جدیدترین مطالب
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعت گردی اصفهان

جاذبه های طبیعت گردی اصفهان

استان اصفهان یکی از ممتازترین مناطق ایران به لحاظ پتانسیل گردشگری است. شهرهای اصفهان، کاشان، نایین، ورزنه برای عشاق مناسب است و شمال و شرق اصفهان در فصل پاییز پاتوق اخترشناسان و کویرنوردان است. اما شاید کمتر از ییلاق های غیر شهری این استان شنیده ایم. جاذبه هایی با طراوات که اغلب در دامان زاگرس قرار دارند. البته اصفهان باغ شهرهایی مانند نیاسر، قمصر و خوانسار هم دارد که ییلاق های درجه یک شهری محسوب می شود.

 

آبشار پشندگان

ارتفاع این آبشار زیبا حدود ۴۵ متر است که در فصول بهار و تابستان با حرکت آب بر روی صخره های پائین دست طنازی جذابی را در این طبیعت بکر و کوهستان زیبا را به نمایش می گذارد. وجود درختان خوش تصویر جنگلی و آواز پرندگان وحشی، بر طراوت و دلنشینی افزوده است.

آبشار پشندگان

 

سیاه دره

آبشار زیبای سیاه دره در قلب دره ای فراخ قرار دارد. این آبشار از دل یک کوه خزه ای با درختان زیبا بیرون می جهد و یک حوض وسیع زمرد رنگ را پدید می آورد. اطراف آبشار نیز از بافت جنگلی خوبی برای طبیعت گردی و نفس کشیدن برخوردار است.

سیاه دره

 

دشت لاله های واژگون

افسانه تراژیکی درباره لاله های واژگون برسر زبان هاست. بدین صورت که گل لاله صحرایی که شاهد ماجرای کشته شدن "سیاوش" به دست "گرسیوز" بوده، سرش را تا ابد خم کرده است  و هر صبح برای کشته شدن پهلوانش اشک می ریزد. دشت لاله واژگون فریدون شهر نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و هم نوایی بلوط و لاله و زاگرس منظره بدیعی را خلق کرده است.

دشت لاله های واژگون

 

آبشار نیاسر

نیاسر در اصل باغشهری است تماشایی، اما شهرت عروس نیاسر که در بالانشین شهر نشسته بسیار زیاد است. این آبشار زیبا از چشمه ای موسوم به تالار، سرچشمه می گیرد و از روی سنگ های آهکی و رسوبی به پایین می غلتتد. انحلال سنگ آهک، توسط جریان های زیر زمینی سبب شده است تا در طول سالیان دراز، استالاکتیت و استالاگمیت در بدنه آبشار ایجاد شده و بر زیبایی آن افزوده شود. در مسیر آبشار معابر قدیمی و درختان کهنسال مطلوبی وجود دارد.

آبشار نیاسر

 

آبشار طرزه

آبشارهای اصفهان بلند قامت هستند. آبشار طرزه نیز از این حکم مستثنی نیست و ۴۰متر ارتفاع دارد. آب این آبشار از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و در تمام فصول سال جلوه زیبایش را حفظ می کند.

 

آبشار پونه زار

آبشار پونه ‌زا، آبشاری زیبا و چشم نواز است که آب خود را از سرچشمه های متعددی در ارتفاعات زاگرس مرکزی تامین می کند و به عنوان ششمین آبشار مرتفع ایران شناخته می شود. رویش پونه کوهی در آبراهه های این آبشار سبب شده تا  این نام را به خود بگیرد. رویش خزه های سرسبز در محل ریزش آب و وجود درختان زرشک وحشی در محوطه آبشار، بر دلپذیری آن افزوده است.

آبشار پونه زار

 

گلستان کوه

گلستان کوه یک منطقه بکر چشم نواز و قشنگ را در دامان خود پروریده است. این منطقه از گنجینه های طبیعی جذابی برخوردار است و مناظر و آب و هوای خوبی دارد. وجود گیاهان دارویی،‌ چشمه های متعدد و گل افسانه ای لاله واژگون از جمله جاذبه های مهم منطقه است.

گلستان کوه

 

آبشار آب ملخ

یکی از مهم ترین جاذبه های درخشان طبیعت گردی اصفهان را باید آبشار آب ملخ بدانیم که گویا در اثر سقوط تخته سنگ شکل گرفته است. آب ملخ را یکی از آبشارهای زیبا و خطرناک ایران می دانند. درباره این شاهکار طبیعی نصف جهان آمده است که همچون یک آفت کش، می تواند ملخ ها را نابود کند و سبب مرگ آن ها شود.

آبشار آب ملخ

 

بی بی سیدان

شاید هیجان انگیزترین قسمت طبیعت اصفهان  تنگه بی بی سیدان باشد. بی بی سیدان دارای دره ای زیباست که مجموعه ای از دالان های آبی، آبشار و حوض های بزرگ طبیعی را درآغوشش گرفته است. علاوه برلذت بردن از شاهکارهای یگانه طبیعت می توانید از راهپیمایی در آب به سمت روستای ونک و چشمه های فراوانش لذت ببرید.

بی بی سیدان

 

آبشار سمیرم

یکی از سوال های جغرافی دوران راهنمایی نسل ما، آبشار سمیرم بود. معرکه معجزه وار طبیعت اصفهان که به عنوان یک هویت ملی در فهرست آثار طبیعی کشورمان به ثبت رسیده است و ما سمیرم را نه به عنوان منطقه ای مسکونی به تاریخ ۷۰۰ سال پیش از میلاد، نه به خاطر باغ های سیب  نازنینش که قطعا یکی از جاذبه های کم نظیر باغداری است، نه بابت مسجد، حمام باستانی و گورستان های پراهمیت تاریخی اش؛ بلکه به دلیل همین آبشار دل انگیز سپید ۳۵ متری می شناسیم.

آبشار سمیرم

 

در سفر به هر کدام از این نقاط با طبیعتش مهربان باشید.
 

 

آرامش و آسایش در سفر را با ترفندهای مسافرتی کلیپو تجربه کنید

​ویدئو: ​ساخت کبریت ضدآب

مطلب پیشنهادی

یزد

جاذبه های طبیعت گردی یزد

پاییز از راه رسیده و با تمام جادوگری اش درختان را به سوی برهنگی سوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *