلیم خراسان شمالی دره هایی با طراوت و خنک را پدید می آورد. اطراف این رود از پوشش گیاهی جالب توجهی برخوردار است و نیز آب و هوای بسیار فرح بخشی دارد.

دره اترک

 

آبشار حمید

آبشار حمید از زیباترین آبشارهای اطراف بجنورد است و با ارتفاعی بیش از ۲۵ متر همواره مورد توجه گردشگران ورزشکاران و خانواده ها بوده است. آب این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می‌گیرد و پس از چندین کیلومتر و عبور از مناطق مختلف در کوهستان‌ جلوه‌ای از زیبایی طبیعت را به رخ بینندگان خود می ‌کشد. نسیم خنک این دره در تابستان، گرما را به زانو درآورده و هوایی مطبوع ایجاد می‌ کند تا گردشگران لذت بیشتری ببرند. چشمه جوشان و حوضچه‌های سنگی کوچک فراوانی در میان و اطراف دره ایجاد شده که آب گوارا و خنکی را پیشکش می ‌کند.

آبشار حمید

 

باباامان

در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بجنورد و در کنار جاده بجنورد – شیروان گردشگاه معروف بابا امان واقع شده است. این گردشگاه با پارک جنگلی و استخرهای دیدنی همواره مسافران بسیاری را برای رفع خستگی به خود جلب کرده است.آب بابا امان از چهار نقطه درون تپه‌ای می ‌جوشد و به درون استخرهایی می ‌ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده است. در آغوش تپه‌ها، درختان انبوه و مناظر تماشایی هوای لطیف و شب‌های دل انگیز، گردش خنکی را رقم می زند .

باباامان

 

سالوک

منطقه سالوک از بافت گیاهی و آب و هوای شگفت انگیزی برخوردار است. وجود چشمه‌های فراوان مانند چشمه سیاه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفیدارلی، چشمه بازی گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراین از جاذبه‌های آن است .

سالوک

 

روستای پلکانی روئین

این روستا در ۴۵ کیلومتری جنوب بجنورد و ۲۴ کیلومتری شمال شهر اسفراین قرار گرفته و دره‌ای است که رودخانه روئین از میان آن می‌گذرد. نوع معماری و ساختار بناهای روستا به گونه‌ای است که به شکل پلکانی دیده می‌شوند. قدمت این آبادی به بیش از ده قرن پیش باز می‌گردد و آب و هوای آن طعم اکسیژن ناب را در دل خود دارد.

روستای پلکانی روئین

 

 

روستای ییلاقی دشت

یکی از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی جاجرم، روستای دشت است این روستا در دهانه جنگل گلستان قرار دارد و در کنار جذابیت های طبیعی، رونق صنایع دستی هم در آنجا جلوه گر است. ارتفاعات و کوه ‌های مرتفع و نیز چشمه های پرآب و درختان جنگلی مناطقی چون چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار از مهمترین مناطق دیدنی این روستا به شمار می‌آیند.

دشت

 

آبشار اسفجیر

 آب و هوای معتدل این قسمت از شمال خراسان جذابیت بصری این بخش از کشور را افزون کرده است. از روستایی به همین نام باید گذشت و با حدود یک ساعت پیاده‌ روی در کنار رودخانه به میان دره ‌ای با دیواره‌ های بسیار بلند رسید که با ادامه این مسیر محوطه زیبای آبشار اسفجیر مشاهده می‌ شود. دیواره ‌هایی به ارتفاع بیش از دویست متر که از زیر آن‌ آبی زلال به بیرون فوران می کند. در ادامه  نیز آبشارهای کوچک و بزرگ و طبیعتی منحصربه فرد و انواع گیاهان و حیوانات، هر بیننده‌ ای را متحیر می‌کند.

اسفجیر

 

آبشار بیار

روستای بیار آبشاری زیبا به همین نام دارد. این آبشار از ارتفاعات جنوب روستا سرچشمه می ‌گیرد و حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. محیط اطراف این آبشار دارای مناظر زیبا و دیدنی است. آبی که از این آبشار می ‌ریزد بسیار خنک و دلپذیر است. جاری شدن آب این آبشار باعث به وجود آمدن مناظر زیبای جنگلی در این منطقه شده است.

بیار

 

آبشار توی

رودخانه ‌ای که از کوه‌ های سالوک در شمال این روستا سرچشمه می ‌گیرد، به علت اختلاف در جنس زمین، چندین آبشار زیبا را به وجود آورده است که از جاذبه ‌های طبیعی این منطقه هستند. در فاصله پنج کیلومتری شمال روستا سه آبشار زیبا به فاصله دویست تا سیصد متر واقع شده است. در حاشیه این رود می ‌توان اشکال ژئومرفولوژیکی مختلفی مثل دیگ و دودکش جن، ستون‌های قارچی شکل و اشکال مختلفی از سنگ‌های آهکی را مشاهده کرد.

توی

 

دره ﭼﻨـﺎران

دره ﭼﻨـــــﺎران در  مرکز ﺑﺎغ ﻫﺎی ﻣﯿﻮه و ﺗﺎﮐﺴﺘﺎن ﻫﺎ و ﮐﺸﺘﺰارﻫﺎی ﺻﯿﻔﯽ و درﺧﺘﺎن ﮐﻬﻨﺴﺎل ﮔﺮدو قرار دارد که وجود همین باغات به دلربایی و خنکی هوا افزوده است. وﺟﻮد ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟت در درون دره و رودﺧﺎﻧﻪ داﺋﻤﯽ ﮐﻪ در ﻣﯿﺎن دره ﺟﺎری اﺳﺖ ﺑﻪ زﯾﺒﺎﯾﯽ آن اﻓﺰوده اﺳﺖ.

چناران

 

اسفیدان

اسفیدان مسحور کننده در میان دره ‌ای سرسبز قرار گرفته است و پیرامون آن را کوه ‌های مرتفعی پوشانده است و از جنوب غربی به کوه آق ‌قیه و از شمال غربی به کوه اسب و از جنوب غربی به تنگه دهیرمزه منتهی می ‌شود. این روستا به دلیل ساختار پلکانی خود شباهتی هم به روستای ماسوله دارد.

وجود چشمه سارهای جادویی و مناظر طبیعی چشم نواز از شاخصه های اسفیدان است.

اسفیدان

 

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *