جدیدترین مطالب
خانه / مقالات / کوروش کبیر پرچم دار حقوق بشر

کوروش کبیر پرچم دار حقوق بشر

کوروش کبیر

۷ آبان، روز جهانی کوروش کبیر، بزرگترین پادشاه هخامنشی است. کوروش دوم  اولین پادشاهی بود که لقب “کبیر” را دریافت کرد. همان طور که در این کلیپ کوتاه میتوانید ببینید، در تاریخ جهان، او نه تنها نزد ایرانیان، بلکه در تمامی ادوار مورد احترام مردم و بزرگان بوده است. یونانیان از او با نام کوروش بزرگ یاد می کنند. از مهمترین و معروفترین عناوین پادشاهی وی می توان به پادشاه کبیر، پادشاه پارس، پادشاه انشان، مدآ (ماد)، بابل، سومر و آکِد، و پادشاه چهار گوشه ی جهان اشاره کرد.
کوروش فرزند کمبوجیه ی اول از انشان و ماندانای مادی، دختر آستیاگس بود. نام او از خورشید ریشه می گیرد (خوروَش) و همچو خورشید همه از وجود او بهره می بریم. هرودوت می نویسد پادشاه زمانِ ماد، آستیاگس، قبل از تولد کوروش دو بار در رویا میبیند که تاج و تخت پادشاهی اش توسط فرزند ماندانا و کمبوجیه به خطر می افتد و به همین دلیل از ابتدا با ازدواج این دو شاهزاده مخالفت می کند. او حتی بعد از تولد کوروش نیز اقدام به قتل او می کند ولی دست سرنوشت او را از خطر دور نگاه می دارد و در قصر پادشاه رشد می کند تا که روزی حقیقت بر او و چندی بعد بر پادشاه آشکار می شود. لطف پروردگار او را به پادشاهی ماورالنهر می رساند و فرمانروایی منحصر به فرد کوروش را تا دریای مدیترانه در غرب و دره سند در شرق می گستراند. پس از سال ها او همچنان لقب پدر ایران زمین را نزد ایرانیان به خود اختصاص می دهد. اما چرا نام او قرن هاست نزد تمام جهانیان به نیکی یاد میشود؟

 کوروش کبیر
با آنکه هنوز نقاط تاریکی از دوره ی طلایی ایران باستان وجود دارد اما یافته های بسیاری دال بر حاکمیت عادلانه و قدرتمند کوروش کبیر وجود دارد. یکی از مهترین این یافته ها، استوانه ی معروف کوروش است. استوانه یا منشور کوروش ۶ قرن پیش از میلاد تاریخ نگاری شده است و در سال ۱۸۷۹ در عراق کنونی، در معبد اصلی شهر کشف شد. در حال حاضر در موزه ی بریتانیا، اسپانسر و محقق آن، قرار دارد. این منشور ارزشمند شامل سخنان کوروش کبیر است که در مورد فتح بابل و خدماتی که به این شهر ارائه داد بیان کرده است. در سال ۵۳۹ قبل از میلاد، زمانی که تمدن نوین بابل توسط کورش بوجود آمد، قوانین و خدمات حکومتی بر روی این استوانه نوشته شد. اما شهرت جهانی این استوانه فقط به این دلیل نیست.

استوانه کوروش
اهمیت استوانه یا منشور کوروش بر می گردد به عدالت و حکومت پاک او. این استوانه اولین سمبل حقوق بشر در تاریخ جهان است. نیل مک گرگور، مدیر موزه ی بریتانیا می گوید: “این اولین حرکت در بوجود آوردن جامعه ای ست با ملیت و عقاید مختلف، نوعی جدید از سیاستمداری.” متن روی منشور توسط بسیاری از کارشناسان و محققین بررسی شده و مورد تحسین آنها قرار گرفته است. سیاستمداری و خط مشی پارسیان نسبت به مردم به بخشندگی، میانه روی و بردباری یاد می شود. کشوری که به داشتن مردمی نجیب و باوقار از دیرباز تا کنون معروف بوده است.
حکومت قدرتمند هخامنشی و در راس آن، کوروش کبیر، در طی سالیان تاثیر بسزائی در تمدنهای همجوار خود به خصوص در تمدن یونان باستان و تمدن عثمانی داشته است. اگر علاقه مند به این موضوع هستید، میتوانید به کانال دروازه ملل سایت کلیپو مراجعه کنید و با کلیپ های جدید و آموزنده ی آن همراه باشید.

مطلب پیشنهادی

وضعیت ایران در جنگ جهانی اول

گرچه تا کنون جهان از نتایج این کابوس بسیار لطمه دیده است، جنگ جهانی اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *