جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی کرمانشاه

جاذبه های طبیعت گردی کرمانشاه

استان کرمانشاه بخشی از هویت تاریخی ما ایرانیان را در دل خود جای داده. اگر از بیستون و فضای رمانتیکش که با کوبه های فرهاد عاشق درآمیخته بگذریم به طبیعتی ناب و کوهستانی می رسیم که در دره های زاگرس پنهان شده اند.اقلیم کرمانشاه حدود ۷۷۰ چشمه و ۷۴ سراب را در خود جای داده‌ است که آن را بستر مناسبی برای رودخانه‌های فصلی و دائمی تبدیل کرده ‌است و جاذبه های بکری را بوجود آورده است.

 

سراب نیلوفر

در قلب دیار کرمانشاه دریاچه کوچکی به چشم می خورد که همچون استخری طبیعی خودش را در گوشه ای از طبیعت جای داده است. از این جهت سراب نیلوفر این نام را به خود گرفته است که مملو از گل های نیلوفر است که در فصول گرم سال غنچه ها و برگ هایشان را بر سطح آب می گستراند. قصه ها و افسانه های زیادی در مورد سراب نیلوفر روایت میشود. یکی از معروف ترین آنها حکایت از این دارد که گنجینه ای از خسرو پرویز، شاه ساسانی در اعماق این دریاچه پنهان شده است.

سراب نیلوفر کرمانشاه

 

سراب برناج

این سراب خیال انگیز در نزدیکی تلاش های عاشقانه فرهاد در مسیر بیستون قرار دارد. کناره های سرسبز سراب و درختان کهنسال چنار، مزارع کشاورزی و روستای زیبا با مردمان خونگرم برناج، محیط دلپذیری را برای تفریح و تفرج گردشگران فراهم آورده است.

برنانج

 

روستای شالان

در دو سوی بستر رودخانه الوند، که در جنوب روستای شالان جریان دارد، تفرجگاه ‌هایی با چشم اندازهای دلربا پدید آمده که محل رویش انواع گیاهان دارویی و گل ‌های وحشی رنگارنگ است. جنگل ‌های انبوه و گسترده گردو، انار و انجیر کوهی روستای شالان، چشم نوازی بسیاری دارد. سراسر این ارتفاعات را جنگل‌ ها و مراتع سرسبز فراگرفته است. این ارتفاعات در اکثر مواقع سال از برف پوشیده می‌شود. مناظر طبیعی و پوشش جنگلی ارتفاعات دالاهو با چشم‌اندازهای زیبا و کم‌نظیر، یکی از جاذبه‌های طبیعی روستای شالان است.

شالان

 

سراب یاوری

همانطور که گفتیم کرمانشاه سرای سراب هاست. یکی از مسحورکننده ترین این سراب ها، سراب یاوری است که در تابستان و اوایل پاییز محل ایده آل برای آب تنی است. اطراف یاوری نیز سرشار مناظر چشم گیر می باشد.

سراب یاوری

 

ساتیاری

روستای ساتیاری یکی از دل نوازترین و زیباترین روستاهای اورامانات با مردمانی مهمان‌نواز است. عکس های ساتیاری شبیه روستایی ایرانی است که در کوهستان با طراوت آلپ جای گذاری کرده باشند. زیبایی مناظر در کنار آب و هوای ناب این دیار را تبدیل به مقصد جدید تورهای گردشگری کرده است.

ساتیاری

 

هجیج

هجیج لقب پاک ترین روستای اورامانات ، طبیعت بکر و جریان آب رود سیروان در کنار روستا تصاویر شاهکاری را پیش روی شما قرار می دهند. طبیعت بکر هجیج از دیدنی های شگفت انگیز این منطقه به شمار می آید. با کمی فاصله گرفتن از خانه های روستا و طی کردن کمی از جاده، یکی از کم نظیرترین تصاویر طبیعت را خواهید دید. در سمت چپ جاده چشمتان به غاری بر دامنه کوه خواهد افتاد که قطر دهانه ی آن ۶ متر است. در تمام فصل های سال از میان این غار آبی پرفشار جریان دارد که از قلب زمین می جوشد و در رودخانه سیروان جاری می گردد.

هجیج

 

آبشار و چشمه بل

این آبشار دلپذیر آب خود را از جشمه ای به نام بل در بالادست خود تامین میکند. در دو کیلومتری هجیج و در فاصله کمی از رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری پرخروش داده و به رودخانه میریزد. محل خروج آب این چشمه از دل کوه شباهت بسیاری به دهانه یک غار که به علت ریزش مسدود شده باشد دارد. چشمه آب معدنی بل با آب دهی بیش از ۱۱۰۰ لیتر در ثانیه یکی از پر آب‌ترین چشمه‌های غرب کشور است.

آبشار و چشمه بل

 

آبشار شولخه

آبشارهایی که در دامان شاهو زندگی میکنند در بینظیرترین مناظر کوهستان سکنی گزیده اند. آبشار شولخه یکی از آنهاست که در نزدیکی تفرجگاه سحرآمیز گنج خاه قرار دارد و با درختان انبوه و معطرش مسافران را طلسم می کند.

شولخه

 

آبشار دربند

دربند دره ای بسیار زیباست با انواع درخت های وحشی و باغ میوه که تفریح گاه شاهان باستانی ایران بوده است. در سرچشمه های اصلی این دره در زمان های نه چندان دور آبشار کوچک دیگری وجود داشته است که در حال حاضر به نام آبشار خُشکه معروف است. پایین تر از این آبشار خشک شده سرچشمه های آب دربند به نام چهارچشمه وجود دارد که قسمت شمالی دربند است و خود به تنهایی از وزن زیبایی های طبیعت صحنه را به دوش می کشد.

دربند

 

دره ریژاو

این دره زیبا به علت وجود چشمه سارهای زلال و پرآب از چشم اندازهای طبیعی نادر در غرب ایران برخوردار  است، دره ای وهم انگیز با عظمت و در عین حال زیبا. در گویش فارسی به آن دره ریجاب می گویند.

دره ریژاو

 

آبشار شیلماو

آبشار شیلماو مانند معجزه و فرشته ای پاک و شگفت انگیز چند باری  در سال شروع به زایش و طراوت بسیاری تولید می کند.با شروع فصل بهار و جوشش چشمه های شیلماو آبشار زیبای شیلماو طی مسیر نموده و از دامنه کوه آتشگاه به سمت روستای زیبای خانقاه سفر می کند و منظره ای بی بدیل خلق می نماید.

آبشار شیلماو

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید

​ویدئو: ساخت کبریت ضدآب

 

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *