جدیدترین مطالب
خانه / اطلاعات عمومی / ایمنی در برف و یخبندان

ایمنی در برف و یخبندان

فصل زمستان، موسم سرما و برف و بوران، فارغ از زیبایی‌های دل‌انگیز و جلوۀ هوش‌ربایی که به طبیعت می‌بخشد، مخاطرات و چالش‌هایی نیز می‌تواند در پی داشته باشد. معابر یخ‌بسته و خیابان‌های لغزنده، پیاده و سواره نمی‌شناسند و فقط یک بی‌احتیاطی کوچک کافی است تا خسارات مالی و خدای ناکرده جانی برای شما به همراه داشته باشد. در نوشتار پیش رو، برآنیم تا برخی از این مخاطرات و نحوه پیشگیری از آن‌ها را فراروی شما قرار دهیم.

فارغ از صدمات جسمی شهروندان و خساراتی که به ساختمان‌ها و منازل وارد می شود، تصادفات زمستانی در معابر یخ‌زده و لغزنده، درهرسال بیش از دوبرابر قربانیان مجموع تمامی بلایا و فجایع طبیعی، اعم از گردبادها و طوفان‌ها و رعدوبرق و سیل و بادهای شدید در ایالات متحده قربانی می‌گیرد. در همین کشور، سالانه بیش از سیصدهزار حادثه، فقط به خاطر پیاده‌روهای یخ‌زده یا معابری که برفِ آب‌شده‌ی آن‌ها با گل‌ولای مخلوط شده رخ می‌دهد، که این باعث آسیب‌های جسمی به حدود هفتادهزار نفر و متاسفانه مرگ بیش از یک‌هزار نفر در سال می‌گردد. در واقع باید این مهم را پذیرفت که جاده‌های لغزنده، بلای جان ما و خودروهای ما هستند.

 

 

پیاده‌روی در برف و یخبندان

اگر در آب و هوای برفی و شرایط نامساعد و نابسامان جوی، بدون وسیله نقلیه و با پای پیاده هستید، رعایت نکات زیر برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی ضروری است. اول این که برای طی کردن یک مسیر مشخص در برف، سعی کنید به مانند پنگوئن راه بروید. شاید در وهله اول این نکته خنده‌دار به نظر برسد؛ اما دست‌های باز و برداشتن قدم‌های کوتاه و آهسته و قرار دادن مرکز ثقل بدن بر پای تکیه گاه و مهمتر از همه تمرکز بر مسیر پیش رو، در حفظ تعادل شما بسیار کمک‌کننده خواهد بود. نکته بعدی، پوشیدن لباس و البته کفش مناسب و آج‌دار است، که از حوادث احتمالی جلوگیری خواهد کرد. در لحظه سُر خوردن، حواستان به سر و صورت باشد و اگر خدای ناکرده زمین خوردید، بیشتر مراقب سر و صورت خود باشید. فراموش نکنید که به هیچ عنوان کفش با پاشنه‌های بلند یا کفش کاملاً صاف نپوشید.
 

 

 

اطمینان از سلامت خودرو

قبل از پرداختن به مقوله تکنیک های رانندگی بر روی برف و زمین یخ زده، لازم است از سلامت اجزای حیاتی خودرو اطمینان حاصل کنیم. بررسی وضعیت خودرو و اطمینان از سلامت و کارکرد درست اجزای مختلف آن، یکی از پیش‌شرط‌های لازم و ضروری برای سپری کردن زمستانی ایمن است. رعایت این نکات به ایمنی خودروی شما و در نهایت آسایش خود شما در آب و هوای برفی و شرایط نامساعد جوی کمک می کند. اول این که به خاطر داشته باشید هوای سرد می تواند تاثیری مستقیم بر عملکرد باتری خودروی شما داشته باشد. بنابراین، از سالم بودن و کارکرد صحیح باطری، دینام و به طور کل سیستم برق خودرو مطمئن شوید. همچنین از سالم بودن سیستم سوخت رسانی و اتصالات آن اطمینان حاصل نمایید. شلنگ‌های داخل موتور نیز نیاز به بررسی دارند. حتماً شلنگ‌های ترک خورده و کهنه را تعویض کنید. اضافه کردن ضد یخ به رادیاتور، یکی از مهمترین کارهایی است که پیش از شروع فصل سرما باید انجام دهید همچنین از سالم بودن تسمه پروانه و دیگر تسمه‌های موتور خودرو اطمینان حاصل کنید. و در نهایت لازم به گفتن نیست که چک کردن بخاری و سیستم گرمایشی خودرو باید در سرلوحه اعمال شما قرار گیرد.

برای مشاهده کلیپ، اینجا را کلیک کنید.

 

رانندگی در برف و یخبندان

اگر در شرایط برفی سوار بر خودروی شخصی و مشغول رانندگی هستید، رعایت این نکات بسیار ضروری به نظر می‌رسد؛ اول این که پیش از حرکت، از وضعیت آب و هوا اطمینان حاصل کنید. و اگر شرایط برای رانندگی مناسب نیست حد الامکان از خودروی شخصی استفاده نکنید. ولی اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از خودرو هستید سرعت کم، کلید کنترل خودرو در شرایط برف و یخبندان است. رانندگی با سرعت پایین، امکان کنترل اتوموبیل را بیشتر می‌کند و احتمال سُر خوردن را کاهش می‌دهد. و البته نشان دادن واکنش صحیح در زمان سُر خوردن نیز یکی از مواردی است که رعایت آن باعث جلوگیری از حوادث احتمالی خواهد شد.

سُر خوردن اتوموبیل شما، نتیجه‌ مستقیم ترمز گرفتن است. برای کاهش سرعت در جاده‌های لغزنده، به هیچ وجه نباید از ترمز استفاده کنید. فرایند ترمز گرفتن، باعث متوقف شدن چرخ‌های جلو، و منحرف شدن چرخ‌های عقب خودروی شما می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، و در شرایط لغزنده‌ای که باعث سُرخوردن اتوموبیل شما می‌شود، این سه قدم را به ترتیب انجام دهید: اول این که به هیچ وجه پدال ترمز را فشار ندهید. دوم، فرمان خودرو را درست به سمتی که سُر می‌خورید بچرخانید. و  نکته سوم و مهمتر از همه اینکه نترسید، و کنترل خودرو را از دست ندید. به خاطر داشته باشید که ترمز کردن نه تنها کمکی به شما نمی‌کند، بلکه فرایند سُر خوردن را نیز تشدید می‌کند.

یک روش موثر برای کنترل سُرخوردن ماشین در شرایط برفی و آب‌وهوای ناپایدار، استفاده صحیح از فرمان خودرو است. بدین صورت که باید فرمان را به سمتی بچرخانید که انتهای وسیله نقلیه شما به آن سمت منحرف شده است. به طور مثال، اگر عقب ماشین شما به سمتِ راست رفته است، فرمان را به آرامی و منطبق بر میزان انحراف به سمتِ راست بچرخانید. و اگر عقب خودروی شما به سمتِ چپ منحرف شده، فرمان را به چپ بچرخانید. فراموش نکنید که چرخش فرمان خودرو، نباید بیشتر از مقدار انحراف و سُرخوردن باشد. به طور معمول، هنگامی که  سُر خوردن را از یک سمت کنترل می‌کنید،ماشین به سمت دیگر منحرف خواهد شد. در این شرایط نیز باید بدون ترس و واهمه، فرمان خودرو را به آرامی به سمتِ مخالف بچرخانید. و این پروسه را تا زمانی که خودرو در مسیر مستقیم قرار گیرد، ادامه دهید.

برای مشاهده کلیپ، اینجا را کلیک کنید.

 

در نهایت به خاطر داشته باشید که حفظ خونسردی و آرامش، کلید مواجهه با حوادثی از این قبیل است. بنابراین با رعایت نکاتی که برای شما مطرح کردیم و همچنین حفظ آرامش و طمأنینه، از حوادث ناگوار ناشی از روزهای برفی دوری کنید.

برای مشاهده کلیپ اینجا را کلیک کنید.

 

کلیپو، زمستانی سپید و ایمن را برای شما آرزو می کند.

 

مطلب پیشنهادی

هنری فورد - مدل T

خودرو فورد، گام معلق یک افسانه

نگاهی به خدمت و خیانت فورد مدلT در عصرهای دلپذیر تابستان سال ۱۸۷۸ ، باد، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *