جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی ایلام

جاذبه های طبیعت گردی ایلام

اقلیم ایلام بازمانده تمدن درخشان عیلام است که مابین جلگه بین النهرین و کوه های زاگرس قرار گرفته است. سرزمینی پوشیده از کوه‌ ها و ارتفاعات ‌جنگلی  و آب‌ و هوای معتدل‌ کوهستانی. این استان علی ‌رغم مهجور ماندن از هیاهوی رسانه ها، از وجاهت قابل دفاعی برخوردار است. از آثار تاریخی سزاوار تا کوه ‌های رعنا، تنگه ‌ها، تالاب ‌ها و آبشارهای گوناگون، همه و همه در این استان در کنار هم جمع شده ‌اند و چشم به راه میهمانان خویش هستند. در این یادداشت چند مورد از جاذبه هایی که کمتر از آن شنیده ایم را شمارش می کنیم.

 

گلم زرد و گره چکا

در امتداد دشت های بی کران دشتلک ییلاقی نهفته است. به علت آب و هوای بی نظیرش حتی در زمستان هم مقصد عاشقان طبیعت گردی است. گلم زرد و گره چکا، دشتی فراخ با درخت های بسیار زیباست که سبزی بی نهایت عجیبی دارد. چمنزارهای این سرزمین مکان بدیعی را بوجود آورده است.

گلم زرد و گره چکا

 

تنگ کافری

تنگه های تاریخی ایلام هر کدام به تنهایی از ارزش بصری، طبیعی و تاریخی جالب توجهی برخودار هستند. تنگ کافری یکی از آنهاست. نهر خوش آهنگ "وبه" در این تنگه جریان دارد که پس از عبور از آن در شمال تنگه به رودخانه سیمره می ریزد. آثاری از معماری صخره ای دوران پیش از تاریخ در این تنگه به چشم می خورد که نشان از حضور انسان از روزگاران دور در این راهرو طبیعی دارد. جنگل های گرانبهای بلوط در مقدمه این تنگه و در ورودی این تنگه برکه خوش اندام قرار دارد.

تنگ کافری

 

آبشار اما

پشت سد ایلام در دره ای زیبا آبشاراما زندگی می کرد. از آنجایی که جنگل بلوط عضو ثابت طبیعت ایلام است در مسیر آبشار نیز درختان بلوط کلونی سرسبز، آب و هوای خوشایندی را به وجود آورده است. زیبایی این آبشار در کنار دیواره ‌های پوشیده از خز و سرخس پرسیاوشان صدچندان می ‌شود. درختان زیبای انجیر کوهی، انگور و بلوط اطراف این محل زمردپوش را فرا گرفته ‌اند و عبور رشته رشته آب در میان سرخس ‌ها و خزه‌ ها، بی نهایت چشمگیر است.

آبشار اما

 

مله پنجاب

این منطقه بسیار دیدنی از جمله مناطق بکر و دارای جنگل های انبوه بلوط در مسیر جاده ایلام بدره است. مله پنجاب از جمله مناطق نمونه گردشگری ایلام محسوب می شود که دارای کوه ها و جنگل های شگفت انگیز است. اگر خوش شانس باشید و زمان بندی مناسبی برای سفر داشته باشید میتوانید مله پنج را پوشیده از شقایق ببینید.

مله پنجاب

 

تنگ رازیانه

تنگ رازیانه یکی از خوش منظره ترین مناطق طبیعی تماشایی ایلام است که آب و خاک با هم منظره ای شگرف و حیرت انگیز را به وجود آورده اند. طبیعت سرسبز منطقه در لابه لای دره ای تنگ، چشم اندازی منحصر به فرد و فوق العاده به وجود آورده است. رازیانه گیاهی معطر، با خواص دارویی بسیار است. رازیانه گل هایی زرد رنگ و خوشه ای دارد که به صورت وحشی و زراعی در ایران وجود دارد. از آن جهت نام این تنگ را رازیانه گذاشتند که در پیرامون آن گیاه رازیانه بسیار دیده شده است.

تنگ رازیانه

 

آبشار آبتاف

این آبشار محوطه وسیعی را اشغال کرده و از جمله آبشارهای بزرگ کشور است. آبتاف در زمره آبشارهای جادویی ایلام است که از پیرامون آن به عنوان تفرجگاه رسمی استفاده می ‌شود. اطراف این منطقه از پتانسیل طبیعی بالایی برخوردار است و حوض آن برای آب تنی مناسب است.

آبشار آبتاف

 

آبشار ماربره

این آبشار دیدنی در تمام طول سال دارای آب انبوه و گوارایی است. سرخس پرسیاوشان تمامی دامنه آبشار را پوشانده است. از دیواره‌ های کنار آبشار نیز آبی زلال مانند چشمه‌ای جوشان جاری است که قابل شرب است. وجود این آبشار دوست داشتنی و رویش گل‌ های نرگس، فضای این دیار را حیرت انگیز کرده است.

آبشار ماربره

 

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

این دریاچه از نادرترین و منحصر به فردترین پدیده ‌های طبیعی کشور است. اطراف آن را دشت و کوهسار بلندقامت فراگرفته است . دو دریاچه دلربا به وسیله کانالی که اطرافش نیزار خوابیده است به همدیگر وصل می شود. این دریاچه های فیروزه ای، مانند یک آکواریوم سرشار از ماهی است.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

 

تنگه ارغوان

یکی از رویایی ترین تصاویر طبیعت ایران تنگه ارغوان است که مانند یک نقاشی خیال انگیز روح مسافران را نوازش می کند. تنگه ارغوان در مسیر رودخانه ‌ای که مملو از گل‌ ها و درختانی به رنگ ارغوان است، قرار گرفته و شاید به همین دلیل آن را تنگ ارغوان می ‌نامند. در محدوده این تنگه و ارتفاعات ییلاقی اطراف آن صنعت زنبورداری عسل ناب، رونق دارد.

دره-ارغوان

 

تجریان

یکی از مناطق خوش‌آب‌وهوا و مطبوع استان ایلام، ییلاق تجریان است. تجریان سرشار از درختان انبوه و جویبارهای دیدنی است. در کنار این جنگل زیبا، منطقه دیگری به نام تنگ بهشت وجود دارد که آن هم مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد و درست به همین دلیل در تمام طول سال تردد در این منطقه بالا است.

تفرجگاه کلم بدره

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید

​ویدئو: ​چگونه از سقوط بهمن جان سالم به در ببریم؟

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *