جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی کهگیلویه و بویراحمد

جاذبه های طبیعت گردی کهگیلویه و بویراحمد

این استان در پای "دنا" و دامنه های "زاگرس" سفره خود را پهن کرده است. طبیعت بکر و زیبای این منطقه به تاریخ گره خورده است. در تنگه های شگفت انگیز و دره های افسونگر این سرزمین، صدای سلحشوری های سردار رعنای ایران زمین؛ "آریوبرزن" به گوش می رسد. علاوه بر این شهرهای بزرگ این اقلیم هم در قامت ییلاقی با آب و هوای مطلوب و دلپذیر قد علم کرده اند. تنها در "سی سخت" آمار قابل توجهی از اماکن گردشگری دلپذیر وجود دارد و دامن این استان نیز از افسون لاله های واژگون بهره برده است.

 

تنگ مهریان

 این تنگه زیبا که رودخانه  مهریان از آن می گذرد درشمال شهر یاسوج قرار دارد. آب و هوای مطبوع آن، جان هر رهگذری را تازگی می بخشد. برخی از پژوهشگران تاریخ باستان معتقدند، آریو برزن در این مکان راه را بر لشکر اسکندر مقدونی بسته است. رود مهریان  با کش وقوسی خاص با رنگ آمیخته به سبز و فیروزه اى، جلوه تنگه مهربان را رویایی تر کرده است. درختان زیبایى اطراف این رودخانه سر خم کرده اند که انگار رود فیروزه ای را ستایش می کنند.

تنگ مهریان

 

دشتک سی سخت

این دشت زیبا در جنوب شرقی دنا واقع شده که با داشتن طبیعتی سبز و زیبا در ایام بهار و تابستان و سفید پوش شده آن در زمستان،مکانهای رویایی را در لابه لای قلل زیبای دنا به ارمغان آورده است. یکی دیگر از زیبایی های دشتک سی سخت، آذین بندی های طبیعی این منطقه با درختان بلوط است، درختانی که طی سالیان دراز خاطرات ایل و کوچ عشایر را در سینه سترگ خود به یادگار انباشته اند.

 

تنگ تامرادی

این دره دارای آبشاری زیبا و حوضچه های فراوان و خزه های جذاب است. همچنین دارای غاری است که آب از بالای آن به پایین سرازیر می شود و منظره ای بسیار دلپذیر می آفریند. از دیگر جاذبه‌های این ناحیه می‌توان به چشمه بلوط عسلی اشاره کرد که باعث پدید آمدن حوضچه‌های آب طبیعی و زیبایی شده است.

تامرادی

 

دریاچه کوه گل

همچون نگین آبی انگشتری که اطراف آن را گل های زردنرگس، بنفشه و زنبق گرفته، تابلویی زیبا از هنر طبیعت  است. همان طور که نام این منطقه تداعی می ‌کند، با محیطی پر از گل‌ های زیبا و رنگین روبرو هستیم که هر چشم مشکل پسندی را راضی می‌ کند. از دیگر جاذبه‌ های تنگه کوه گل می‌توان به دشت لاله ‌های واژگون آبشار تنگه نمک، چشمه سردو و منطقه‌ حفاظت شده‌ دنا اشاره کرد که همه‌ آن ‌ها به همراه خودِ دریاچه و برف‌ هایی که بر روی قله ‌ها نشسته‌اند، یکی از زیباترین نقاط ایران را پدید آورده‌اند.

دریاچه کوه گل

 

چشمه میشی

یکی از پرآب‌ ترین و خنک ‌ترین چشمه‌ سارهای زاگرس، چشمه میشی است که آن را چشمه "بشو" نیز می ‌نامند. سردی آب چشمه میشی به حدی است که تا فاصله چند صد متری از محل جوشش آن نمی توان دست را در آن نگه داشت. در اسطوره‌ها آمده که کیخسرو به امر اهورامزدا در این چشمه سر و تن شست و در غاری آرمید. در بالادست این نقطه و بر بلندی‌ های جنوب جاده، آبگیر زیبای کوه گل قرار دارد و گل های رنگارنگ در چشمه میشی نیز حضور فعالی دارند.

چشمه میشی

 

گردنه شلال دان

هوای این گردنه در گرمترین روزهای سال هم خوش طبع و ملس است. شاید باورکردنی نباشد که در قلب زاگرس سرسبزی مناطق خزری دیده شود. سرسبزی تپه ماهورهای باشت و گردنه شلال دان، گچساران را در موقعیت خوبی به لحاظ منظر قرار داده است. علاوه بر طبیعت روح نواز، سازه های تاریخی جالب توجهی در این منطقه وجود دارد.

گردنه شلال دان

 

آبشار کمردوغ

این آبشار در نهایت زیبایی قرار دارد و در کمال تعجب بسیار ناشناخته مانده است. این آبشار  بزرگ، نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض دارد. برای رفتن به آبشار کمردوغ چاروسا باید جاده‌های پرپیچ و خم کوهستانی را از میان جنگل ‌های دلپذیر بلوط در شمال شهر دهدشت به طول ۷۰کیلومتر طی کرد. آبشار کمردوغ در تمام فصول سال دارای آب است. کمردوغ به قدری دلرباست که طبیعت گردهای حرفه ای به آن لقب عروس آبشارهای ایران را داده اند.

آبشار کمردوغ

 

آبشار بهرام بیگی

این آبشار از ارتفاعات رعنای زاگرس با ارتفاعی حدود ۳۵ متر با آب بسیار خنک و گوارا فرو میریزد. در مسیر آبشار به سمت دره ‌های پر پیچ و خم درختان چنار و گردو ی صد ساله زندگی می کنند. روستای بهرام بیگی نیز سال هاست از سخاوت آبشار برای برکت باغ هایش استفاده می کند.

آبشار بهرام بیگی

 

روستای گزدون

این روستای جذاب در همسایگی دنا قرار دارد و از هوای خنک دنا و گوارایی جویبارها و چشمه هایش بهره می برد. گزدون آشیانه زیباترین سنجاب ‌ایرانی است که ضامن ماندگاری جنگل های بلوط این دیار است.، باغ های این روستا هم بسیار زیباست.

روستای گزدون

 

خرم ناز

دره خرم ناز سکونت گاه یک رودخانه دائمی است که هر سال، تماشاگرِ عبور با شکوه عشایر از این منطقه است. درختان بلوط و بادام وحشی، آرایش جالبی به خرم ناز داده و سکونت حیوانات مختلف اهمیت اکولوژیکی این منطقه را بالا برده. اینا همه در کنار آب و هوای گوارا، خرم ناز را به سرزمینی خرم و ناز بدل کرده است.

خرم ناز

 

چشمه تاگی

وقتی فاتحان دنا فرود می آیند بوی نسترن وحشی و اکسیژن ناب ریه هایشان را نوازش می کند تا به چشمه تاگی برسند. این چشمه دارای آبی خنک و گواراست که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند. از آب این چشمه برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقه کلنجه استفاده می ‌شود. درختان مختلف اقلیم کوهستان، مسیر چشمه را به سایبانی جذاب تبدیل کرده است.

چشمه تاگی

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید

​ویدئو: ​چگونه از قطب نما استفاده کنیم؟

 

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *