جدیدترین مطالب
خانه / گوناگون / سیستم پیام کوتاه چگونه کار می کند؟

سیستم پیام کوتاه چگونه کار می کند؟

شاید آن زمان که «نیل پاپ ‌ورت»، یکی از مهندسان شرکت مخابراتی «وودافون» انگلستان، در تاریخ سوم دسامبر سال ۱۹۹۲، اولین پیام کوتاه بر بستر تلفن همراه را ارسال کرد، گمان نمی کرد که روزی خواهد آمد که این سرویس تازه ابداع شده، چنان همه‌گیر و جهانی شود که حتی دو نفر در دورترین فاصله ممکنه نسبت به هم، بتوانند به راحت ترین و سریع ترین شکل ممکن برای یکدیگر پیام متنی، و البته در سال های بعدتر پیام تصویری بفرستند.

 

با این که در شرکت «وودافون»، همگان «مت مکونن» را مخترع سرویس پیام کوتاه می‌دانستند، اما خود او تا زمان مرگش در ژوئن ۲۰۱۴، این موضوع را انکار می‌کرد و ابداع پیام کوتاه را حاصل خرد جمعی تمامی کارکنان آن شرکت می‌دانست.

سرویس پیام کوتاه، به عنوان یکی از قابلیت های ارتباطی تلفن همراه، در زمانی ارائه شد که این دستگاه‌ها فاقد صفحه کلید بودند. اما گذر زمان، لزوم تغییر در ساختار دستگاه های تلفن و در ادامه تلفن های ثابت را نیز نشان داد. با گذشت بیست و پنج سال از این ابداع نوآورانه و خلاقانه و با وجود همه‌گیر شدن سرویس‌هایی به مراتب راحت تر و با قابلیت‌های بیشتر، سرویس پیام کوتا، هنوز هم مخاطبان و استفاده کنندگان خود را دارد و شرکت های مخابراتی با تنوع بخشیدن و اضافه کردن قابلیت هایی چون ارائه سرویس‌های ارزش افزوده، رنگ و بویی امروزی  به این قابلیت قدیمی داده‌اند.

 

در کشور ما نیز این سرویس از سال ۱۳۸۱ توسط شرکت مخابرات ایران ارائه شد و استفاده از آن روز به روز افزایش یافت. طبق آمار ارائه شده توسط شرکت مخابرات جمهوری اسلامی ایران، فقط در سال ۱۳۸۵، هشت میلیارد پیام کوتاه در ایران رد و بدل شد که این عدد در سالهای بعد نیز افزایش چشمگیری داشت. به طوری که در سال ۱۳۸۷، مشترکین ایرانی سرویس پیام کوتاه، روزانه بیش از بیست میلیون پیامک ارسال کردند.

 

سرویس پیام کوتاه در کشور ما به سرعت توانست جای خود را در بین مشترکین باز کند. تا جایی که پیام‌های تبریک برای مناسبت‌های مختلف، افزایش فوق‌العاده ای را در آمار استفاده از این سرویس ثبت می‌کرد. به عنوان مثال، در چهارده روز اول سال ۱۳۹۴، مجموع پیامک‌های مبادله شده توسط ۳ اپراتور داخلی، ۱۸ میلیارد و ۹۶۲ میلیون و ۷۵۰ هزار پیامک بود.

 

امروزه و در آستانه بیست و پنجمین سال ابداع این سرویس شگفت انگیز و حتی با همه‌گیر شدن راه های ارتباطی جدیدتر و راحت تر مانند تلگرام و اینستاگرام و… که بر بستر اینترنت شکل گرفته اند، این سرویس کماکان مشتریان خاص خود را داراست و خدمات متنوعی که به واسطه آن ارائه می شود، محبوبیت آن را بین کاربران حفظ کرده است و بسیاری از کاربران همچنان سرویس پیام کوتاه را به بقیه پیام رسانه ها ترجیح می دهند.

 

 

مطلب پیشنهادی

چالش مانکن کلیپو

احتیاجات ساخت چالش مانکن

چالش مانکن این روزها یکی از مباحث روز جمع های و دورهمی هاست. این چالش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *