جدیدترین مطالب
خانه / اطلاعات عمومی / چرا نباید روزه بگیریم؟

چرا نباید روزه بگیریم؟

روزه و رژیم های غذایی ماه رمضان

 طی چند سال اخیر بحث روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان از موضوعات داغ جامعه بوده است. روزه گرفتن در ماه های گرم سال کار طاقت فرسایی است و اراده و ایمان قوی می طلبد. عده ای بر این باروند که روزه علی رغم سختی هایش احساس دلپذیر آرامش و صبر را در انسان تداعی می کند و برخی نیز بر این باورند که جلب رضای خدا بر تمام این رنجش ها می ارزد.

در این میان برخی افراد هم از خطرات روزه گرفتن در ماه های گرم می گویند و عوارض آن را بر سیستم عصبی و گوارشی مطرح می­کنند. آنها در ظاهر درست می گویند. برای اینکه صحت نظر این گروه از جامعه را مورد بررسی قرار دهیم چند پژوهش علمی که در دانشگاه های معتبر دنیا مانند "دانشگاه ییل آمریکا و موسسه پژوهش های گوارشی در نیس فرانسه" انجام شده را مورد بررسی قرار می دهیم تا به ضررهایی که روزه بربدن وارد می کند را بشناسیم.


تولید سم در معده

غذاهای فرآوری شده حاوی مقدار زیادی از مواد افزودنی هستند. این مواد افزودنی ممکن است در بدن به مواد سمی تبدیل شوند. برخی از آنها تولید محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته را ترویج می‌کند.

بسیاری از این سموم به شکل نامطلوب چربی ذخیره می‌شوند. از نکات شگفت ­انگیز و خلاف تفکر ما این است که در زمان روزه گرفتن به ویژه زمانی که مدت آن طولانی تر می­شود، این چربی‌‌ها می‌سوزند و سموم آزاد می‌شوند؛ کبد، کلیه و سایر ارگان‌ها در بدن در سم­زدایی نقش دارند.

 

درگیری در گوارش

در طول روز زمان ماه میهمانی خداوند، دستگاه گوارش استراحت می‌کند؛ عملکرد فیزیولوژیک و طبیعی بدن ما، به ویژه در تولید ترشحات گوارشی ادامه می‌یابد اما میزان آن را کاهش می‌دهد. روزه گرفتن به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک‌ می‌کند. تفکیک مواد غذایی در نرخ‌های ثابت روی می‌دهد. در پی این الگوی تدریجی آزادسازی انرژی دنبال می‌شود. با این حال روزه تولید اسید معده را کاهش یا متوقف نمی­ کند. به همین دلیل به بیماران مبتلا به زخم معده توصیه می‌شود با احتیاط روزه بگیرند، برخی از کارشناسان معتقدند که این افراد نباید روزه بگیرند.

 

روزه و ایجاد التهاب و قند

بیماری‌های التهابی  مانند ورم مفاصل و آرتریت روماتوئید و بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس ارتباط مستقیم با میزان قند بدن دارند.

روزه گلوکز را تجزیه می‌کند به طوری که بدن می‌تواند انرژی کسب کند. همینطور تولید انسولین که از پانکراس ترشح می‌شود را  کاهش می‌دهد.گلوکاگون برای تسهیل در تجزیه گلوکز تولید می‌شود. در نتیجه این کار منجر به کاهش قند خون می‌شود.گلوکاگون هورمونی است که هنگام افت غلظت گلوگز در خون از سلول‌های آلفای جزایر لانگرهانس لوزالمعده ترشح می‌شود؛ عملکرد گلوکاگون برعکس انسولین موجب افزایش قند خون می‌شود. اولین پاسخ بدن به روزه گرفتن، شکستن گلوکز است. وقتی ذخایر گلوکزها تمام شد، کتوزها آغاز می‌شوند. این شکستن چربی‌ها به آزاد شدن انرژی منتهی می‌شود. چربی‌های ذخیره شده در کلیه و ماهیچه‌ها برای آزاد شدن انرژی شکسته می‌شوند.

 

فشار خون

روزه گرفتن یکی از روش‌های غیر دارویی برای کاهش فشار خون است. کمک می کند تا خطر ابتلا به «آترواسکلروز» کاهش یابد. آترواسکلروز گرفتگی عروق توسط ذرات چربی است. در طول روز گلوکز و بعد از آن، ذخایر چربی برای تولید انرژی استفاده می شود. میزان سوخت و ساز در طول روز کاهش می یابد؛ هورمون ترس مانند «آدرنالین» و «نورآدرنالین» را همچنین کاهش می دهد. روزه متابولیک ثابت را در حد کم حفظ می کند که آن از مزایای کاهش فشار خون است.

 

کاهش ایمنی بدن

زمانی که افراد روزه می گیرند ایمنی بدن با این عمل افزایش می یابد به این گونه که این عمل سموم بدن را از بین می برد و در کاهش ذخیره چربی به بدن کمک می کند. هنگامی که افراد در زمان شکستن روزه میوه می خورند، آنها ذخایر ضروری بدن از ویتامین ها و مواد معدنی را افزایش می دهند. ویتامین A و E آنتی اکسیدان های خوبی هستند که به آسانی در میوه ها یافت می شوند، آنها به تقویت ایمنی بدن کمک می کنند.

 

روزه و ترک اعتیاد

برخی از محققان معتقدند که روزه داری می تواند به معتادان در کاهش اشتیاق خود به نیکوتین، کافئین و سایر سوء مصرف مواد کمک کند. اگر چه رژیم های مورد نیاز دیگر برای حل و فصل اعتیاد وجود دارد اما روزه می تواند در این امر نقش مهمی را ایفا کند.

 

موارد فوق موضوعاتی بود که دکتر بیودون آوسوسی از نتایج تحقیقات موسسات فوق به نگارش درآورد پس علی­رغم تفکر جمعیت زیادی از هموطنان روز در این ایام نه تنها آسیب­زا نیست بلکه مفید نیز هست و تنها با یک برنامه منظم و علمی میتوان آثار سو تشنگی و کمبود آب بدن را کاهش داد و از لذت های یک کنش بزرک معنوی و برکات حاصل از آن لذت برد.

جالب است بدانید که روزه در بسیاری از مذاهب و فرهنگ­ های دنیا انجام می­ شود فقط شکل آن گاهی متفاوت است. هدف اصلی این عمل مذهبی نه رژیم غذایی است نه کاهش وزن بلکه هدف آن ایجاد کردن یک پروسه پرهیزگاری، صبوری و احتیاج است.

 

 

 

​چطور در ماه رمضان کمتر احساس تشنگی کنیم

[taq_review]

مطلب پیشنهادی

تاریخچه پرچم ایران

۹ مرداد روزی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، پرچم جدیدی برای کشورمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *