جدیدترین مطالب
خانه / مقالات / کمی بزرگتر فکر کنیم

کمی بزرگتر فکر کنیم

زندگی ما وقتی از بخش فیزیکی و بیولوژیک فراتر می رود، چیزی جز تعاملات فکری و حسی ما با جهان پیرامون نیست. یعنی همزیستی ما با هر آنچه بیرون از ماست در واقع حاصل تمام فعل و انفعالات درونی و بیرونی ما تحت عنوان یک انسان است.
اینکه مجموعه حیات و نظام هستی را از دریچه چشمان موجودی به نام من نگاه می کنیم به ما فردیتی می دهد که خویشتن خویش را به عنوان یک موجودیت مستقل و جداگانه تصور می کنیم. اما درحقیقت ما جزئی از یک کل و ذره ای از حیات هستیم.
آیا تا به حال خودتان را از چشم گربه خانگی یا یک سگ ولگرد تصور کرده اید؟ از نگاه یک درخت چطور؟ شاید با این تصور بتوانیم فردیتمان را کنار بگذاریم و از بعد خارجی هستی به خودمان نگاه کنیم. تمامی جنگ ها، نابرابری ها، تفرقه ها و حتی فقر، ناشی از غلبه تفکر فردی بر خرد جمعیست. تا زمانی که خودمان را یک تافته جدا بافته تصور کنیم، حقیقت زندگی را درنخواهیم یافت. زیرا این حس خودخواهی و تعصب، مانع از مشاهده آگاهانه و بی غرض ما خواهد شد. یعنی انتخاب های ما و تکفر ما، بر اساس پایین ترین سطح حیات که همان بعد غریزی بشر است شکل می گیرد و سعی می کنیم هزاران سال پس از حضورمان بر روی این کره خاکی تنها جلوه ای متمدن به عقب ماندگی کاروان بشریت بدهیم.

 

دانلود کلیپ خنده دار
نیازهای پایه ای، نظیر حس خودخواهی، مسیری متعالی را در درون ما جستجو می کند که همان دیگر خواهی ست. راستی چرا ما ویژگی ها و صفاتی چون از خودگذشتگی و ایثار را از اعماق وجودمان تایید و تمجید می کنیم؟ مگر نه اینکه همه ذاتا خودخواه و خود دوستیم؟
بزرگی می گوید یک سیستم به بدیِ بدترین جزء خود کار می کند. به این معنا که یعنی اگر تنها و تنها یک بخش از یک سیستم عظیم به درستی عمل نکند، خروجی کل آن به اندازه همان بخشِ معیوب افت می کند. تنها کافیست چند لحظه تامل کنیم ما در جهانی زندگی می کنیم که در هر لحظه در گوشه ای از آن فقر، جنگ و بیماری، جان همنوعان ما را می گیرد، منابع مصرفی به هدر می رود، لایه ازن تحلیل می رود، یخ های قطبی آب می شوند، کره زمین گرم و گرم تر می شود، غنی تر ها غنی تر، طبقه متوسط بزرگتر و فقیرها به جبر حاکم برای ادامه سلسله فقیرانه خویش محکوم تر می گردند. چه انتظاری از این سیستم دارید؟ یک خروجی با کیفیت؟
خوب اگر این چند خط اندکی شما را به فکر فرو برده است کافیست. قصد ما بیان معضلات جهانی نیست. اتفاقا به شما یادآوری می کنیم که ریشه همه چیز در دست یافتنی ترین منابع، یعنی وجود خود ماست که با تلاش و تغییر نحوه تفکر می تواند به یک منشاءخیر و سودآور برای ما و پیرامون ما تبدیل شود.
در گروه سلامت کلیپو و کانال فنون ذهنی هر روزه کلیپ های جدید و آموزنده ای از بروزترین تکنیک ها و روش های رشد فردی در دسترس شما قرار می گیرد که با دنبال کردن و به کار بستن آن ها می توانید زندگیتان را به شکل مطلوب خود تغییر دهید.

مطلب پیشنهادی

تاثیر اینترنت در زندگی مدرن

امروز کلیپو برای شما از اینترنت و تاثیرات آن می گوید. بیشترین تاثیر اینترنت بر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *