جدیدترین مطالب
خانه / چالش های جدید / چالش مرگ – بمیریم و بخندیم

چالش مرگ – بمیریم و بخندیم

یادداشتی درباره چالش مرگ

بشر امروز بیش از آنکه در کنار انسان ها زندگی کند؛ در شبکه های اجتماعی روزگار می گذارند. البته طی کردن روز در این شبکه ها مطلوب است و انسان می تواند رویاهای خود را بدون اینکه از تخت خواب خود جدا شود دنبال کند، خود را در قالب چهره ها، شغل ها، مکان ها و استعدادهایی ببیند که آرزویش را دارد.

شبکه های اجتماعی مانند تمام پدیده هایی که مربوط به حیوان ناطق است دو وجه دارد یک وجه مایوس ­کننده و یک وجه پرامید. شبکه های اجتماعی باعث تولد سبک جدیدی از کسب وکار شده و جریان های اقتصادی را رشد داده است.

 

جامعه مدنی و مجازی 

خودسوزی یک جوان تونسی در دسامبر۲۰۱۰ و انتشار خبر آن از طریق شبکه های اجتماعی باعث شروع حرکتی در تونس گردید که به سقوط حکومت ۲۳ ساله بن علی انجامید. اخبار منتشر شده توسط این شبکه ها باعث گسترش این ناآرامی ها به کل منطقه شمال ­آفریقا و خاورمیانه شد. این جنبش مجازی  از قدرت هیولاوار و برش قیچی سانسور رسانه های وابسته کاست و هر شهروند جهان را تبدیل به رسانه کرد. رسانه های موبایل به دستی که بدون آنالیز هر پدیده ای را به اشتراک می­گذارند، تبدیل شد. پس از آن جهان شاهد تحولات مثبتی پیرامون کمک های مردمی و داوطلبانه درباره وضعیت حقوق بشر در آفریقا، پیامدهای زیست محیطی و کنش­گری های اجتماعی بود که بدست کاربران شبکه های اجتماعی انجام می­گرفت.

 کاربران اینستاگرام، توییتر و فیس­بوک پیش از هر سازمان، نهاد یا رسانه ای از حوادث و رویدادها عکس منتشر میکردند و مردم را به تکاپو وا میداشتند نمونه شاهکار آن در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاد؛ تصویر آیلان پسر بچه سوری کرد که آواره جنگ داخلی سوریه بود و جسدش را آب‌های دریا به ساحل آوردند؛ عکس گرفته شده از جسد وی موجی از واکنش‌ها را در دنیا برانگیخت؛ تصویری که حتی قوانین مهاجرت در جهان و سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داد.

 

سطل آب ۱۰۰دلاری

  شبکه­ های اجتماعی اغلب مانند کاتالیزور اجتماعی عمل کردند. چالش آب یخ نمونه تحسین­ برانگیز این عملکرد بود که به شناخت بیماری ALS کمک بی­نظیری کرد. چالش آب یخ مانند ویروسی مرزهای جهان را در نوردید، حتی سلبریتی­ ها و سیاستمداران را دچار کرد و کمک ­های مفیدی را روانه مراکز درمانی این بیماری کرد.

  کارزار معروف بعدی چالش مانکن بود. که از طریق جوانان جکسون‌ویل فلوریدا آغاز شد و بعد از جهانی شدن ساکنان کاخ سفید و حتی فضانوردان ایستگاه های فضایی در مدار زمین را دچار و لحظه ­های شاد مردم جهان را ثبت کرد. کلیپو هم در در این چالش فعالیت داشت و با برگزاری مسابقه بزرگی در این زمینه به بهترین چالش های برگزار شده با ماهیت های ایرانی جوایزی اهدا کرد.

  همه این کارزاهای اجتماعی بعد از گذر زمان، عملکرد اولیه خود را از دست دادند و از اهداف بشردوستانه دور شدند. کارزارها و چالش ها تبدیل به ابزاری برای خودنمایی، جلوه­ گری و سواستفاده مالی شد و جان بسیاری را گرفت.

کلیپ های ارسالی چالش مانکن

 

مرگ در می­زند

در روزهای اخیر ویروس عجیب و جدیدی به نام چالش مرگ بین کاربران اینستاگرام در حال تکثیر است که نگرانی فعالان اجتماعی را برانگیخته. در این چالش فرد خود را به مردن می­زند و تصویرش  را منتشر می­کند. تا اینجا مشکلی نیست، اما نگرانی اینجاست که برخی این­کار را در مکان ­های خطرناک و با ابزار وحشت­ انگیز انجام می­دهند و موجب نگرانی و حیرت نزدیکان و دوستانشان می­شوند.­­­­­

 این ویروس هنوز همه­ گیر نشده است. اما گزارش هایی موجود نشان می­دهد که طی انتشار تصاویر مقتول یا مرده؛ پای پلیس به ماجرا باز شده. این بار جهان مجازی دنیای واقعی را بطور ملموس به یک چالش جدی فراخوانده است.

در نمونه های جدید، در آفریقا؛ یک کودک نو­پای وحشت زده آفریقایی تلاش می کند تا مادرش را که به ظاهر مرده است، هوشیار کند. مادر این کودک طی یک شوخی بی­رحمانه تظاهر به مردن می­کند و این کودک بی­قرار که فکر می­کند او خوابیده است؛ تمام تلاش خود را برای بیدار نمودن وی انجام می­دهد. تمام این کارها برای این است که ویدئوی گرفته شده در اینترنت و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. این فیلم در عرض ۲۰ ثانیه به یکی از پربازدیدترین فیلم های شبکه های اجتماعی تبدیل شد و پای پلیس و نهادهای دیگر را به ماجرا کشاند.

چالش خطرناک مردن  بیشتر باعث آزار روح می­شود تا نشاط؛ منتقدان از مقامات خواسته­ اند دولت­مردان هر چه سریع­تر با این کارزار جدید مقابله کنند.

ممکن است این چالش در دراز مدت قبح تراژدی مرگ انسان­ ها و اهمیت امدادرسانی را از بین ببرد و جان مردم را به خطر بیاندازد. پس بهتر است قبل از تقلید های کور کورانه کمی در مورد عواقب وحشتناک آن فکر کنیم.

 

 

 

[taq_review]

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *