جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی خراسان رضوی

جاذبه های طبیعت گردی خراسان رضوی

خراسان یکی از پربازدید ترین مکان  های ایران است. وجود آرامگاه شریف امام هشتم (ع) باعث شده مشهدالرضا رونق زیادی به لحاظ گردشگری داشته باشد. اما خراسان، طبیعت نابی هم دارد و  از ییلاق های شاه نشین در کنار ییلاق های مشهور مشهد مانند شاندیز و طرقبه از طراوت محسوس و دلربایی برخوردار است. شاید خراسان بیابانی به نظر آید کما اینکه کویر های اسرارآمیزش طرفداران خود را دارد؛ اما مناطقی دارد برای استفاده از اکسیژنی ناب که حاصل زایش سرزمین های سبز در دره های بینالود و کوه های نیمه جنگلی این اقلیم است.

 

آبشار اخلمد

اخلمد دره ای باشکوه در خراسان رضوی است. دره نه چندان عریض، با دیواره‌های سنگی بلند و بافت جنگل دلبرانه و زیبا. در ابتدای این دره باغات فراوان میوه وجود دارد؛ که تابستان‌ها مورد استفاده اهالی منطقه و مردم مشهد واقع می شود. در انتهای این دره، آبشاری مسحورکننده وجود دارد که بسیاری از گردشگران از میان آن می گذرند تا آن آبشار بلند و زیبا را ببینند. این آبشار دارای ۲۳ متر ارتفاع است.

دره-اخلمد

 

چشمه گیلاس

چناران یکی از باطراوت ترین شهرستان های خراسان رضوی و سرشار از ییلاقات بی نظیر است. چشمه گیلاس سرشار از خاطرات خوب و مناظر دیدنی است. در عهد تیموری به همت امیر علی شیرنوایی، آب چشمه گیلاس به طرف شهر مشهد هدایت شده و از صحن عتیق عبور می کرد. چشمه گیلاس که با هوای خنک و پاکیزه خود تابستان‌ها تفریحگاه زیبایی برای گردشگران و طبیعت‌ دوستان می باشد.

چشمه-گیلاس-چناران

 

بزنگان

این منطقه، با اقلیمی معتدل و نیمه خشک، بهار و تابستانی مطبوعی دارد. دریاچه بزنگان در شرق منطقه واقع شده است. بلندترین ارتفاع منطقه از سطح دریا ۱۹۵۰ متر ارتفاع و در قله بزنگان قرار دارد و پایین ترین نقطه در بستر رودخانه هریرود و از سطح دریا ۲۵۰ متر ارتفاع دارد.درختان زبان گنجشک، ارس، پسته وحشی و همچنین آنغوره، شاه تره، کاکوتی، گل ختمی و گل گاوزبان در آن یافت می‌شود.

بزنگان

 

دهانه آب درونه

دره سرسبز و زیبای دهانه آب در فاصله ۶۰ کیلومتری غرب شهر بردسکن و ۱.۵ کیلومتری روستای درونه در محدوده منطقه حفاظت شده درونه واقع است. جویباری جاری، آبشارهای دل انگیز و چشمه‌های جوشان در آغوش کوه زرد و در کنار قلاع تاریخی گورا و دختر، محیطی دیدنی و خاطره انگیز برای گردشگران و محلی برای انس و الفت با طبیعت و میراث کهن فرهنگی است.

دهانه آب درونه

 

آبشار گرینه

این آبشار آب و هوای بسیار دلپذیری را در اطراف خود ایجاد می کند و هوای مطبوعی را برای نفس کشیدن می سازد.

آبشار گرینه

 

دره جاغرق

جاغرق در غرب طرقبه است که دلپذیر بودن هوایش از جریان رودخانه جاغرق حاصل می شود. جاغرق دارای آب و هوایی کوهستانی است و دارای باغ‌های میوه و دره‌های سرسبز و پرآب می‌باشد. در این منطقه اقامت‌گاه‌ها و رستوران‌هایی برای گردشگران ایجاد شده است. آب و هوای این منطقه، معتدل کوهستانی است که وجود باغات میوه و ارتفاعات و دره‌های پوشیده از گیاه و چشم‌اندازهای زیبا، جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است.

دره جاغرق

 

آبشار بوژان

زیبایی از ارتفاعات روستا بوژان  سرازیر می شود و طبیعت سرسبز اطراف آبشار بوژان  با گل و درختچه های فراوان ،زیبایی خاصی یافته است. در مسیر رودخانه بوژان، آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز وجود دارند که برزیبایی آن می افزاید . آبشار بسیار زیبا و رودخانه ای که حواشی آن را باغ های میوه پوشانده و چشم اندازی رویایی را برای گردشگران رقم زده است.

آبشار بوژان

 

گلستان

این روستا به سبب داشتن آب و هوای دلنشین، رودخانه های خروشان، و نزدیکی با شهر مشهد روزهای تعطیل پذیرای جمعیت زیادی برای گذراندن اوقاتی خوش در دامن طبیعت می باشد. روستای گلستان پوشیده از باغات میوه در فضایی کوهستانی است.

گلستان

 

دریاچه چشمه سبز

این دریاچه کوهستانی که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، یکی از نقاط جذاب و دیدنی خراسان می باشد. چشمه های متعدد این محل به نام چشمه اشتها معروف است. اهمیت چشمه سبز به هوای مناسب و مطلوب آن است. در این دریاچه، ماهی های بزرگ و کوچک نیز وجود دارد که بعضا گردشگران را برای ماهیگیری جذب می کند. از کوه های مهم منطقه می توان به کوه تخته چهار باغ، کوه کشوه، قله سیاه سنگ، قله شیر باد، قله بینالود اشاره کرد. همچنین آب و هوای معتدل سرد منطقه گلمکان مکان مناسبی برای رویش گیاهان دارویی چون بادام کوهی، خارشتر، زیره ، کاسنی و بابونه است. این مکان زیست گاه حیواناتی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است که سازمان محیط زیست برای حفاظت از این حیوانات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

دریاچه چشمه سبز

 

آبشارهای قره سو

این منطقه اعجاب آور  در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و ۱۰ کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده است. وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به سوی خود جلب می کند.

آبشارهای قره سو

 

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید
​ویدئو: در طول سفر پول های خود را کجا پنهان کنیم؟

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *