جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی فارس

جاذبه های طبیعت گردی فارس

استان فارس را ایران کوچک می خوانند. خواستگاه بخش قابل توجهی از تمدن ایرانی از این ناحیه بوده است به همین جهت جای جای این استان، سرشار از اماکن تاریخی، باستانی است. خود شیراز به بهارش معروف است و طروات این شهر در تمام سال خودنمایی می کندجاری است. به جهت میزبانی این منطقه از شعرای قدر بزرگ ایران، فضای این دیار بسیار رمانتیک و جذابغنایی است. اقلیم متونع متنوع این استان در هر فصلی، جاذبه چشم نواز متفاوتی رو می کند.

 

آبشار مارگون

آبشار مارگون بزرگ ‌ترین و مرتفع ‌ترین آبشار چشمه ‌ای جهان است. در بالای آبشار، هیچ رودخانه‌ای قرار ندارد و هزاران چشمه ‌ای که از دل کوه می‌ جوشند و سرازیر می ‌شوند منبع آب این آبشار زیبا هستند. به مارگون آبشار چشمه ‌ای می ‌گویند. اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است و در پاییز جشنواره ای از رنگ به پا می شود.

آبشار مارگون
 

تنگ تیزآب

تنگ تیزآب، گذرگاه یکی از شعبه‌ های رودخانه بشار است. این منطقه از پوشش جنگلی مناسب برخوردار است و درختان آن را بیشتر بنه، بادام، بلوط و بید تشکیل می ‌دهند.تنوع گونه‌ های درختی و عبور یک رودخانه دایمی از جمله ویژگی ‌های این منطقه‌اند. طبیعت کوهپایه ‌ای، توام با پوشش جنگلی و رودخانه دایمی، منظره ‌ای هوس انگیز را در هر چهارفصل به وجود آورده و جاذبه ‌های این گردشگاه را فزونی بخشیده است.

تنگ تیزآب

چشمه شش پیر

چشمه شش پی افسونگر که به آن دریاچه هم گفته می شود، در میان اهالی بومی، عروس دریاچه های ایران لقب گرفته است و مردم محلی آن را مقدس می دانند و هر سال در وقتی معین به کنار این چشمه می آیند و دعا می کنند. جذابیت و زیبایی این چشمه سبب شده است که در فصل‌‌های مختلف، افراد زیادی را به سمت آن رفته و مسحور شوند.

چشمه های فارس 

 

تنگ بستانک

تنگ بستانک یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است. لقب مناسب این سرزمین، بهشت گمشده است. به دلیل قرار گرفتن در میان دو یا چند کوه یا صخره‌ مرتفع شرایط ویژه و بسیار مطلوبی در بستانک به وجود آمده است. حال به این آب و هوای مطبوع، جریان خنک رود یا چشمه ‌ای را هم اضافه کنید تا به موقعیت عالی این نقاط دوست داشتنی بیشتر پی ببرید. جذابیت ‌های تنگ بستانک تنها به پوشش گیاهی و جانوری آن محدود نیست و تصویرهایی خیال انگیز انتظار مخاطبان را می کشد.

تنگ بستانک
 

تنگ بووان

منطقه جنگلی پر باران بالادست این تنگ، موجب حیرت بینندگان شده است، به طوری که در طول سال به ویژه در فصل بهار و پاییز از روی اغلب دیواره های صخره ای تنگ، آبشارهای زیبا سرازیر می شوند.

تنگ بووان

آبشار فدامی

شاید بتوان آبشار فدامی را یکی از شگفت انگیزترین دیدنی های طبیعی استان فارس دانست. وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم در آن حیرت بسیاری را برانگیخته است. آب شیرین آبشار در تابستان، سرد و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور حالتی برعکس دارد. ارتفاع آبشار آب شور ۱۰ تا ۱۵ متر است و در پایین دست آن، آبشار آب شیرین با ارتفاع ۱۲ تا ۲۰ متر قرار دارد. با مخلوط شدن آب شور و شیرین در فاصله ۲۰ متری آبشار آب شیرین، استخر طبیعی دلربایی پدید می آید که در کنار نخل های خودرو بر جلوه های تماشایی منطقه می افزاید.

فدامی

آبشار کوهمره سرخی

این منطقه علاوه بر طبیعت سحرآمیز چهارفصل دارای آثار باستانی بی شماری است. صدای زمزمه  آبشار و  قرار گرفتن آن در منطقه جنگلی بسیار چشم نواز، در کنار کوه های مرتفع، این منطقه را در جایگاه ممتازی قرار داده است.

آبشار کوهمره سرخی

تنگ براق

شاهکار بی مثال طبیعت استان فارس تنگ براق است که نام دره ای دیدنی است که به دلیل قرار گیری در منطقه ای کوهستانی چشم اندازهایی دیدنی را به شما هدیه می دهد. انبوه درختان سربه فلک کشیده، چشمه‌ های متعدد، رودخانه‌ خروشان، غارهای زیبا، آبشارها و ستون های آهکی معلق در این منطقه گرد هم آمده اند تا تصاویری فراموش نشدنی را در ذهن شما ثبت کنند. در کنار همه این زیبایی ها، مزارع و باغات روستای تنگ براق به ایجاد یک فضای دلنشین و آرامش بخش برای دوستداران طبیعت، کمک زیادی می کنند.

تنگ براق

 

دشت ارژن

دشت نوستالژیک  ارژن یکی از خاطره انگیز مناطق ایران است. منطقه ای در کنار ارتفاعات زاگرس جنوبی است که با داشتن پوشش گیاهی شاهکار، آبشار، دریاچه و مناظر چشم نواز کوهستانی از مقاصد مهم طبیعت گردان در استان فارس است. در گذشته نه چندان دور این دشت ماوای شیر ایرانی بوده است. پاییزهای دشت ارژن از دلربایی بی حدی برخوردار است.

دشت ارژن

 

تنگ رغز

تنگه رغز بی نهایت زیباست. منطقه ای محصور شده در میان صخره های بلند. ۶۴ آبشار سلحشوردر این منطقه وجود دارد و تنها ۱۴ مورد از آنها مورد بازدید عموم مردم می باشد. در کنار آبشارها، حوضچه ها نیز با آب زلال خود دلربایی می کنند و بین ۶ تا ۲۰ متر عمق دارند. در تمام طول این دره آب سرد جریان دارد و عبور از آن کار هر کسی نیست پس اگر از قدرت بدنی مناسبی برخوردارید و تجهیزات کافی دارید، می توانید به سوی این جاذبه ی طبیعی بروید.

تنگ رغز

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

 

مطلب پیشنهادی

اصفهان

جاذبه های طبیعت گردی اصفهان

استان اصفهان یکی از ممتازترین مناطق ایران به لحاظ پتانسیل گردشگری است. شهرهای اصفهان، کاشان، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *