جدیدترین مطالب
خانه / مناسبت ها / کودک کار و شهر گناه

کودک کار و شهر گناه

۱۲ژوئن؛ روز مبارزه با کودک کار

مسئولان شهری در بخش­های مختلف جهان، برای زیبایی و شکوه­ چهره فضاهای عمومی می­ کوشند. آنها سعی می­کنند شهر را با المان ­ها، تندیس ­ها و فضای سبز بیارایند. اما تمام این فعالیت ­ها و هزینه­ ها در ترازوی بصری در مقابل یک ناهنجاری قدیمی بی وزن و بی ارزش است.

پدیده­ای دردآور که در کنار فرم زیبا و معصومانه خود اتفاقی زشت در آبادی های مدرن جهان است. این نمایش شوم از شهرهای پیشرفته ایالات متحده و اروپا تا خاورمیانه و شرق در حال اجراست. پدیده ای سیاه اعصاب خرد کن و در عین حال نجیب به نام کودکان کار.

 

از خانه تا خیابان

سال ها پژوهش جامعه شناسان نشان می دهد که فقر عمده ترین علت ظهور کودکان معصوم  کار در سطح خیابان ­ها و مراکز کاری است. و عواملی چون نارسایی  و عقیم ماندن برخی نهاده های اجتماعی مثل خانواده و مدرسه، خانواده های کودکان خیابانی و ناتوانی آنها در انطباق با شیوه های زندگی شهرهای بزرگ، آلودگی و آسیب ­زا بودن محلات حاشیه شهری، فقدان نظارت کافی از سوی سامان های مسئول و الگوهای نادرست کنش متقابل بین شهروندان و کودکان کار، همه دست به دست هم داده ­اند تا پدیده کودکان کار درخیابان، کماکان به عنوان هیولایی زشت و شکست­ ناپذیر در ابرشهرهای جلوه ­گر باشد.
کودکان کار در شرایط بسیار نامطلوب از نظر تغذیه، بهداشت و انجام کارهای خطرناک و حاد به سر می‌برند. این کودکان می‌توانند به راحتی بازیچه دست بزه کاران حرفه‌ای اعم از سارقین یا باندهای توزیع مواد مخدر، عوامل ایجاد خانه‌های فساد و… قرار گیرند. و همچنین عدم بهره‌گیری از آموزش و تحصیل علم و فن، قدرت رقابت با سایر کودکان در ایجاد یک زندگی سالم را هر چه بیشتر از این کودکان سلب می‌کند.

حساسیت کودک کار

این فرشته­ های بی­گناه به دلیل داشتن وضعیت عاطفی ناشایست و شرایط مخصوص زندگی، دارای روحیه ­ای حساس و از نظر عاطفی، آسیب پذیرتر از کودکان هم سن و سال خود هستند. برخورد غیرمسئولانه،  بی توجهی و نادیده گرفتن این کودکان باعث نهادینه شدن خشمی پنهان در ناخودآگاه آنها شده، در بزرگسالی باعث بروز بسیاری از ناهنجاری ها در جامعه می شود.

براساس آمارهای موجود بیش از ۳۵۰میلیون کودک (۱۴–۵) که معمولا زیر سن قانونی کار می‌کنند، در کشورهای در حال توسعه است. اگر سن پایان کودکی را براساس پیمان نامه حقوق کودک زیر ۱۸سال در نظر بگیریم.

قدرت در برابر کودک

این مرض عجیب حتی به برخی کمپانی­های معتبر دنیا نیز شیوع پیدا کرده. شرکت نستله یکی از آنهاست. با وجود آن‌که نستله یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان محصولات خوراکی در جهان به شمار می‌آید. اما این شرکت به سواستفاده از کودکان مشهور است. بر اساس گزارش دیدبان های سازمان ملل در سال­ های اخیر نستله در مزارع ساحل عاج ۶۰۰هزار کودک را در شرایط زیر استاندارد‌های لازم به کار گرفته است. زارا، گپ، اچ اند ام و حتی اپل نیز در این لیست­ها قرار دارند.

در ایران نیز تعداد کودکان کار به دلایل گوناگون رو به افزایش است. اما آمار دقیقی در مورد کودکان کار وجود ندارد. حضور بیش از ۲۰هزار فرشته معصوم در تهران تایید شده است. درآمار تخمینی سازمان جهانی کار در سال ۱۹۹۵بیش از ۷۱/۴درصد کودکان بین ۱۰تا ۱۴ سال در ایران از لحاظ اقتصادی فعال هستند.

براساس سرشماری­ ها بیش از ۴ درصد جمعیت شاغل کشور را گروه سنی ۱۰تا ۱۴ سال تشکیل می‌دهند بر اساس همین آمار جمعیت شاغل کشور ۵/۱۴میلیون نفر بوده است که ۴ درصد آن در حدود۶۰۰ هزار نفر می‌شود. در سال ۱۳۷۵ حدود ۳۸۰ هزار کودک در سن ۱۰تا۱۴ سال در ایران کار ثابت داشته است.

آغاز تاریکی

از همان قرن هجدهم که جهان به سمت صنعتی شدن می ­رفت و این بیماری کریه فراگیر شد. بنیان مبارزه با آن هم بنا نهاده شد. پل لافارگ از اولین منتقدان به این معضل بود. و امروز سازمان و نهادهای زیادی در جهان مسئولیت رسیدگی به وضعیت کودکان کار را به عهده گرفته اند. اما از همه این فعالیت ­ها مهم­تر رفتار و برخورد مردم عادی با این کودکان است. این کودکان را ببینید. به آنان توجه کنید. به آنها فکر کنید. آنها بخشی از این جامعه ما هستند…

 

 

کودکان کار

 

 

[taq_review]

مطلب پیشنهادی

آزادسازی خرمشهر

بازگشت خرمشهر به آغوش سرزمین مادری

سالروز آزادی خرمشهر خرمشهر یک شهر نیست، نمادی از همبستگی و خواست مردمی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *