جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی خوزستان

جاذبه های طبیعت گردی خوزستان

خوزستان سرزمین شورانگیزی است. ما از خوزستان تاریخی بسیار دور و حجم عظیمی از سلحشوری را به یاد داریم. اما در کنار حماسه و نفت و فوتبال، خوزستان طبیعت افسونگری دارد که همپای تاریخش پر از فراز و نشیب است. این طبیعت از سرزمین های بختیاری زاگرس و گهواره کارون شروع می شود و به دشت پرلاله  شلمچه ختم می گردد. گرما و طراوت، پاردوکس شمال و جنوب خوزستان اند و جنگل و رمل های داغ، کنتراست حیرت انگیزی در این خاک عجیب و غریب پدید آورده است. می توان از سرمای استخوان سوز زمستان و گرمای خرماپزان تابستان، چشم پوشید. چرا که بهشت خوزستان، در بهار و پاییز جلوه گر می کند.

 

ده دز

سرزمین ده دز دارای آب و هوای بی نهایت معتدلی است. کوهستان و جنگل و دریاچه همجواری زیبا و کمیابی در این منطقه دارند. دریاچه سد کارون ۳ و پل ‌های قوسی شالو از چشم اندازهای چشم نواز آن هستند. دشت بزرگ، کوه سفید، آبشار شیوند، باغ‌ های لهبید و حاجی کمال و روستای لنده و همچنین جنگل روح‌ افزای بلوط بلند و کوه قارون و روستاهای اطراف ازجمله دیدنی های چهارفصل دلبرانه ده دز هستند.

ده دز

 

دشت سوسن

دشت سوسن یکی از دلنوازترین گذرگاه‌ های رودخانه خروشان کارون است که توسط این رود عظیم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت اسرارآمیز سوسن، موجب پیدایش مناظر عجیبی در این ناحیه شده است. دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی، از قبیل تپه ‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ های سنگ‌ مزار که به شکل شیرهای سنگی و به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می ‌شده است.

دشت سوسن

 

شیمن

شیمن روستای چهارفصل دل انگیز و بختیاری است. شیمن در مرز بین استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری می باشد و به همین علت در تمامی سال از آب و هوایی بسیار خوب و بهاری برخوردار است. این روستا دارای زمین های زراعی بسیار از جمله شالیزارهای برنج است. این روستا دارای انگور و انجیر کوهی و بلوط و انار است. مناظر بکری در شیمن وجود دارد که حیرت شما را بر می انگیزد.

شیمن

 

ام الدبس

منطقه ام الدبس یکی از جلوه های حیرت انگیز خوزستان است که می تواند مقصد گردشگران پاییزی باشد. این منطقه از شرق به تپه ماهورهای چزابه در نزدیکی مرز عراق منتهی می شود. ام الدبس  تپه ای رملی است که رطوبت درون شن ها، جان انسان را با طراوت می کند. در پاییز، نسیم و رمل های شنی در همسایگی یک بافت جذاب جنگلی هنرنمایی می کنند.

ام الدبس

 

کول خرسون

جوشیدن چشمه های دیواره ای، این دره را به یک دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی، آبشار و بیشه زاری دوست است. مسیر ورودی دره، پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل است. دهانه تنگه مملو از برگ های زیبای پرسیاووشان است که پاییز اعجاب آوری را رقم می زند. با برداشتن هر قدم، جلوه های زیبا و متفاوتی روبروی تان نمایان می شود. گاه تنگه آنقدر باریک می شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می شود.

کول خرسون

 

کوه سگریون

یکی از زیباترین مناطق طبیعی خوزستان دامنه کوه سگریون است. پوشش گیاهی این دامنه را درختان بلوط ، کلخنگ ، رملیک و بوته های بادام تشکیل داده است. از نظر آب و هوا، طبیعت، سر سبزی و چشمه های آب و درختان وحشی در ماه های آذر تا فروردین برای صعود بسیار مناسب است.

کوه سگریون

 

کوه جنگلى دوتو

دامنه‌هاى شرقى این کوه به دره رودخانه سیراب و دامنه‌ هاى غربى آن به دره رودخانه صیدون متصل مى ‌شود. در دامنه غربى این کوه دریاچه کوچکى در میان دو کوه کله و دوتو قرار دارد و آب از زمین و اطراف آن مى ‌جوشد. دامنه ‌هاى پوشیده از جنگل و هوای معتدل، خاصه در فصل سرد از ویژگی های آن است.

کوه جنگلى دوتو

 

تنگ تکاب

این تنگه موزه طبیعت و تاریخ است. به فاصله کمی از مدخل تنگ دو کتیبه تاریخی به خط نستعلیق ساده بر روی سنگ نقر شده است. طبیعت این تنگ غیرقابل وصف است و زیبایی خیره کننده آن ویژه این منطقه از کشور است.

تنگ تکاب

 

کوه تاراز

آب چلو از این کوهستان زیبا سرچشمه مى‌‌گیرد. کوه نیمه جنگلى تاراز از شمال غربى به کوه للر و از جنوب به کوه تخت سرشط متصل است و دامنه‌هاى شرقى آن به آب بازفت منتهى مى ‌شود.

کوه تاراز

 

هور مزرعه

آب هور مزرعه در فعالیت‌هاى کشاورزى ساکنین محل نقش مهمى دارد و نوعى برنج محلى، معروف به برنج هویزه در حاشیه کمربندى این هور کشت مى‌شود. این هور جزایر زیبایی دارد، در بهار سرشار از سرسبزی و در پاییز مملو از اعجاز طبیعت و پرندگان مهاجر می شود.

هور مزرعه

 

پرزین

در دره پرزین، علاوه بر مشاهده چشمه های متعدد و آبشارهای دلربا، می توان دالان های طبیعی، پونه، گل و گیاهان طبی را مشاهده کرد. این مکان تفریحی در واقع دره ای ست سرسبز و خنک و دارای آبشارها و برکه هایی زیبا و دیدنی است. این مکان به واسطه هوای مطبوعش در گرمای طاقت فرسا و سرمای استخوان سوز زمستان خوزستان، گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

دره ی پرزین

 

باجول

باجول منطقه ای خوش آب و هواست که در ادوار گذشته به دلیل ساخته شدن بند در مسیر رودخانه، بخش هایی از آن به زیر آب رفته است. منطقه باجول یکی از مناطق گردشگری ایذه است که پس از آبگیری دریاچه سد کارون ۳ و مشرف شدن به دامنه کوه منگشت و دریاچه سد، این منطقه به یک قطب گردشگری تبدیل شده است. یکی از آثار نجات یافته تاریخی آن منطقه، نقش برجسته باجوله است که از دوران شاهان محلی الیمایی در دوره امپراتوری اشکانی به جا مانده است.

باجول

 

تالاب هور العظیم

تالاب هور العظیم  یکی از بزرگ‌ترین تالاب ‌های ایران است. این تالاب از آب‌های مازاد رود‌های کرخه، دویرچ و اروندرود تشکیل شده است. سراسر هور پوشیده از نِی، جگن (چولان)، لوئی، بردی، تیره تیزک است که هر قدر به داخل آن پیش می ‌رویم، ارتفاع آن‌ها بیشتر شده به طوری که دید را محدود می‌سازند. در هور گونه ‌هایی از گیاهان شناور مانند نیلوفر آبی نیز دیده می ‌شود که ریشه در آب دارند و به صورت شناور در سطح یا بخشی از آب زندگی می‌کنند. هور پر از راز و یاد جوانان سلحشور این مرز و بوم است. گاه زیبایی هور چنان شما را خیره می کند که ممکن است در آن گم شوید. هورالعظیم افسونگر در حال مرگی است که بانی اش انسان است. اگر هور از دست رود، گرد و غبار بیش از پیش، شهرهای ایران را خواهد آزرد.

تالاب هور العظیم
 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

مطلب پیشنهادی

اصفهان

جاذبه های طبیعت گردی اصفهان

استان اصفهان یکی از ممتازترین مناطق ایران به لحاظ پتانسیل گردشگری است. شهرهای اصفهان، کاشان، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *