جدیدترین مطالب
خانه / اخبار / نگاهی به پیشرفت تکنولوژی در سال ۲۰۱۸

نگاهی به پیشرفت تکنولوژی در سال ۲۰۱۸

پیشرفت تکنولوژی

در طی دو دهه گذشته پیشرفت تکنولوژی ورای باور انسان بوده و کیفیت زندگی انسان ها را دگرگون کرده است. چه کسی بیست سال پیش می توانست جهان امروزی را بدین گونه تصور کند؟ انقلاب تکنولوژیک جریانی است که از دو قرن پیش تاکنون دگرگونی های عمیقی در دنیا به وجود آورده و تغییرات عظیمی را در شیوه زندگی هر یک از ما ایجاد کرده است. سرعت پیشرفت تکنولوژی نه روز به روز بلکه لحظه به لحظه بیشتر می شود تا جایی که امروز شاید هیچ تصوری درباره نوآوریهای تکنولوژیکی سال آینده نداشته باشیم.

نگاهی به تحولات دنیای فناوری در سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۷ میلادی سالی با تغییرات بسیار بزرگ بود. از آلودگی های زیست محیطی و به دنبال آن تلاش برای جایگزینی هر چه بیشتر سوخت های فسیلی با انواع دیگر انرژی گرفته، تا استفاده هر چه بیشتر از ارزهای دیجیتال و بیت کوین ها.

در ادامه این تغییرات شگرف، امروز ما انتظار تغییرات بزرگ تری را می کشیم که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

  • خودروهای خودران

همان طور که پیشتر اشاره کردیم در سال ۲۰۱۷ تلاش برای حفظ بیشتر محیط زیست به تلاش های بسیاری ختم شد که یکی از این موارد تمرکز بر تولید ماشین های خودران بود. تلاش هایی که کمپانی های بزرگی چون گوگل در آن سرمایه گذاری کردند. بنابراین انتظار می رود که سال ۲۰۱۸ با تغییرات بزرگ تر و پر شتاب تری در این زمینه ادامه یابد.

  • بیت کوین و ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال نیز در سال ۲۰۱۷ جایگاه بسیار خاصی را در اقتصاد جهان به خود اختصاص دادند که انتظار می رود این روند در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه داشته باشد و کمپانی های بزرگ نیز وارد این عرصه شوند.

 

  • هوش مصنوعی

همان طور که می دانید هوش مصنوعی به سیستم‌ هایی می گویند که قابلیت بروز عکس العمل های مشابه انسان و حتی هوشمندتر از انسان را داشته باشند. استفاده از این نوع هوش که در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است در سال جاری نیز با سرعت نور به پیشرفت خود ادامه خواهد داد و به مرور جایگاه خود را در زندگی روزمره ما می یابد.

  • لوازم خانگی

لوازم خانگی از جمله ابزاری هستند که با پیشرفت روزانه خود تغییرات بسیاری را در شیوه زندگی امروز ما به وجود آورده اند و شاید در حال حاضر نیز به میزان کافی زندگی بشر را تسهیل کرده باشند. با این وجود و با توجه به پیشرفت امکاناتی همچون سیستم بلوتوث ۵ این انتظار می رود که کمپانی های گوناگون همچنان برای ایجاد تغییرات در این زمینه و به کارگیری امکانات جدید تلاش کنند.

  • هکرها

همان طور که می دانید هکر ها یکی از معضلات دنیای مجازی امروز هستند که در سال های گذشته با سرعت و حملات بیشتر، به فضای مجازی و اطلاعات محرمانه میلیون ها کاربر آسیب زیادی رسانده اند. بدیهی است که با توجه به چنین مشکل بزرگی، تلاش برای مقابله با آن ها روز به روز بیشتر می شود و بالتبع سال ۲۰۱۸ نیز این تلاش ها ادامه خواهد یافت.

  • واقعیت مجازی

مورد بعد مربوط به سخت افزارهای الکتریکی و هدست های VR یا واقعیت مجازی است که امروز به میزان قابل توجهی در دنیای بازی های مجازی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به این که از زمان عرضه این هدست ها به بازار، تا زمانی که به محبوبیت برسند، نسبتا زمان زیادی لازم است، انتظار می رود که سال ۲۰۱۸ با معرفی نمونه های جدیدی از این هدست ها همراه باشد که بلافاصله در اختیار عموم کاربران قرار نخواهند گرفت.

  • اینترنت ۵G

اینترنت ۵G یا نسل پنجم شبکه های مخابراتی یکی از مواردی است که بسیاری از ما انتظار آن را می کشیم و طبیعی است که سال ۲۰۱۸ با توسعه هر چه بیشتر این فناوری جدید که امکان انتقال فایل با سرعت بسیار زیاد را برای کاربران اینترنت فراهم می آورد،همراه باشد.

  • امنیت گوشی‌های هوشمند

و اما پیشرفت قابل توجه گوشی های همراه در سال های اخیر از آن دست مواردی است که بر هیچکس پوشیده نیست. در سال ۲۰۱۷ نیز این مسیر با ایجاد تجهیزاتی جدید از جمله صفحه نمایش های OLED ادامه یافت. هم اکنون انتظار داریم که در سال ۲۰۱۸ شاهد تغییراتی بیشتر از جمله به روز رسانی «نرخ نوسازی صفحه نمایش» یا «Refresh rate» باشیم که از دید کاربران تغییر قابل توجهی را به وجود خواهد آورد.
– سیستم امنیت گوشی و سنسورهای مختلف شناسایی کاربران تلفن های همراه در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است و همان طور که می دانید تعدادی از گوشی های جدید از جمله گوشی آیفون ۱۰ از قابلیت شناسایی چهره نیز برخوردارند. بدیهی است که این فناوری نیز در سال ۲۰۱۸ بیشتر رشد خواهد کرد و چه بسا آیفون بتواند با تحقق خواسته خود مبنی بر داشتن سنسور اثر انگشت داخل صفحه نمایش و سنسور تشخیص چهره، در کنار یکدیگر، قدم دیگری در این زمینه بر دارد.

  • شبکه های اجتماعی

در نهایت آخرین تغییری که انتظار می رود به زودی حاصل شود، یکی شدن شبکه های اجتماعی هم سو با هم و ایجاد یک شبکه اجتماعی کاربردی و همگانی مناسب است. فضایی امن که برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات، فضایی ایمن را به وجود آورد.

سخن آخر این که خواسته یا ناخواسته زندگی امروز ما دستخوش تغییرات بزرگ تکنولوژیکی است که گاه می توانند مثبت و گاه آسیب رساننده باشند. بدیهی است در این گونه موارد باید بتوانیم با تشخیص درست موقعیت از ایجاد آسیب جلوگیری کرده و در مقابل از مزایای آن بهره ببریم.

ویدیوهای مربوط به دستاورد های جدید دنیای فناوری و تکنولوژی را می توانید در کانال تازه های فناوری کلیپو دنبال کنید.

مطلب پیشنهادی

خانم الوندی - دومین برنده کلیپو

قرعه کشی دومین جایزه بزرگ جشنواره کلیپو

جشن بزرگ کلیپو با جایزه ویژه در عید سعید فطر ماه مبارک رمضان در طاقت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *