جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی البرز

جاذبه های طبیعت گردی البرز

لقب کرج، ایران کوچک است. این نام را به این خاطر به کرج دادند که پس از انقلاب سفید بیشتر مهاجران از اقصی نقاط ایران در کرج ساکن شدند. اما اقلیم استان نوپدید البرز مانند تنوع جمعیتی کرج بسیار متنوع است. از دشت های خشک اشتهارد تا باغ های ساوجبلاق و ییلاق های شمالی استان، البرز را به یک آلبوم طبعیت گردی بدل کرده است. هرچند وزن سنگین مهمترین کوریدور ارتباطی کشور و شهرک های صنعتی نفس این استان را گرفته، اما در میان همه این عوارض مدرنیته هنوز مناطق بکری وجود دارند که شایسته نفسی عمیق هستند.

 

شهرستانک

شهرستانک دلربا ترین تصاویر کارت پستالی را از درخت، چشمه و کوهستان دارد. جایی به آرامی و زلالی جویبارهای جادویی. این منطقه خوش آب و هوا هر چند در جاده طلایی چالوس قرار دارد؛ ولی اگر از منظر یک پرنده به آن نگاه کنیم این ییلاق فرح بخش دقیقا پشت دیوار بلند تهران واقع شده. در سینه شمالی توچال. جایی که حتی ناصرالدین شاه، استاد خوشگذرانی تاریخ ایران را دلبسته خود کرد. در سفر به شهرستانک که از ییلاق های قدیمی منطقه قصران است، می توانید کنار رودخانه ای پرآب و دوست داشتنی، چشمه های شفاف و درختان سرو، گردو و گیلاس دمی بیاسایید .

شهرستانک

 

برغان

آب و هوای برغان به دلیل همسایگی  البرز در بهار و تابستان معتدل است. رودخانه‌ های ارزشمند شاهرود و سنج که از کوه‌ های البرز مرکزی سرچشمه می ‌گیرد، از کنار این روستا می‌ گذرد. این رود ها سبزی و طراوت را برای روستا و جاده منتهی به آن رقم می ‌زنند، به طوری که وقتی وارد جاده برغان می‌شوید،‌ عشوه گری درختان و صدای ترد رود آغاز می شود. عمر بسیاری از این درختان به بیش از هزار سال می ‌رسد.

برغان

 

آبشار هفت چشمه

ابتدای جاده طلایی چالوس را به خاطر ترافیک وحشتناک و باغچه های رنگارنگ به یاد می آوریم. اما در همین سرآغاز در جایی که انتظارش را نداریم یک بهشت مستور وجود دارد. آبشار هفت چشمه در پایین روستای ارنگه همین باغ عدن است. دره رودی که به هفت آبشار نامتقارن و دل فریب می رسد و حوضی از آبی سیال را بوجود می آورد. همین طور بوته ها و درخت های بسیاری در حاشیه رودخانه وجود دارند که  زیبایی این منطقه را دوچندان می کند. در حرکت به سمت آبشار چشمه های زیادی وجود دارد.

آبشار هفت چشمه

 

چشمه وله

چشمه وله هم مانند بسیاری از زیبایی های البرز در مسیر جاده چالوس قرار دارد. چشمه وله از خاص ترین چشمه های منطقه قصران است. آب چشمه وله از گروه آب های بیکربنات کلسیک گوگردی سرد است که خواص درمانی این آب برای بیماری های جلدیِ مجاری تنفسی و رماتیسم موثر است. علاوه بر این آب چشمه حیات خود روستا نیز از جذابیت بی نظیری برخوردار است.

چشمه وله

 

آبشار سپهسالار

روستای سپهرسالار از آن قریه های ایران است که قصه ها و افسانه های محلی بی شماری را در دل خود جای داده و طبیعت همجوار این روستا به اسرارآمیز بودن آن دامن زده است. در مسیر رود منتهی به سپهسالار نیز، آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد.  دره سپهسالار در ابتدا اندکی فراخ و هر چه به آبشار نزدیکتر می ‌شویم تنگ‌تر می‌شود و در نهایت به مسیری صخره‌ای منتهی می شود که در زیر شیب‌های تند به مناظر خیال انگیزی منتهی می شود.

آبشار سپهسالار

 

کردان

کردان از ییلاق های معروف تهران و کرج است. کرانه های رودخانه با صفا و کوچه باغ های خوش منظره اش همواره جمعیت گردشگر قابل توجهی را در خود جای داده است. در این ییلاق هیچ پدیده دل آزاری نیست  که خاطرتان را اذیت کند. این منطقه آب و هوایی به غایت مطلوب دارد و سابقه جالب؛ از زمانی که مردم به خاطر جنگ از پایتخت مهاجرت کردند، کردان به یک ییلاق معروف تبدیل شد.

کردان

 

آبشار چاران

چاران روستایی در نزدیکی سد امیر کبیر است. در ابتدای مسیر روستای خور و در کنار روستای جی، آبشاری باطراوت به نام چاران واقع شده است. دره فرعی چاران به موازات دره خور قرار گرفته. مسیر رسیدن به آبشار، پوشیده از باغات و مزارع پرثمر است. آبشار چاران ارتفاعی حدود ۱۰ متر دارد. از روستای چاران تا محل آبشار، سرسبز است و با حداکثر یک ساعت پیاده‌روی می‌توان به آن رسید. پوشش سبز پلکان های این آبشار بسیار خیال انگیز است.

آبشار چاران

 

آبشار آسکان

در مسیر گردشگری که به روستای گته ده منتهی می‌شود سه راهی ای است که راهی به روستای گراب و درانتها به روستای آسکان دارد. این آبشار در فصول سرد حالتی یخ زده به خود میگیرد که بر جذابیت های آن می افزاید. در این منطقه زیبا مسیرهای پیاده روی موجود است که گردشگران علاقه وافری به گذر از آن دارند. آبشار آسکان با شکل موزنش عروس این روستاست.

آبشار آسکان

 

روستای میر

این روستا دارای باغ ها و مزارع زیادی است. باغهای کابار در شمال روستا و باغهای درباغ، جیری باغچه، جیری دره، اسی سر، رونسی، پشتی دره، زمینانی میان در غرب و باغهای سبزه کار، آلشای دیم، تلی بن در جنوب غربی قرار گرفته‌اند . این روستا دارای طبیعتی بکر و ناب است و پوشش سبز آن به طراوت آب و هوا اضافه می کند.

روستای میر

 

چشمه آبگرم خچیره

روستای خُچیره در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و همین ارتفاع تابستان های این منطقه را به خنکای بهار بدل کرده است. این روستا که یکی از زیباترین نقاط استان البرز می‌باشد، دارای جاذبه‌های متعددی همچون کوه‌های وارکش، چشمه هفت‌خوانی، رودخانه‌ها و باغ‌‌های میوه با درختان سر به فلک کشیده است.

چشمه آبگرم خچیره

 

دریاچه‌ زیبای طالقان

این دریاچه  دارای محیطی بسیار دلنشین است. کرانه های اطراف این دریاچه به صورت خلیج های کوچکی به داخل مصب رودخانه های دائمی و فصلی که از قدیم الایام به طالقان رود سرازیر می شده اند پیشروی کرده است و باعث به وجود آمدن مناظر دلربایی شده اند. سد طالقان، در شرایط اقلیمی منطقه بکر طالقان بسیار موثر بوده است. کناره این سد مکان بسیار مناسبی برای کمپ زدن و ماهیگیری است.

دریاچه‌ زیبای طالقان

 

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.

 

 

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *