جدیدترین مطالب
خانه / ویدئو اسلایدر / چگونه استرس را کنترل کنیم؟

چگونه استرس را کنترل کنیم؟

همان طور که در این کلیپ کوتاه در مورد کنترل استرس می بینید، استرس یک واکنش فیزیکی است به شرایط پیرامون. این واکنش مخرب زمانی رخ می دهد که فرد در انجام امور محوله احساس ناتوانی می کند، مانند وظایف در محل کار، تحصیل و یا خانواده. ولی این حس همیشه هم مخرب و منفی نیست. محرکی ست که فرد را به سوی انجام کار تحریک میکند و انرژی لازم را به مغز می رساند تا با شرایط کنار بیاید و عوارض حسی آن را درک کند. متاسفانه روال زندگی امروزه به نحوی است که فرد در تمامی مراحل و شرایط در این حالت قرار می گیرد و دیگر از محرک سوق دهنده خبری نیست. چرا که تبدیل شدن این حس به دغدغه ی روزانه، منجر به آسیب های جدی برای سلامتی می شود. اضطراب، بی خوابی، درد های عضلانی، فشار خون بالا و سیستم ایمنیِ ضعیف از پیامد های قرار گرفتن در این شرایط است. در بسیاری از بیماری های جدی که این روز ها شاهد افزایش آن هستیم، مانند افسردگی، چاقی و سر آمد همه ی آنها مشکلات قلبی، نقش استراس قابل چشم پوشی کردن نیست.0af9f5c
با همه ی این ها با رعایت کردن راهکارهای پیشنهادی این کلیپ، می توان غول استرس را به خاک نشاند و نتایج منفی آن بر سلامتی را کاهش داد. شرایط فردی و خلق خوی همه ما متفاوت است، پس می توان گفت راه های متفاوت و منحصر به فردی برای مقابله و کنترل استرس وجود دارد. برخی ترجیح می دهند سرگرمی های خاصی را دنبال کنند مانند باغبانی، نواختن موسیقی و خلق آثار هنری، در حالی که گروهی دیگر فعالیت های انفرادی را انتخاب می کنند مانند مراقبه، یوگا و قدم زدن.
کلیپو تکنیک های روانشناسی دیگری پیشنهاد می کند که تحقیقات نشان می دهد برای کاهش استرس در کوتاه مدت و بلند مدت کار ساز است.
از موارد استرس زا دوری کنید
به نظر غیر ممکن می آید که از یک پروژه ی بزرگ، گریه ی پیاپی نوزاد و قبض های ماهانه ی روی هم تلانبار شده رهایی یافت ولی وقتی به خود اجازه دهیم از همه ی آنها یک قدم فاصله بگیریم یعنی این فرصت را داریم که به چیز های دیگری بپردازیم و کمتر در اندیشه های خود غوطه ور شویم. البته این از اهمیت پرداخت قبوض نمی کاهد!

ورزش، ورزش، ورزش

نرمش روزانه و ورزش مرتب همان طور که برای سلامت جسم بی نهایت مفید است، تاثیر بسزایی بر سلامت روح روان دارد. حداقل روزانه ۲۰ دقیقه پیاده روی، دویدن، شنا و رقص، در اوج استرس می تواند به سرعت و به طور ماندگار تاثیرگذار باشد.

بخندید

مغز ما به طور خودکار، با حالت های صورت و احساسات در ارتباط است. حالات چهره ی شخصی که استرس دارد کاملا متفاوت است. بنابراین لبخند زدن می تواند این اثر عکس را به طور متقابل به مغز برگرداند و با از بین بردن اضطراب به مراتب شرایط را بهبود ببخشد.

اجتماعی باشید

با یک دوست تماس بگیرید. به آشنایان ایمیل بفرستید. احساسات و نگرانی هایتان را در میان بگذارید و از استرس خود کم کنید. البته نه برای هر دوستی. فردی که شما با او خلوت می کنید باید مورد اطمینان باشد و احساساتتان باید اعتبار او را تایید کند. به یاد داشته باشید که حس اطمینان نَسَبی نیست.

مراقبه کنید

مدیتیشن و دعای آگاهانه، به بدن و روح کمک می کند تا بهتر تمرکز کند و به آرامش برسد، برای زندگی بهتر دیدگاه های جدید می دهد و حس شفقت و مغفرت را در فرد ایجاد می کند. مراقبه ورزش روح به حساب می آید پس از آن غافل نشویم.

مطلب پیشنهادی

علل افسردگی

علائم و علل افسردگی

همان طور که در این کلیپ کوتاه می بینیم، وقتی آمار افراد گرفتار در چنگ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *