جدیدترین مطالب
خانه / کودک / ورزش های دوران بارداری

ورزش های دوران بارداری

ورزش های دوران بارداری

یکی از مهم ترین تجربیات طول زندگی برای خانم ها دوران شیرین اما پراسترس بارداری است بسیاری خانم ها بخصوص در روزگار جدید بر این باورند که در دوران بارداری نباید فعالیت فیزیکی داشته باشند. این در حالی است که ورزش و تحرک های فیزیکی از مهمترین نکات در دوران بارداری است. درواقع می توان گفت ورزش های دوران بارداری زیر نظر پزشک راه حل بسیاری از مشکلات حین بارداری و بعد از آن است.

 

در دوران بارداری چه کنیم؟

در گذشته زنان باردار در کنار مراقبت از سازوکار بدنی، تغذیه و کودک خود فعالیت های فیزیکی گسترده ای انجام می دادند. که این فعالیت ها به رشد و تقویت جنین کمک بسیاری می کرد و باعث میشد بانوی باردار نیز ثبات بدنی خود را حفظ کند.

 

ورزش در دوران بارداری

یکی از مواردی که بسیاری از پزشکان و متخصصان حوزه زنان بر آن تاکید دارند انجام ورزش های سبک و نرم در دوران بارداری است.

از همان لحظه ای که تست بارداری مثبت اعلام می شود و فرد با نمک و شیرینی به لیست خانواده شما می شود تا زمان زایمان انجام ورزش ها و نرمش های خاصی توصیه می شود.

در این ویدیو مواردی از آن را ببینید.

 

هفت ورزش ساده برای زایمان طبیعی و راحت

برای بسیاری از زنان جامعه ما زایمان طبیعی یک تابو و مانند یک ماراتن طاقت فرساست. حال تصور کنید کسی بدون تمرین بخواهد در مسابقات ماراتن شرکت کند. وضعیت تعادل لگن و پارامترهای اسکلت مادر در فرایند زایمان طبیعی بسیار مورد توجه است. که بهبود این وضعیت با برخی حرکات ورزشی ممکن می شود.

البته توجه داشته باشید که بدون مشاوره با پزشک متخصص ورزش کردن می تواند به امری مخاطره آمیز تبدیل گردد.

اولین گام این است که هر روز پیاده روی کنید. ۵ دقیقه پیاده روی در روز، بخصوص در ماه سوم؛ به بالانس استخوان های لگنی کمک می کند.

نکته دوم فرم نشستن است. در کشور ما؛ مردم از ناهنجاری ستون فقرات رنج می برند. بنابراین نحوه و آرایش نشستن خاصه در دوران حساس بارداری و به مراتب در ماههای پایانی عمل ویژه و حتی نوعی ورزش محسوب می شود.

بنابراین درست نشستن روی توپ های ورزشی به جهت هم راستایی ستون فقرات و ساختار لگن به بهبود شرایط کمک میکند.

مورد مهم بعدی یا حرکت ورزشی بعدی خم و راست شدن است. خم شدن اصولی و برداشتن توپ، ورزش موثری برای بانوان در شرف فراغت است. کمااینکه در گذشته و طب سنتی نیز به زنان باردار توصیه می شد که در حالت چهاردست و پا، امور خانه را انجام دهند.

 

تغییرات ستون فقرات زنان باردار

تغییرات ایستایی و راستایی ستون فقرات یکی از شایع ترین عوارض دوران بارداری و پس از دوران بارداری است. حرکت پروانه ای که در کلیپ زیر به آن اشاره شده برای باز شدن لگن مفید است. البته این امور را در حضور یک یاور ورزشی مانند همسر انجام دهید.

 

وظایف همسر در دوران بارداری

مرد خانه علاوه بر آماده شدن برای نقش پدر شدن؛ وظایف مهمی دیگری در قبال زن دارد. که جالب توجه ترین آن کمک به مادر برای بهتر انجام دادن حرکات ورزشی است. حرکاتی مانند اسکات که در عین مفید بودن، برای زن کمکی دشوار است؛ حتما باید در حضور مرد انجام گیرد.

گذشته از تمام این ها زن باردار باید روزی حداقل ۸ ساعت بخوابد و بالطبع وضعیت خوابیدن هم بسیار اهمیت دارد. بهترین وضعیت خوابیدن برای فرد خوابیدن روی پهلوی چپ است، چون در این وضعیت نوزاد در قسمت چپ رحم قرار میگیرد. باید یک عدد بالشت بین زانو ها قرار گیرد، این مورد سبب همراستایی پاها نیز می شود.

فراموش نکنید در هر وضعیت و مرحله ای از زندگی که هستید ورزش کردن نگهبان سلامتی و طول عمر شماست.

 

توصیه: حتما ویدیو زیر را که توسط گروه کلیپو تولید و ارائه شده است را ببینید و برای سایر ویدیو ها در کانال مادر و کودک سایر نکات بارداری و اطلاعاتی برای یک زایمان راحت را مشاهده کنید.

با انتشار ویدیو ها در ترویج عادات درست دوران بارداری به دیگران کمک کنید.

 

ورزش ها و نکات دوران بارداری

 

یک نظر

  1. https://ooma.ir/post/66718/view/
    این مطلب هم جالب بود دوستان بخونید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *