جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق می دهد و مقصد طبیعت گردان را از جنگل و کوهستان به سوی کویر تغییر می دهد. ما هم سر می چرخانیم و به سوی استان های جنوبی با آب و هوای معتدل و دوست داشتنی می رویم. یزد نخستین مقصد ما در راه به سوی جنوب است. این استان اماکن تاریخی بی شماری دارد و روستاهای آن اغلب روستاهای هدف گردشگری و میراث دار هویت معماری پارسی هستند. اطراف شیرکوه نیز ییلاقات بسیاری وجود دارد. ما در اینجا برای نمونه چند مکان را معرفی می کنیم که اغلب اوقات طرفداران خاص خود را دارد.

 

ده بالا

تفت یکی از شاهکارترین طبیعت ها را دارد. از میان هزاران روستای جذاب این منطقه با معماری و فضای ناب، ما ده بالا را انتخاب کردیم. این منطقه در نزدیکی  شیرکوه افسانه ای است .کوهی که در آن برف، خانه دائمی وجود دارد. این منطقه بسیار سرسبز و خوش آب و هواست به طوری که در پاییز از هوای جذابی برخوردار است. ده بالا در تابستان و بهار ییلاقی جذاب و در پاییز و زمستان عشوه گر و زیباست. ضمن اینکه خزان دیر به آنجا می رسد و هنوز زیبایی تابستانی را دارد.

ده بالا

 

باغ شادی

شهرستان خاتم یکی از سبزترین و دلرباترین نقاط استان یزد است. این شهرستان که در جنوبی ترین نقطه استان یزد واقع شده با برخورداری از جنگل های باغ شادی، باغ معدن منطقه کرخنگان، جنگل های انبوه و تماشایی چنارناز که درختانی چون بنه، کهکم، ارژن و… را در خود جای داده اند عنوان شهرستان طبیعت گردی استان یزد را به خود اختصاص داده است . وجود حیات وحش در منطقه همچون کبک، تیهو ، آهوبره و… بر شکوه این زیبایی می افزاید. علاوه بر آن در بیابان های اطراف آن، گلهای زیبایی می روید که چشم اندازی دیدنی را به نمایش می گذارد .

باغ شادی

 

ریگ زرین

کویر ریگ زرین، شاهبانوی مسی رنگی است که قافله ریسمون را به دلبری خود نشانده است. این کویر یکی از زیباترین کویرهای ایران است. ریگ زرین شب های بی نظیری دارد که سقف ستارگان راه شیری آسمانش را پوشانده است. در تپه های مسی رنگ شنی ریگ زرین عشاق سافاری جولان می دهند.

ریگ زرین

 

براریگ بافق

براریگ هم از بهترین نقاط کویر و خوراک سفرهای پاییزی است. این جاذبه طبیعی شامل تلماسه ها و تپه های شن روان با وسعت زیاد می باشد که مکان خاصی برای عاشقان سکوت و شب های جادویی است. قرار است سایت های کویرنوردی و ستاره شناسی هم در آنجا مستقر شود.

براریگ بافق

 

روستای طزرجان

یکی از مناطق خوش آب و هوای تفت است که علاوه بر داشتن آثار باستانی و تاریخی از جاذبه های خاص اکوتوریستی نیز برخوردار است. این روستا در کف دره ای گسترده واقع شده است. در این میان، کوه برفخانه طزرجان که محل یخچال های دائمی در زمانهای گذشته بوده است، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این کوه با ارتفاع ۳۹۷۲ متر از سطح دریا یک پدیده ژئومورفولوژی جالب و دیدنی است و چشم هر گردشگر جویای طبیعت بکر را به تحسین وا می دارد. چشمه هایی که بیشتر آنها در دامنه کوه برفخانه قرار دارد، باغات مصفا، مزارع زیبا و کانونهای روستایی را سیراب می کند و مناظر بدیع شگفت انگیز طبیعی را در هر قسمت این دامنه پدید آورده است.

روستای طزرجان

 

روستای قطرم

قطرم، ماسوله کویر یزد است. این روستای زیبا دارای کوچه‌های تنگ و پیچ در پیچ با سقفی از شاخه درختان است. ویژگی بارز و مشخص این روستا، خصوصیت آب و هوایی آن است زیرا این روستای خوش آب و هوا در دره‌ ای میان کوه ‌های بلند و سر به فلک کشیده واقع شده و دارای آب و هوای چهار فصل است به طوری‌که در این روستا درخت خرما که ویژه مناطق گرمسیری است، روئیده و از سوی دیگر درختان بادام، زردآلو و گردو که خاص مناطق سردسیری است نیز در آن وجود دارد. پاییزهای رنگارنگی قطرم را در بر می گیرد.

روستای قطرم

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید

 

​ویدئو: ​ساخت کبریت ضدآب

مطلب پیشنهادی

اصفهان

جاذبه های طبیعت گردی اصفهان

استان اصفهان یکی از ممتازترین مناطق ایران به لحاظ پتانسیل گردشگری است. شهرهای اصفهان، کاشان، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *