جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی سمنان

جاذبه های طبیعت گردی سمنان

شب های پرستاره از مشخصه های اصلی آسمان زیبای استان سمنان است.  منطقه ای از کشور که شمال آن را جنگل های هیرکانی و کوهستان البرز و جنوب آن، قلمرو با ابهت کویر مرکزی ایران است. دوگانگی آب و هوایی و اقلیمی و شرایط پر کنتراست، این استان را بسیار جذاب جلوه داده چنانکه در برخی مناطق فاصله جنگل انبوه تا کویر کمتر از صد کیلومتر است. به همین دلیل به منطقه شاهرود  لقب قاره کوچک داده اند.  شرایط اقلیمی دیار قومس باعث شده تا مجموعه‌ای از تفرجگاه‌ها شامل کوهستانی، جنگلی، کویری و بیابانی یکجا در این دیار جمع شوند تا بتوانند هر نوع سلیقه‌ای را به سمت خود جذب کنند.

 

دره مجن

این دره از عجایب جادویی طبیعت است. بعد از گذشتن از دره مجن وارد طبیعت کوهستانی منطقه می ‌شوید و در دل صخره‌ ای بزرگ، آواز آبشار مجن را خواهید شنید. برای دیدار با آبشار مجبورید وارد آبی سرد و زلال شوید و با حدود بیست متر پیاده‌روی در آب در فضایی شگفت آور از عجایب این منطقه لذت خواهید برد.

دره مجن

 

شهمیرزاد

شهمیرزاد بهشت گم ‌شده ایران است. این شهر با طبیعت بکر و ناشناخته و البته دلربایش بسیار سحرآمیز است. از کویر و تپه ماهورهایش تا این پهنه سبز و با طراوت کمتر از یک ساعت فاصله است. از سمنان که به سمت شمال حرکت کنیم گویی معجزه ای رخ داده و به ناگاه هوای داغ کویری تبدیل به بهار می شود. خشکی اقلیم، جایش را به کوهستانی پرآب و با چشمه سار های افسانه ای می دهد. جالب است بدانید که بزرگترین باغ گردوی جهان به گواه فائو در این منطقه واقع شده است.

شهمیرزاد

 

روستای ملاده

روستای ییلاقی و تاریخی ملاده در یک محدوده کوهستانی فوق العاده قرار دارد. ملاده در محاصره ییلاق زیبای سنگ چشمه و جنگل معروف افرا قرار دارد. رودخانه کوچک چشم نوازی از کنار ملاده می گذرد که از کوه های نیزوا و کوه های اطراف سرچشمه می گیرد. در این روستای سرسبز و خوش آب و هوا دو عمارت بزرگ و باستانی زیبا وجود دارد و دشت های اطراف آن بی نهایت زیبا و خوش آب و هواست.

روستای ملاده

 

جنگل اولنگ

منطقه بی بدیل  اولنگ در حقیقت منطقه ای است که بین دو دنیای متفاوت واقع شده است. جنگل و ارتفاعات اولنگ بخشی از چشم انداز منطقه جنگلی شاهرود است که به علت وجود اقلیم مرطوب و خنک و نزدیکی به شاهرود، از ییلاق های قابل دسترس و محبوب سمنان است.

جنگل اولنگ

 

جنگل رودبارک

این منطقه مسحور کننده بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است و به دلیل وجود جنگل‌ انبوه و خنکای استثنایی از ستاره های درخشان کمپین گردشگری است. وجود چشم ‌انداز رودخانه در مسیر جنگلی از دلایل نامگذاری این منطقه به رودبارک است. واریته گونه های گیاهی و دمای مناسب به ویژه در فصل تابستان و چشم ‌اندازهای طبیعی از دلایل خوش نمای اقلیم ایران است.

جنگل رودبارک

 

کالپوش

کالپوش ییلاقی است که بیش از هرچیز به نقاشی های امپرسیونیستی ون گوک شبیه است. کالپوش سرشار از مزارع آفتابگردان است و دشت کالپوش را به طور عمده یا پهنه آفتابگردان یا کرانه سرسبز پوشانده است. این منطقه در همسایگی جنگل ابر است و ییلاق فارسیان در جوار کالپوش، این سرزمین را به مقصد جدیدی برای تورهای تابستانی تبدیل کرده است.

کالپوش

 

چشمه قلقل

این ییلاق سبزپوش از مناطق نمونه گردشگری است. درختان گوناگون ییلاقی و گونه های جانوری این منطقه در اشل مناطق کوهستانی است.  در جوار چشمه قلقل ناحیه ای به نام انگورستانی با آبشار آکواریومی زیبا وجود دارد که طبیعتی چشم نواز را خلق کرده است.

چشمه قلقل

 

ییلاق اوپرت

اوپرت کنتراستی از دو طرز تفکر طبیعت است. مرزی میان جنگل و کویر، طبیعت زیبا در نزدیکی دشت و دامنه های اسرارآمیز مسیر، رنگ مخصوصی به این ییلاق داده است، دامنه ای به رنگ آبی و دامنه ای دیگر به رنگ زرد که بسیار دلچسب و رویایی ست. دشت اوپرت کلبه هایی به سبک شمالی با شیروانی های حلبیِ دیدنی دارد. میتوان در  کنار یکی از چشمه های معروفِ گوگلی بنشینید و از آب گوارای چشمه نوش جان کنید.

ییلاق اوپرت

 

آبشار آلوچال

آلوچال شامل دو آبشار بزرگ است که از فاصله چندصدمتری روی هم می ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می دهند. صدای بی نظیر این بازی آب، سنگ و درخت، تنها صدایی است که سکوت خنک دل جنگل را می شکند و همین خود جاذبه ای است برای آن که انواع پرندگان خوش صدا نیز در پیرامون این فضای رویایی گردهم آیند. صعود به آبشار آلوچال نیز صعود ساده ای نیست و صعودکنندگان باید از توانایی جسمانی لازم برخوردار باشند.

آبشار آلوچال

 

جنگل ابر شاهرود

و اما از نقاط درخشان طبیعت ایران، اثر رمزآلود خداوند در این ناحیه از کره زمین. جنگل دلبرانه ابر. جنگل ابر به جرات الماس گردشگری استان سمنان است. این جنگل یکی از کهن‌ سال ‌ترین و چشمگیرترین موجود زنده دنیا به سن سه میلیون و ۳۰۰هزار سال است. جنگل ابر قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های دردانه هیرکانی محسوب می ‌شود و با گونه‌ های گیاهی و جانوری نادر،  یکی از ‌زیباترین جنگل‌های ایران است. هرچه از دلفریبی، طنازی و اهمیت این جنگل بگوییم کم کاری کرده ایم. اگرچه ما ترجیح می دهیم این شاهکار کمتر مورد بازید قرار گیرد تا به دست نسل هایی برسد که بیشتر قدرش را می دانند.

جنگل ابر

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید
​ویدئو: قبل از سفر، از سلامت و ایمنی خودرو خود مطمئن شوید

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *