جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی زنجان

جاذبه های طبیعت گردی زنجان

دیار زنجان از دوران ساسانیان مورد استفاده ایرانیان بوده و در همان زمان شهرهای آبادی در این منطقه ساخته شده و توسعه پیدا کرده است.  این استان به لحاظ جاذبه های تاریخی سمبه ای بسیار غنی دارد و به لحاظ کشاورزی و صنعت از مناطق تاثیرگذار و فعال ایران است اما شاید به مناطق چشم نواز طبیعی این استان توجه کمتری شده باشد از طبیعت سبز قزل اوزون تا طارم جاذبه های خارق العادهع ای وجود دارد.

 

جاده منجیل

از کیلومتر ۱۵ اتوبان زنجان قزوین، جاده ای به سمت شمال منشعب میشود ۱۰ دقیقه  اول جاده سر بالایی است و هوا خیلی سریع خنک میشود اما از آن به بعد، عمدتا سرازیری است؛این جاده از سمت زنجان به منجیل برای رانندگی خیلی مناسب است، تعداد زیادی از ماشینهایی که از منجیل به زنجان میرفتند. در مرز استان زنجان و گیلان، نمای دریاچه سد منجیل بسیار زیبا و دیدنی است.

 

جاده منجیل

 

روستای ولیس

ولیس یک روستای مسحورکننده در طارم زنجان است. این روستا را میتوان در فهرست کهن ترین روستاهای زنجان برشمرد و جمعیت آن حدود پانصدنفر است. ییلاقهای سر سبز و خوش آب و هوا و رشد انواع سبزی های کوهی موجب گشته که در فصل بهار و تابستان  مردم این روستا میزبان افراد بی شماری باشند. در هوای کوچه باغ های ولیس فرصت بهتری برای نفس کسیدن وجود دارد.

 

ولیس

 

خرمدره

خرم‌دره، منطقه‌ای کوهستانی محسوب می‌شود و از نظر طبیعت زیباترین جنگل ها و باغات میوه را در استان زنجان دارا می‌باشد که به همین دلیل به این شهرستان نگین سبز استان نیز گفته می‌شود. این منطقه درکنار تپه های باستانی ارزشمند که قدمت این سرزمین را نشان می دهد، از پوشش گیاهی و کشتزارهای مفرح برخوردار است.

 

خرمدره

 

امند

این روستای بی نهایت زیباست و دارای آب و هوای بسیار خنک در تابستان و جویبارها و باغات فراوان است. اخیرا این دهکده به عنوان منطقه گردشگری شناخته شده و امکانات بسیاری را به خود جلب کرده است. امند از اهداف زیبا و با طراوت کوهپیمایان و طبیعت گردان زنجانی است.

 

امند

 

انگوران

انگوران یکی از روستاهای بزرگ و خوش آب و هوای  استان زنجان است. انگوران به لحاظ قرار گرفتن در ساحل دو رود انگوران چایی و ماراش چایی سر سبزی و طبیعت خاصی دارد، همچنین به علت آب و هوای خوب و زمین های حاصلخیز و چمن زار های گللوباغ، قاراداش، دهبر بالا، خاناایچی، آغ تپه، اوروج چملی،قالا دالی و زینه در بین روستاهای اطراف و حتی روستاهای استان  چون نگینی در انگشتری خود نمایی می کند.

 

انگوران

 

سدکردآباد

سد طبیعی کردآباد درپی زلزله هولناک ۳۱ خردادماه سال ۱۳۶۹ شمال و شمالغرب کشور و در اثر رانش زمین و ریزش کوه و بسته شدن مسیر رود بوجود آمده است. این سد طبیعی و زیبا به لحاظ موقعیت استثنایی و سکوت حاکم بر محدوده آن، به محلی نادر و شگفت انگیز برای تفریح و گشت و گذار گردشگران تبدیل شده است.کمی بالاتر از این منطقه هم یک سد طبیعی دیگری قرار دارد که مسیر زیبایی دارد, درختان ارس بین راه در اثر زلزله بر روی هم خم شده و منظره قشنگی را بوجود آورده اند.

 

سد کردآباد

 

دشت سهرین

دشت آهو خیز سهرین قسمتی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد است. این اکو سیستم دشت در گذشته از نظر اکولوژیکی به عنوان یک زیستگاه تابستانی و مهاجرتی برای آهوان محسوب می شد. این دشت باصفا یکی از چشم نواز ترین اقلیم های ایران است. جالب اینجاست که متوسط دمای هوا در سهرین حدود ۱۰ درجه است.

 

سهرین

 

شیلاندر

شیلاندر نام روستایی بکر و فراموش شده در شمال غربی استان زنجان  است. این روستا دارای معماری پلکانی شبیه به ماسوله است. وجود آبشارهای فراوان در طبیعت اطراف ، زیبایی این روستا را دوچندان کرده است این روستا یکی از خنک ترین مقاصد ما برای تابستان است.

 

شیلاندر

 

شیت

این روستا با قدمت ۵۰۰ ساله، در حال حاضر دارای ۳۰۰ خانوار و قریب به هزار نفر جمعیت دارد. بخشی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری روستا: چشمه سارها، قلعه شیت، رودخانه چهار فصل، غار سیدباغی، ییلاق دولا و ییلاق نَراب، سنگ های دختر است. روستای شیت بر روی دامنه میانی کوهی قرار گرفته‌است که از سمت مقابل و کناره‌ها نیز توسط کوه‌های بلندی احاطه شده‌است و گیاهان سبز و درختان گیلاس و انار و انجیر و ده‌ها درخت میوه دیگر و رودخانه چهار فصل آن که آبی زلال از میان دو کوه بلند در جریان است منظره بسیار زیبا و دلنشینی را بوجود آورده‌است.

 

شیت

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

با کمپین نفس بکش کلیپو برای سفر به دنیای طبیعت گردی همراه باشید.

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *