جدیدترین مطالب
خانه / مقالات / علائم و علل افسردگی

علائم و علل افسردگی

همان طور که در این کلیپ کوتاه می بینیم، وقتی آمار افراد گرفتار در چنگ این بیماری را مورد مطالعه قرار دهیم، به اهمیت کنکاش و تحقیق در مورد آن و ریشه یابی علل افسردگی پی خواهیم برد. تنها در آمریکا، سالانه ۱۵ میلیون نفر با این بیماری کلنجار می روند. این اختلال در درجه ی اول تمرکز و احساسات افراد را تحت شعاع قرار می دهد و در موارد حاد تر در سیستم عملکرد فیزیکی بدن، مانند دستگاه ایمنی، نمایان می شود. از لحاظ فیزیکی فرد ممکن است به سرعت وزنش کاهش یابد یا به عکس افزایش یابد. در کشور خودمان نیز متاسفانه با گونه های مختلفی از آن رو به رو هستیم؛ اختلالات خلقی فصلی از جمله رایج ترین آنهاست.

بر طبق گزارش های آزمایشگاهی ِ کارشناسان، رژیم غذایی بطور مستقیم؛ با مواد غذایی دریافتی مانند امگا۳ و چربی، و به طور غیر مستقیم با باکتری های موجود در بدن، بر این شرایط تاثیر گذار است. مطمئناً تاثیرات روحی هم به اندازه ی تاثیرات فیزیکی کارساز است اما آنچه اهمیت بشتری پیدا می کند، شرایطی است که بتوان آن را آسانتر و کم هزینه تر کنترل کرد، پس توجه به تغذیه، مخصوصا در کودکان در اولویت قرار می گیرد.
مطالعه با فناوری پیشرفته از تصویر برداریِ مغز مانند MRI نشان میدهد مغز افراد افسرده نسبت به افراد سالم بسیار متفاوت است. قسمتی هایی از مغز که به عواطف و احساسات پاسخ می دهد، خواب را تنظیم می کند، تفکر در آن اتفاق می افتد، اشتها را تنظیم میکند و قسمتی که کنترل رفتار فرد را به عهده دارد شکل متفاوتی به خود می گیرد. البته نا گفته نماند، مواد شیمیایی حاصل از مواد غذایی مصرفی فرد نیز تاثیر مستقیم بر این قسمت ها دارد. تشخیص این مورد را به عهده ی کارشناسان می گذاریم.

در این قسمت به طور خلاصه به علائم بیماری افسردگی می پردازیم:

  •  تداوم احساس پوچی، ناراحتی و یا تشویش
  •  حس نا امیدی یا بدبینی
  •  از دست دادن علاقه و اشتیاق نسبت به سرگرمی های گذشته
  •  کاهش انرژی، احساس خستگی مفرط و کاهش سرعت در انجام امور
  •  دشواری در تصمیم گیری، تمرکز و به یاد آوردن
  •  اختلال در خواب
  •  تغییر در حجم خوراک
  •  فکر کردن به مرگ یا خودکشی
  •  بی قراری و کج خلقی
  •  نشانه های فیزیکی که برابر درمان مقاومت نشان می دهند، مانند سردرد، اختلال در هضم و درد های مزمن

خوشبختانه افسردگی، حتی در نوع سخت و شدید آن، اختلالی قابل درمان است. مانند همه ی بیماری ها این بیماری نیز زمانی قابل درمان است که خود بیمار عزم آن را داشته باشد. آنچه به شدتِ این بیماری کمک می کند، مصرف الکل و مواد مخدر است. پس فقط صرفا مراجعه به پزشک شفای این بیماری نیست. در کنار همه ی داروها و راهکار های تخصصی، ورزش در پیشگیری و درمان آن بسیار مفید است. افسردگی بیمار را غیر فعال و بی تحرک می کند که با این حس رخوت باید مقابل کرد. از دیگر موارد غیر تخصصی که به بیمار می تواند کمک کند، ارتباط اجتماعی با دوستان است. برای مقابله با حس انزوا گرایی باید وارد اجتماع شد و از غار تنهایی بیرون آمد. برای شناخت بیشتر در باره ی ریشه یابی افسردگی و راهکار های آن، شما را به کانال فنون ذهنی و زندگی سالم در گروه سلامت سایت کلیپو دعوت می کنیم.

مطلب پیشنهادی

وضعیت ایران در جنگ جهانی اول

گرچه تا کنون جهان از نتایج این کابوس بسیار لطمه دیده است، جنگ جهانی اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *