جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی چهارمحال و بختیاری

جاذبه های طبیعت گردی چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری بام ایران و موطن باشکوه لاله های واژگون است. دشت لاله های واژگون یکی از پرطرفدار ترین و سحرانگیزترین مناطق گردشگری آسیاست. این استان مرتفع بخشی از سرشاخه رودهای خوزستان و زاینده رود را در دل خود دارد. دیاری که آب های زلالش را به سرزمین های دور کوچ می دهد.

 

دره عشق

این منطقه نام با مسمایی دارد. اگر شما حواستان پرت شود ممکن است عاشق این دره سبز و رویایی شوید. کارون بزرگ در مسیر ابتدایی خود از این دره می گذرد و طراواتِ زاینده اش را به درختان انبوه و سرسبزی دامنه هایش می بخشد. وجود شالیزارها و باغ های انار، جلوه ای خاص به این دره بخشیده است. در طول دره، چشمه سارها و آبشارهای زیادی وجود دارند که مانند سلحشوران بختیاری از قلب کوه به کارون می جهند. نظریات زمین شناسی بر این باورند که این دره در محور گسل زاگرس و محل برخورد دو صفحه زمین ساختی عربستان و اوراسیاست.

دره عشق

 

آبشار زرد لیمه

این آبشار یکی از رویایی ترین ها در نوع خود است. زردلیمه دارای تاج ۶۵ در۴۰ متری است که در کنار طبیعت دلفریب جنگل های بلوط زاگرس، مراتع سرسبز و آثار باستانی شاهکار، همچون پل خدا آفرین، ایل راه باستانی، سنگ حجاری شده ۶۰۰۰ ساله که حدود ۷۳ پله از آن باقی مانده، آن را به یکی از نادرترین مناطق گردشگری ناشناخته ایران بدل کرده است.

آبشار زرد لیمه

 

تنگ کوفی

خروش دلیرانه رود از میان این تنگه دوکیلومتری صحنه به غایت شگفت انگیزی را خلق کرده است.  رودخانه  زیبای دوآب صمصامی یکی از پرآب ترین رودخانه های آب شیرین در کوهرنگ است که برکت نامحدود آن باعث آبادانی مزارع و باغات شده است.

تنگ کوفی

 

آبشار لندی

لندی آبشاری دائمی است و بسیار پرآب و گواراست. طول تقریبی این آبشار بسیار زیبا ۴۰متر و عرض تاج آن ۳ متر است. آب این آبشار وارد رودخانه بازفت شده و نهایتا در پشت سد کارون ۴ انباشته می ‌شود. اطراف لندی به طبع تمام آبشارهای این دیار، مکانی مناسب برای لذت بردن از طبیعت بی نظیر زاگرس است.

آبشار لندی

 

آبشار آتشگاه

این آبشار حیرت انگیز و در عین حال مفصل در دره‌ای به طول سه کیلومتر قرار دارد که مسیر آن از محل چشمه تا اتصال به رود خرسان را فضای رویایی و سرسبزی پوشانده است که درختان آن در عین زیبایی حالتی موزون دارند.

آبشار آتشگاه

 

پروز

منطقه بی نظیر پروز با طبیعت بهشت‌گونه خود و قرارگیری در امتداد دره‌ ای سرسبز، از گیرایی مناسبی برخوردار است. محیط دنج و خلوت، سایه درختان بلند و قد برافراشته، چشمه‌ های زلال، شالیزارهای سرسبز و درختان جنگلی پیرامون آن، از ویژگی‌های جالب توجه این منطقه به حساب می آید.

پروز

 

آبشار تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ سرآغاز حراج آب های سفید بختیاری بود. این تونل که نام تونل اول کوهرنگ را به خود گرفته در سال ۱۳۲۲ جهت انتقال قسمتی از آب چشمه کوهرنگ و چشمه های مجاور به زاینده رود در چلگرد ساخته شد. تلاش برای انتقال آب به ازمنه بسیار دور بر می گردد. در دوران صفویان تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان وانتقال آب ، راه به جایی نبرد . آثار این تلاش و شکاف، هنوز بر پیکره ی کوه کارکنان پیداست. این اقدامات در کنار مقاومت بافت گیاهی منطقه، آبشارها و مناظر زیبایی را پدید آورده است.

آبشار تونل کوهرنگ

 

چشمه سیاسرد

هوای خنک و دلپذیر و درختان تماشایی و کهنسال اطراف این چشمه تصاویری شبیه کارت پستال بوجود آورده است. درختان در اطراف چشمه مانند سقفی عریض سایه سار مطلوبی را به وجود آورده است.

چشمه سیاسرد

 

چشمه ‌دیمه

این چشمه هزاران هزار سال زاینده رود را به تنهایی پرورید و سرچشمه اصلی زاینده ‌رود، قبل از ایجاد تونل‌ های کوهرنگ بود. آب این چشمه از گواراترین آب ‌های جهان است و خواص درمانی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه دارد. مناظر چشمگیر و درختان سایه گستر از اساسی ترین جلوه های این چشمه جادویی است.

چشمه ‌دیمه

 

غار یخی چما

یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای ایران به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی در این استان واقع شده است. از زیر یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

غار یخی چما

*نکته:
در یک قرن اخیر با طبیعت این استان چندان مهربان نبوده ایم، و با طرح های بلندپروازانه و غیرکارشناسی سعی کرده ایم اقلیم ایران زمین را تغییر دهیم. آب سرشاخه های کارون را از طریق  تونل کوهرنگ به زاینده رود و آب زنده رود را به شهرهای کویری سپردیم و اینگونه بود که مرگ زاینده رود، کارون، گاوخونی، کشاورزی و زیست بوم  را به نظاره نشستیم. کمی با طبیعت مهربان باشیم.

 

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید

​ویدئو: ​در کمپ چه لباسی بپوشیم؟

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *