جدیدترین مطالب
خانه / مقالات / فرایند یادگیری در مغز نوزادان

فرایند یادگیری در مغز نوزادان

 

مغز نوزاد شما برای پرورش یافتن در قسمت های مختلفِ خود از جمله احساس، منطق، زبان، حافظه، رفتار و مهارت های حرکتی در تکاپوست. با توجه به تجربه های کودک در سال اول زندگی ، تاثیراتِ ژنتیکی و محیط، مغز او در حال رشد است. در طی این یک سال، اندازه ی مغز به سه برابرنسبت به روز اول افزایش می یابد و مغز عملکرد عجیبی دارد. توجه پدر و مادر به فرزند مخصوصا در این دوره از عوامل مهم در بهبود این روند است.

عملکرد عجیب مغز نوزادان

تحقیقات جدید بر روی نحوه ی توسعه ی یادگیری در نوزادان نشان می دهد عشقی که کودک از والدین یا اطرافیانش دریافت می کند، مهمترین عامل تکامل این فرآیند است. از این رو، کلر لرنر، کارگردان منابع آموزشی برای والدین، راهکاری آموزش می دهد که نوزاد باز خورد نیازهای خود را می تواند درک کند و محبت آنها را دریافت کند. برای مثال لرنر پیشنهاد می کند به کودک اجازه دهید بفهمد وقتی گریه می کند، شما او را آرام خواهید کرد و وقتی آماده ی بازی است، شما به او خواهید پیوست. برقرار کردن ارتباط چشمی نیز، ضامنی بسیار قوی بین شما و کودک تازه متولد شده ی شماست. به این وسیله کودک معلومات و اطلاعات را به راحتی و بی کم و کاست دریافت می کند. روانشناسان معتقدند نوزادانی که در این شرایط قرار می گیرند، زودتر زبان را فرا می گیرند.
طبعا افزایش سه برابری اندازه ی مغز افزایش توانایی یادگیری نوزاد را در پی دارد. در اولین ماه زندگی او فقط قادر است رنگ های سفید و سیاه را تشخیص دهد، فقط صداها را می شنود و توانایی شناسایی آنها را ندارد، به مرور دست ها و پاها را هم زمان حرکت می دهد. اگر می خواهید تصویری از صورت شما را درک کند باید ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از چشمانش فاصله بگیرید. اما کودک وابسته ی شما به سرعت در حال رشد است؛ پس از چند ماه شاهد آن خواهید بود. او با نزدیک شدن به روز تولدش می تواند راه برود، کتابی را ورق بزند، چندین کلمه را درک کند و مقدار محدودتری را به زبان بیاورد، و اسباب بازی هایش را در جایی که آخرین بار گذاشته بیابد.

با مطالعه بیشتر درباره ی نحوه ی پرورش و تربیت کودک، حتی قبل از تصمیم به بارداری، بهترین راه ها را می توان فرا گرفت و قدم در راه داشتن کودکی سالم و بهبود روابط با فرزندان در آینده برداشت. توجهِ همزمان به تمامی ابعاد و نیاز های این حوزه، اعم از مادی و غیر مادی، شما را در آینده ی فرزندانتان یاری می کند. از این رو کلیپو با شما همگام می شود و برای راهنمایی مادران و پدران امروز و فردا، و فرا گیری لازم از این مهم، به امر پرورش، مراقبت و دانستی های روز علمی می پردازد. با دانلود کلیپ های کوتاه و دوبله شده ی ما علاوه بر فرا گیریِ آسان، زندگی سالم را برای خود و کوچکترین اعضای خانواده تان به ارمغان آورید.

منابع:

http://www.parents.com/baby/development/growth/baby-age-by-age-gro

http://www.webmd.com/parenting/baby/infant-development-9/stages-of-development

مطلب پیشنهادی

وضعیت ایران در جنگ جهانی اول

گرچه تا کنون جهان از نتایج این کابوس بسیار لطمه دیده است، جنگ جهانی اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *