جدیدترین مطالب
خانه / اطلاعات عمومی / خطوط بی انتهای تاریخ

خطوط بی انتهای تاریخ

صحنه جستجو برای هواپیما توسط نور افکن در جنگ جهانی

روز یادبود جنگ جهانی دوم

مرزها در جهان سرچشمه­ های زیادی دارند. مرزها از ذهن، جنسیت، قومیت آغاز و تا جهان سیاست، جغرافیا و طبیعت کشیده می ­شود. خطوط مرزها گاه محدویت ها را تعیین می کند. گاه آزادی بخش است و گاه دست انسان ها را از هم جدا می کند.

علت اغلب جنگ ها در طول تاریخ این خطوط بوده و هست، خطوطی که جداکننده حریم کشورها، عقیده ها و قومیت هاست و غوغای دیوانگانی که در پی گسترش و توسعه این خطوط بوده است.

تاریخ، خون ها و آتش ­های بسیاری را تنها به ­خاطر وجود همین خطوط انتزاعی به خود دیده است. و چه بوسه ها، چه آغوش ها، چه خانواده ها چه مادران و چه پدران که به دشنه بی رحم همین خطوط سلاخی نشده اند.

امروز یادبود جنگ جهانی دوم است که به بهانه توسعه همین خطوط انتزاعی آغاز شد و تبعات آن در سرنوشت تک ­تک ما دخیل بوده و خواهد بود.

 

دومین جنگ جهانی

جنگی جهانی و بسیار گسترده که قدرت­ طلبی دیوانه، آن را آغاز کرد و جنگ سالارانی به آن ادامه دادند. جنگی که دیوانگان قدرت همچنان بر ریتم مارش آن می­رقصند. امروز یادبود کشته شدگان جنگ جهانی ست. جنگی که هرچند ماه ها بعد در ژاپن و بر فراز دره ناکازاکی پایان گرفت، اما آخرین سکانسش در روزهای بهاری برلین کلید خورد.

در بهار سال ۱۹۴۵ میلادی، آلمان نازی در میان دو نیروی سهمگین از شرق و غرب گرفتار شد. نیروهای متفقین از روزی که در ساحل نورماندی پیاده شدند، با سرعت خیره کننده ­ای به شرق ‌تاختند. نیروهای ارتش سرخ در اواخر آوریل، برلین را در محاصره گرفتند و در نهایت، نیروهای کشورهای غربی و شوروی در روزهای اولیه ماه می، در قلب آلمان به یکدیگر پیوستند.

 

رستگاری در برلین

با سقوط برلین و خودکشی دیوانه­ ترین جنگ سالار تاریخ، آدولف هیتلر، جنگ جهانی دوم در اروپا پایان یافت. از این رو در هشتم می سال ۱۹۴۵ میلادی، وینستون چرچیل، نخست‌‏وزیر وقت انگلستان با توافق سه دولت متفق خو، یعنی آمریکا، شوروی و فرانسه، ضمن اعلام خبر تسلیم بدون قید و شرط آلمان نازی، این روز را عید پیروزی نام‏‌گذاری کرد. به این ترتیب، کابوس شش ساله به پایان رسید.

 

به سوی خطوط جدید

فرجام نهایی جنگ جهانی دوم، پیروزی متفقین بود و رهبران جبهه پیروز استالین، روزولت و چرچیل به زمان اجرای رویای وحشتناک خود در کنفرانس تهران نزدیک شدند. پیامدهای این جنگ که رنه ونه گات ، فیلسوف آلمانی آن را "دومین تلاش بشر برای خودکشی" می نامید، تغییرات بسیاری در پی داشت، تغییراتی که در سرنوشت هر نوزادی که روزانه به دنیا می ­آمد و می ­آید، تاثیر داشته و خواهد داشت.

در طول این جنگ خونبار، چیزی حدود ۱۰۰میلیون انسان کشته و آواره شد، برخی از شهرها به طور کل ویران شد و ساختار زیربنایی و صنعتی اروپا ویران و آمریکا در قامت یک ابرقدرت جهانی ظاهر شد. از اتفاقات جالب این جنگ، تشکیل سازمان ملل متحد به دست طرف پیروز با هدف جلوگیری از مناقشات میان کشورها بود.

دو چهره شاخص پیروز، ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، به عنوان ابرقدرت‌های نوظهور، پس از جنگ به صف بندی جدیدی روی آوردند و خطوط نامرئی را از خاک اروپا به کل زمین و درنهایت، تا مرزهای آسمان و ماه ادامه دادند. آنها با تقسیم غنایم و کشیدن دیوار برلین، جنگی ۵۰ ساله و سرد را آغاز کردند که تبعات آن کمتر از جنگ­های آتشین نبود.

آمریکا و شوروی تمام جهان را در مناقشات بلوک غرب و شرق درگیرکردند که تبعات آن هنوز در مدار ۳۳ درجه شبه جزیره کره مشهود است. پس از جنگ، مرزهای جدیدی شکل گرفت و این مرزها در گستره جغرافیا، سیاست، ذهن ها و اقوام رشد کرد و امروز در قامت جنگ های کوچک منطقه ای نمود یافته است.

در آستانه سومین دهه هزاره سوم،  تقریبا کمتر جایی از جهان است که در صلح مطلق به سر برد. هنوز نطفه عقده­ های فروخورده از  نزاع های گذشته، مبحوس در آغوش مادران در مرز دوکره، در دره های برفی تبت، در دشت های سبز بدخشان، در کوچه ­های اصیل حلب، در سواحل آبی یمن، در جنگل های راش کریمه، در ساوان های شاخ آفریقا و در سواحل سفید کارائیب، آبستن شعله ­ور شدن آتش جنگ است.

 

 

 

 

سایر ویدیو های مرتبط :

جنگ جهانی دوم هنوز تمام نشده است

جنگ جهانی دوم چطور پایان یافت

 

 

[taq_review]

مطلب پیشنهادی

تاریخچه پرچم ایران

۹ مرداد روزی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، پرچم جدیدی برای کشورمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *