جدیدترین مطالب
خانه / اطلاعات عمومی / راز سفره هفت سین چیست ؟

راز سفره هفت سین چیست ؟

سبزه عید

سفره هفت سین از نوستالژیک ترین اجزا و ارکان آیین نوروز است. عدد هفت همواره برای ما پیام هایی در درون خود داشته و همبسته کننده ترین جز زندگی اجتماعی در گستره جغرافیایی این آیین پیر است.

حتی در روزگار کنونی شاید لحظه تحویل سال و در کنار سفره هفت سین بتوان افراد را با سلایق و از سنین مختلف در یک مکان واحد جمع کرد.

اما این سفره و خوان جادویی رازهایی با قدمت چند هزار سال در دل خود دارد و افسانه های زیادی پیرامون آن می چرخد؛ افسانه هایی که هرکدام حکایت و روایتی مستقل و در عین حال مدون تعریف می کنند.

 

تاریخچه هفت سین

هفت سین در ذات خود ریشه ای کهن دارد. عدد هفت عددی مقدس و خوش یمن برای ایرانیان باستان بوده است. هفت امشاسپند اوستایی در تمامی ادوار، مورد احترام بوده و نمادهای آن در زندگی ایرانیان همواره جاری بوده است.

در یکی از روایت ها آمده است که هفت سین در زمان ساسانیان هفت شین بوده و بعد از اسلام بنا بر ملاحظاتی، به هفت سین تغییر کرده است. هرچند همه دوست دارند این قصه را باور کنند اما چندان مستند نیست.

اقوام گوناگون در فلات ایران و گستره جغرافیاییِ فرهنگ نوروز مانند آناتولی، بین النهرین و آسیای مرکزی هر کدام با سبک و سیاق خاصی این آیین را اجرا می کردند. اما چیزی که مسلم است در دوران ماقبل از هخامنشیان، مردم آریایی برای آیین های مقدس مانند نوروز، سفره ای با پارامتر عدد هفت می گسترانیدند که آن را هفت چین به معنای هفت چیدنی می خواندند.

ماجرای تغییر هفت چین به هفت سین این است که به سبب معرب شدن برخی واژه ها چین به سین تبدیل شد و ارکان آن هم با این حرف شروع شد.

 به هر حال امشاسپندان و نمادهایشان هنوز در این سفره حضور دارند. شیر به نشانه وهومن، سپند و بیدمشک به نشانه سپندارمذ، ظرف آب و سمنو به نشانه آناهیتا و …
مثلا سمنو را که تقویت کننده قوای جنسی شمرده می‌ شده تنها به این دلیل نباید نشانه آناهیتا دانست، بلکه می‌توان به این نکات نیز توجه کرد که در مراسم آیینی تهیه سمنوی نوروزی، فقط زنان باید حضور داشته باشند و مردان راهی به آن ندارند یا این که در تغییرات جدیدتر آیین سمنوپزان، سمنو به حضرت  فاطمه زهرا (س) تقدیم می ‌شود که نه تنها جایگزین ایزدبانوهای زن در آیین‌ های شیعی است، بلکه حتی در نام «زهرا» به سیاره ناهید که نماد دیگری از آناهیتاست اشاره دارد.

 

روش سبز کردن سبزه نوروز
آیین دیگری که ایرانیان به آن اهمیت ویژه ای می دادند سبز کردن سبزه بود اما نه در هیئت کنونی؛  مردم ایران باستان ۱۰روز قبل از نوروز از  هفت دانه، سبزه می پروراندند و ظروف آن را بر سر در خانه های خود می‌ گذاشتند و هر کدام بیشتر و بهتر سبز می ‌شد، نشانه پر ثمری آن محصول برای کاشت در آن سال بود.

در فرهنگ عامه سبز کردن سبزه موضوع مهمی است و گرد آن هاله ای اسرارآمیز قرار دارد عموما کسی که در سبز کردن سبزه متبحر است؛ انسانی خوش یمن، خوش دست و مورد احترام است. اصطلاحا مردم می گویند سبزه به دست است و کسی که توانایی روحی این کار را داراست منشا برکت و خیر است.

در روزگار نو بسیاری از دانه های غلات برای سبزه استفاده می شود از گندم بگیرید تا ماش و عدس و … . به تازگی از دانه مرکبات هم سبزه  می گیرند.

برای سبز کردن هر کدام  از دانه های شگفت انگیز غلات باید آنها را یکی دوشب خیسانده و چند بار آب آن را عوض کرد تا ترش نشود. بعد از جوانه زدن، تا زمان سبز شدن، داخل دستمال مرطوب نگهداری شود. جوانه ها باید به ظرف مورد نظر منتقل شوند تا سبزه کم کم رشد کند.
این فرایند دم دستی ترین روش سبز کردن سبزه است اما حرفه ای ها با روش های جادویی، آن را در قرابه، کوزه و تنگ سبز می کنند. در ویدیو زیر آموزش نحوه سبز کردن سبزه گندم قرارداده شده است.

به هر روی، چه با روش های عادی و شگفت انگیز سبزه می رویانید و چه آن را خریداری می کنید؛ کلیپو سالی سبز و با طراوات برای شما آرزو دارد.

 

آموزش سبز کردن سبزه عید – سبزه گندم

 

[taq_review] 

مطلب پیشنهادی

تاریخچه پرچم ایران

۹ مرداد روزی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، پرچم جدیدی برای کشورمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *