جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی مراکش

تیم ملی مراکش

جغرافیا

اسم کشور مراکش در زبان عربی «المغرب الاقصی» است که به معنی غربی ‌ترین است و به موقعیت مراکش به عنوان غربی‌ترین کشور عربی جهان اشاره دارد. پایتخت کشور مراکش شهر رباط است که در سال ۱۹۱۳ توسط فرانسه به عنوان  پایتخت این کشور انتخاب شد. کازابلانکا یکی از مهمترین شهرهای این کشور است که اگر به سینما علاقمند باشید، فیلم کازابلانکا را که در سال ۱۹۴۲ ساخته شد و تا همین امروز جزو بهترین عاشقانه های تاریخ سینماست، می شناسید. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد و  از  شرق با الجزایر، از جنوب با موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌ است.

تمدن

درباره تمدن مراکش باید بدانید که هیچ کدام از قبایل مختلفی که در گذشته ساکن منطقه شمال آفریقا بودند، تسلط کاملی بر منطقه نداشتند؛ چرا که صفات متمایزی داشتند و نمی توانستند به یکپارچگی برسند. با رسیدن اسلام به آن منطقه در سال ۵۰ هجری قمری، ساکنان منطقه دین اسلام را پذیرفتند و در نتیجه حکومت اسلامی در این کشور برپا شد.

فرهنگ و زبان

مراکش کشوری است که به واسطه موقعیت جغرافیایی اش فرهنگ متنوعی دارد؛ در حدی که ممکن است با قدم گذاشتن از یک نقطه به نقطه دیگر با مردمی کاملا متفاوت مواجه بشوید. اما جالب است بدانید که کلا مردم مراکش به هویت فرهنگی شان احترام زیادی می گذارند و تلاش می کنند به سنت های مذهبی ـ ملی شان حتی در پوشیدن لباس، پایبند باشند. بر طبق اصل ششم قانون اساسی مراکش، دین رسمی این کشور اسلام است و حاکمیت هم تأکید زیادی بر این قضیه به عنوان یکی از پایه ‌های وحدت مردم دارد. به همین خاطر هم در مراکش تعداد کمی مسیحی و یهودی زندگی می‌کنند. مردم مراکش به زبان عربی و با لهجه مراکشی و همین طور عربی بِربِری صحبت می کنند.

نماد

در این کشور رنگ سفید، رنگ عزاداری است و مثلا زنی که همسرش فوت کرده، باید تا ۴۰ روز لباس سفید بپوشد. جالب است بدانید که در مراکش طبق سنت کبد به جای قلب، نماد عشق در نظر گرفته می شود. از مشاهیر این کشور هم می توان به ابن بطوطه اشاره کرد که سفرنامه اش در شرح سفر جهانی اش که از سال ۷۲۵ هجری قمری آغاز شد و تا سال ۷۵۴ ادامه پیدا کرد، مشهور است. این سفرنامه تاثیر به سزایی بر علم تاریخ و جغرافیا گذاشته است.

پرچم و سرود ملی

پرچم مراکش قرمز رنگ است و یک ستاره‌ی پنج پر سبز رنگ دارد که به عنوان مهر و خاتم سلیمان شناخته می‌ شود. قرمز و سبز رنگ ‌هایی سنتی در پرچم اعراب است و ستاره‌ی پنج پر هم نشان ‌دهنده پنج رکن اسلام است. طراحی این پرچم به ۱۹۱۲ بر می گردد و از سال ۱۹۱۵ هم به رسمیت شناخته شده است. سرود ملی مراکش هم از سال ۱۹۵۶ به رسمیت شناخته شده است.

اقتصاد

واحد پول مراکش دِرهم است. درباره اقتصاد مراکش باید بدانید در شرایطی که قاره آفریقا به طور معمول به بحران عادت کرده و کشورهای افریقایی انواع و اقسام محدودیت‌ها را در حوزه اقتصاد تجربه می‌کنند، مراکش آرامش را سرلوحه اهداف اقتصادی خودش قرار داده و مشکل خاصی ندارد. این کشور یکی از بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان حشیش در جهان است و در نتیجه یکی از منابع اصلی درآمد خانواده‌های منطقه‌ی ریف (Rif) شمالی مراکش، کشت حشیش است. علاوه بر حشیش، مراکش بزرگ‌ترین پرورش‌دهنده و صادرکننده‌ ماهی ساردین در جهان هم هست.

سیاست

خانواده‌ سلطنتی فعلی مراکش از قرن ۱۷ در این کشور حکومت می‌کنند. سلطان محمد پنجم، پدربزرگ پادشاه فعلی یک سلطنت مشروطه ایجاد کرد و از سال ۱۹۵۷ عنوان پادشاه گرفت. محمد ششم از ۳۰ ژوئیه ۱۹۹۹ پادشاه مراکش شد. در زمینه حقوق زنان در سال ۲۰۰۴ تحول بزرگی در این کشور  ایجاد شد که بر طبق آن حق حضانت فرزندان به زنان داده شد و علاوه بر آن طلاق یک جانبه زنان ممنوع شد و مردها موظف شدند برای ازدواج دوم اجازه همسر اول را داشته باشند.

گردشگری

مراکش نقاط گردشگری بسیاری دارد. شهر مراکش در این کشور اغلب به نام «شهر قرمز» شناخته می شود. می پرسید چرا؟ چون مردم مجبور هستند حتی زمستان ‌ها هم برای محافظت در برابر آفتاب، کلاه بر سر بگذارند. مسجد حسن دوم هفتمین مسجد بزرگ جهان است و ۳۰ هزار کارگر و صنعت‌گر برای ساخت آن به کار گرفته شدند. بازار  جماع الفِنا هم یکی دیگر از جاذبه های این کشور است که معنی اسم آن «مجمع مردگان» است و به سنتی اشاره دارد که طبق آن سر جنایتکاران اعدامی را تا همین قرن نوزدهم در این محل به نمایش می گذاشتند. و سخن آخر اینکه این کشور حرفای زیادی در زمینه سینما برای گفتن دارد و لوکیشن بسیاری از فیلم های به یادماندنی بوده است. از آن جمله کازابلانکا که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم و همین طور سریال محبوب و معروف بازی تاج و تخت که در ۵ کشور مختلف فیلم برداری شده و یکی از آنها هم مراکش بوده است.

ورزش

مراکش مثل خیلی از کشورهای آفریقایی در ورزش دو و میدانی در سطح جهان حرف های بسیاری برای گفتن دارد. هشام اَلگروج رکورد جهانی دوهای ۱۵۰۰ متر را در اختیار دارد و دو بار برنده مدال طلای المپیک شده است. همینطور سعید آویتا هم از بزرگان تاریخ دو و میدانی جهان است. نوال المتوکل هم از قهرمانان دو با مانع مراکش است. او نخستین زن مسلمان جهان است که در سال ۱۹۸۴ برنده مدال المپیک و در سال ۲۰۰۷ هم وزیر ورزش مراکش شد. از جذابیت های خاص مراکش، برگزاری مسابقه معروف ماراتن شن در مسیری ۲۵۷ کیلومتری در صحرای جنوبی مراکش است. بیش از ۱۰۰۰ نفر از سرتاسر دنیا در این مسابقه شرکت می کنند.

فوتبال

با این گلِ بن عطیه به ساحل عاج، مراکش برای پنجمین بار و بعد از بیست سال به جام جهانی می رود. آنها از سال ۱۹۹۸ نتوانستند به جام جهانی راه پیدا کنند. آنها فقط در دو بازی از سیزده بازی ای که در جام جهانی انجام دادند پیروز شدند. یکی در سال ۱۹۸۶ در برابر پرتغال بوده و جالب اینکه حالا بعد از ۳۴ سال دوباره در یک گروه قرار گرفتند. آیا تاریخ تکرار می شود؟ مراکشی ها سعی دارند میزبانی جام جهانیِ ۲۰۲۶ را بگیرند. آنها دو بار در سال ۱۹۷۶ و ۲۰۱۷ قهرمان جام ملت های آفریقا شدند. بهترین برد آنها ۱۳-۱ مقابل عربستان در سال ۱۹۶۱ و بدترین شکست شان هم ۰-۶ مقابل مجارستان در سال ۱۹۶۴بوده است. اکثریت تیم مراکش را بازیکنان لژیونر تشکیل می دهند. مثل منیر  محمد: دروازه بان ۲۷ ساله تیم فوتبال نومانسیای اسپانیا در تمام بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ توانست دروازه خود را بسته نگه دارد. که البته امیدواریم جلوی تیم ایران این طلسم بشکند.

اشرف حکیمی مدافع ۱۹ ساله تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا و جوان ترین بازیکن تیم ملی مراکش است و  مهمترین بازیکن شان هم مهدی بن عطیه که در یوونتوس توپ می زند و مهمترین بازیکن تیم ملی مراکش است.

مراکش در جام جهانی ۲۰۱۸ در گروه مرگ این دوره یعنی B  با پرتغال، اسپانیا و ایران هم گروه است. باید آماده باشیم که در جام جهانی روسیه تشویق های خاص تماشاگران پر شور مراکشی را به تماشا بنشینیم.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی ژاپن

جغرافیا کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *