جدیدترین مطالب
خانه / اطلاعات عمومی / چگونه در زیر آوار زلزله زنده بمانیم؟

چگونه در زیر آوار زلزله زنده بمانیم؟

زلزله کرمانشاه  رکورد دار ویرانگرترین زلزله ۲۰۱۷

یکی از کابوس هایی که همیشه همراه ماست زلزله است.  سرزمین ما در یکی از زلزله خیزترین مناطق فلات آسیای میانه جای گرفته است. ایران دقیقا در امتداد کمربند لرزه آلپ – هیمالیا قرار دارد. این بدان معنی است که ۹۰% کشورمان در محاصره گسل های ریز و درشت است. این گسل ها هر ازچند گاهی از خواب بیدار می شوند و داغی بر دل ما می گذارند. مانند زلزله اخیر کرمانشاه که در یک شب پاییزی همه را غافلگیر کرد. این زلزله از طرف موسسه نشنال جئوگرافیک به عنوان ویرانگرترین زمین لرزه سال ۲۰۱۷ انتخاب شده است.

برای مشاهده کلیپ کلیک کنید:  https://clipo.tv/video/Kyll

 

زلزله در کمین شهرهای ایران

شبح هولناک این فاجعه بر تمام شهرهای بزرگ و کوچک ما سایه افکنده و کابوسی دیرینه را بیدار کرده؛ زلزله تهران. زلزله احتمالی تهران یکی از مواردی است که جمعیتی دوازده میلیونی را تهدید می کند. آمادگی برای خطری ناغافل که به گفته کارشناسان دیر یا زود رخ خواهد داد، مبحث ظریف و پراهمیتی است، که این روزها ذهن میلیونها ساکن این شهر را به چالش می کشد. طبیعتا برجسته ترین سوغات فجایع طبیعی خرابی و ویرانی و در نهایت نابودی و مرگ است. مقوله ایمنی ساختمان ها چیزی است که سال ها کارشناسان بر روی آن کار کرده اند.

رفتار سازه های منعطف و مقاوم  بیشتر از اینکه به قدرت زمین لرزه مربوط شوند به توپوگرافی منطقه و ساختارهای زمین شناسی وابسته هستند پس حیاتی ترین مسئله که در صدر جدول مواجهه با بلایا  قرار دارد، اصل زنده ماندن و روش های نجات از این بلای طبیعی است. ما ضمن اینکه آرزو می کنیم هیچ انسانی در چنین موقعیت خطرناکی گرفتار نشود و هیچگاه نیازی به استفاده از این روش ها پیدا نکند، در ادامه پاره ای از حیاتی ترین روش های زنده ماندن در زیر آوار را به اختصار مرور خواهیم کرد.

 

اقدامات ایمنی در هنگام وقوع زلزله

 

رفتارشناسی ما هنگام زلزله و پناه گرفتن ما در محل های مطمئن مقوله ایست که بسیار به آن پرداخته شده.

حال اگر بعد از اتمام  زلزله در زیر آوار گرفتار شدیم چه کنیم که زنده بمانیم؟ شاید تصور کنید به تنها ابزاری که احتیاج دارید معجزه است اما معجزه گر این میدان قطعا خود شما هستید.

گزارشات بسیاری از زنده ماندن در زیر آوار در زلزله های نقاط مختلف جهان به ثبت رسیده. ماجرای زن چینی که یک هفته زیر حجم نخاله های ساختمانی زنده ماند و مردی که پس از ۲۷ روز از زیر آوار زلزله هائیتی زنده خارج شد و نزدیکتر، کودکی که روز گذشته از آوارهای سرپل ذهاب صحیح و سالم بیرون آمد از نمونه های این ماجرا هستند.

طبق پژوهش ها کسی که زیر آوار گیر می افتد و آسیب جدی ندیده  این شانس را دارد که بین ۷ تا ۱۰ روز زنده بماند و در عالی ‌ترین شرایط ۲ هفته نیز دوام خواهد آورد. اما زمان های طلایی برای نجات وجود دارد که نباید از دست رود.

 

زمان طلایی

بیشترین آمار نجات  در ساعات اولیه پس از زلزله اتفاق می ‌افتد و شانس زنده ماندن روز به روز پس از وقوع حادثه کمتر می ‌شود. پس ۲۴ ساعت نخست ، ساعات طلایی برای بازگشت به زندگی هستند. در کنار تمام توصیه های آموزشی و ایمنی، مشهور ترین روش، پناه گرفتن در زیر اجسام سنگین و مستحکم است اما این در شرایطی است که سازه در برابر لرزه مقاومت کند و برای فرار از آوار های غیر سازه ای مانند اجسام مختلف کارکرد دارد. ولی در ایران به دلیل سستی ساختار سازه ها؛ ویرانی سازه ای رخ می دهد و افراد غالبا زیر اجسامی چون میز آسیب دیده و یا حبس می شوند.

برای مشاهده کلیپ کلیک کنید:  https://clipo.tv/video/iRjO

 

راهکارهای اساسی

این نکته را در نظر داشته باشید که هر ساختمان رفتار خود را می طلبد. پناه بردن زیر میز و اجسام سنگین مناسب آپارتمان های بتنی و فلزی نیست و احتمال آسیب شدید در این موارد زیاد است. روش مثلث طلایی هم برای خانه های چوبی و سنگی خشتی مانند بم و کردستان مناسب است. در هر صورت هنگام وقوع زلزله هیچگاه در مرکز خانه و راه پله ها پناه نگیرید.

اگر در زیر آوار گرفتار شده اید به جای آنکه از همان ابتدا شروع به فریاد زدن بکنید، ضمن حفظ خونسردی، موقعیت و وضعیت استقرار خود و آوار اطراف خود را بسنجید. آیا تمام اعضای بدنتان را حس می کنید؟ آیا هوا برای تنفس شما به مقدار کافی وجود دارد؟ در تاریکی مطلق زیر آوار می توانید با استفاده از تولید صدا و یا سوت زدن و توجه به انعکاس صدای آنها، حجم قلمرو پیرامونتان را حدس بزنید، اگر حجم هوای اطراف شما کم است، هیجان زده نشوید و سعی کنید بر ترس خود غلبه نمایید. هیجان شدید، حرکت سریع و فریاد زدن به سرعت اکسیژن موجود را مصرف می کند و بدن به علت تعرق آب خود را از دست می دهد. فریاد زدن حنجره و انرژی شما را تحلیل می برد.

 وقتی به خود مسلط شدید به دقت به صداهای پیرامون گوش فرا دهید. آرامش و سکوت بیش از حد نشان دهنده فرارسیدن شب است و این زمانی است که گروه های زنده یاب در سکوت شب با روش اعلام حضور به مدت یک دقیقه و سکوت پس از ندا به مدت چهار دقیقه، بدنبال علائمی همچون صداهای ضربه ای و ناله ها هستند.

از انجام حرکات ناگهانی و بی مورد جداً خود داری کنید. زیرا اگر در زیر آوار سنگین باشید کاری بیهوده است و امکان آسیب رسیدن به شما افزایش می یابد.

از اکسیژن موجود با پایین آوردن حرکت و آرامش بخشیدن به خود حداکثر استفاده را ببرید. بیشتر گوش دهید و کمتر صدا کنید و تا صدای مثبتی از بیرون نشنیدید از سرو صدای بیجا خودداری کنید.

در صورت طولانی شدن وضعیت و در صورت اجابت مزاج، به عرق سوز شدن بدنتان و نیز التهاب پوستتان بر اثر تماس با ادرارتان توجه کافی داشته باشید. این مشکلات بطور غیر مستقیم بر سرنوشت شما تاثیر می گذارند.

به رطوبت خاک های اطرافتان دقت کنید احتمال شکستگی لوله های آب منزلتان همواره وجود دارد اگر به جریان آبی دسترسی پیدا کردید بدون هیچ شکی تا جایی که امکان دارد آب بنوشید چون آب لوله ها به سرعت با توجه به شکستگی های لوله تمام خواهند شد و همین آب شما را روزها زنده نگاه خواهد داشت.

و در نهایت اینکه؛ هیچ گاه امید خود را از دست ندهید، به خاطرات خوب و عزیزانتان فکر کنید و برای آنها زنده بمانید. به خداوند توکل کنید و بدانید امید کلید زندگی است.

مطلب پیشنهادی

هنری فورد - مدل T

خودرو فورد، گام معلق یک افسانه

نگاهی به خدمت و خیانت فورد مدلT در عصرهای دلپذیر تابستان سال ۱۸۷۸ ، باد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *