جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی تهران

جاذبه های طبیعت گردی تهران

شاید در نگاه اول، طبیعت گردی در شهری ترین نقطه ایران کاری دشوار باشد. تهران، پایتخت و مرکز اقتصادی ایران است. شهری که در طول دویست سال قریه ها و باغ های باصفایش را بلعید و تفاله ای از سیمان و فولاد، با طعم دود را قی کرد. اما شاید باورکردنی نباشد در همین تهران که در آن زندگی با سرعتی دیوانه کننده به پیش می رود، زمین هایی نفس بکشند که هوایی پاک و نهرهای زلال داشته باشد. مناطقی که از دست اندازی آپارتمان سالاران مصون مانده است.

 

وردیج و واریش

باورکردنی نیست که در فاصله نیم ساعته(البته بدون احتساب ترافیک) از مرکز شهر، بیخ گوش تهران، ییلاقی سرسبز وجود داشته باشد. کسی فکرش را نمی کند که در جلوی چشمان بزرگترین انبار خودرو جهان، ایران خودرو، راهی باشد که از وردآورد ما را به باغ های کوهستانی وردیج و واریش بکشاند. دو روستای ییلاقی همسایه که از وزن سنگین غول سیمانی در امان مانده اند و روزها چکاوک ها و شب، جیرجیرک ها در کوچه باغش کنسرت برگزار می کنند. اگر وارد روستای وردیج نشوید و از آن عبور کنید به منطقه ای می رسید که به دامنۀ ارواح سنگی شهرت دارد. سنگ هایی که با اشکال خاص خود منظرۀ جالبی را به نمایش گذاشته اند. این شکل ها بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته اند.

وردیج و واریش

 

آبشار لت مال

لت یعنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن و نامِ این آبشار، تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ‌ها است. این آبشار در دره انار در منطقه ۲۲ و انتهای اتوبان همت قرار دارد. برای رسیدن به آبشار لت مال حدود یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار از سه آبشار تشکیل شده که هر کدام گیرایی مخصوص به خود را دارند. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلند تر است اما آبشار سوم در واقع آبشار اصلی لت مال است که ۳۵ متر ارتفاع دارد و به صورت پله مانند به پایین سرازیر می شود. شنیدن موسیقی ناب آبشار و تماشای سنگ هایی که با نرمش آب صیقل خورده اند، آرامش خاصی را به وجود می آورد.

آبشار لت مال

 

دره دارآباد

دارآباد هم از عجایب طبیعت تهران است. از میان برج های چند میلیاردی ناگهان به دنیایی دیگر وارد می شویم. کوه ‌های دارآباد که دو سوی این دهکده را دربر گرفته‌اند رشته اصلی توچال است که از دامنه شرقی آن تا قوچک ادامه دارد. دارآباد دو رودخانه گوارا دارد که به هم می‌پیوندند و رودخانه دارآباد را تشکیل می ‌دهند. در انتهای مسیر شگفت آور، در بین درختان بلند بید و از لابلای صخره هایی کوچک، به یک آبشار فصلی دیگر برمی خورید که نمایی به مراتب زیباتر دارد.

دره دارآباد

 

آبشار کفترلو

آب و هوای کفترلو در تابستان معتدل و در زمستان ها سرد است. آبشار کفترلو یا کفترخوان در میان درۀ بسیار زیبای شمال روستای کند علیای لواسان، از بلندای صخره ها به درون دره سرازیر می شود. این درۀ پر اکسیژن و این آبشار زیبا هر ساله گردشگران زیادی از تهران را به سمت خود می کشاند . قدم زدن در میان باغ‌های گیلاس و آلبالو حس مبهم و در عین حال زیبایی را به شما می دهد. سایه خنک درختان در این کوچه باغ‌ ها و زیبایی‌های چشمنواز آن خستگی راه را برای مدتی از یادتان خواهد برد.

آبشار کفترلو

 

دره ناصر آباد

ناصرآباد، یکی از دره‌ های مسحورکننده شمال تهران است. با وجود ساخت و سازهای نفرت انگیز در مدخل این دره، کماکان از معدود دره‌های بکر تهران به شمار می‌ رود. در این دره ۳ آبشار کوچک با گیسویی زلال جاری اند. انتهای این دره به خط الراس دارآباد منتهی می شود.

دره ناصر آباد

 

دشت لار

دشت لار یکی از خوش منظره ترین پدیده های ایران است که با یک دشت دلربا و سخاوت دماوند روبروست. این دشت از دیرباز به سبب هوای شاهکارش پاتوق پادشاهان بوده است. هرچند به لحاظ جغرافیایی در استان مازندران قرار دارد ولی به علت نزدیکی به تهران، مردمان پایتخت اغلب در غالب کمپ های طبیعت گردی در این دشت حضور دارند.

دشت لار

 

گلابدره

گلابدرۀ مشهور از محله ‌های قدیمی و خاطره انگیز شمیران است. محدوده جغرافیایی دل انگیز این محله در زمان قدیم از سمت شمال به دامنه‌ هـا و مراتع تابستانی رشته کوه البرز، از سمت جنوب به جاده تجریش و دزاشیب، از سمت شرق به دره جی و از سمت غرب به رودخانه گلابدره محدود می‌شد. گلابدره گرچه همواره در سایه دربند بوده ولی آب و هوا و درختان دل انگیزش بسیار جذاب است. البته در سایه دربند بودن برای بکرتر ماندن این دره نوستالژیک مفید بوده است.

گلاب‌دره

 

آبشار سنگان

سنگان هم از ییلاق های بی نظیر است که در عصرهای تابستانی میهمانان بی شماری را به خود می بیند. قدیمی ‌ترین محله روستای سنگان، سنگان پائین نام دارد که ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا است. در کنار باغ های پر برکت سنگان و هوای مطلوب کوهستانی آبشار قدبلند سنگان هم از جاذبه های بی بدیل طبیعت گردی تهران است.

آبشار سنگان

 

برگ جهان

اگر علاقه مندید تجریش صد سال قبل را ببینید به برگ جهان بروید. این روستای خوش سیما در تمام فصول دلبری مخصوص به خود را دارد. زیبا‌ترین مناظر ممکن را در پاییز برگ جهان می‌بینید، نه تابستان و بهار. درختان روستا در این فصل ترکیبی از رنگ‌های گرم نارنجی و زرد و قرمز و قهوه‌ای به خود می گیرند و ناخودآگاه گرما را مهمان وجودتان می‌کنند. آبشار برگ جهان هم که فوق العاده دیدنی است، در انتهای دره باغ روستا جای خشک کرده است. مسیر دره باغی که به آبشار منتهی می شود بسیار افسونگر است.

برگ جهان

 

دشت هویج

روستای افجه به خودی خود از زیباترین و مشجرترین ییلاق های تهران است اما اینجا صحبت از پهنه قشنگ دشت هویج است. روایت است که ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار از این گردنه برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و سایر ییلاق‌های آن نواحی استفاده می‌کرده‌اند. به این مسیر مالرو که در برخی از قسمت ها حالت سنگفرش دارد راه شاه عباسی نیز می‌گویند. پس از آبشار پسچوبک و طی مسیری یک ونیم کیلومتری، یال کوه که مشرف به دشت هویج است مشاهده می‌شود. درختان افرا لطافت و زیبایی خاصی به این منطقه داده‌اند. آبشار دیگری در منطقه به نام موآب وجود دارد که از قله ساکا سرازیر شده و در اکثر مواقع سال پرجوش‌وخروش است.

دشت هویج

 

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *