جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی ژاپن

تیم ملی ژاپن

جغرافیا

کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی قاره آسیا جدا شده است‌. روسیه، چین و جمهوری کره نزدیکترین کشورها به ژاپن هستند. ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن بیش از ۳۶ میلیون نفر جمعیت دارد و پرجمعیت ترین شهر جهان به حساب می آید.

تمدن

تا پایان آخرین عصر یخبندان، ژاپن از طریق خشکی با قاره اوراسیا پیوند داشت. آب شدن یخ‌ها باعث جدا شدن جزیره‌های ژاپن از خشکی‌های قاره اوراسیا شد و بعد از آن بود که الگوهای باثبات زندگی و نشانه‌های تمدن در این منطقه ظاهر شد و از حدود پانصد سال پیش از میلاد در زمانی که به دوره یایویی مشهوره، کار با آهن‌آلات آغاز شد. در پایان همین دوران بود که جمعیت زیادی از شبه جزیره کره به سرزمین‌های ژاپن مهاجرت کردند و کم کم ژاپنِ امروزی شکل گرفت. به طور کلی میشه تاریخ ژاپن را به چهار دوره تقسیم کرد:

۱-ژاپن قدیم ۲-ژاپن امپراتوری ۳- ژاپن ملوک الطوایفی و شُگونی و در نهایت هم ژاپن جدید.

فرهنگ و زبان

زبان ژاپنی ، زبان مردم ژاپن و زبان رسمی دولت ژاپن است. ژاپنی زبانی آهنگین است و تقریباً تمام واژگان آن به مصوت ختم می‌شود. ژاپنی ها فرهنگ عجیبی دارند. آنها چنان قانون مدارند که اگر سر کار خواب شان ببرد، کسی بیدارشان نمی کند چون معتقدند او حتما به خواب احتیاج داشته است.

نظم و ترتیب هم در این کشور جایگاه ویژه ای دارد؛ تا حدی که  آنها حتی  شکل میوه ها را هم دستکاری می کنند تا راحتتر بشود آنها را  انبار کرد.

جالب است بدانید هاراگیری یا مرگ شرافتمندانه هنوز در میان آنها رواج دارد و اگر کسی خطایی بکند و خودش را مستحق عقوبت ببیند با فرو کردن شمشیری به شکم خود، اقدام به خودکشی می کند!

و نکته آخر هم این که همان طور که می دانید فیلم های انیمیشن های ژاپنی بیش از ۶۰ درصد برنامه های انیمیشنی دنیا را تشکیل می دهند و انیمیشن در این کشور آنقدر موفق است که بیشتر از ۱۳۰ مدرسه صداپیشگی در آن وجود دارد. از مشاهیر این کشور در این زمینه می توانیم به هایائو میازاکی اشاره کنیم.

پرچم و سرود ملی

پرچم ملی ژاپن یک پرچم مستطیل سفید است که دایره سرخ توپری به نشانه خورشید وسطش قرار دارد. این پرچم به زبان ژاپنی نیش.شو.کی نام دارد که معنی آن پرچم خورشیدنشان یا پرچم خورشید تابان است.

سرود ملی ژاپن از سال ۱۸۶۸ در ژاپن رسمیت پیدا کرد. این سرود یکی از کوتاه‌ترین سرودهای ملی جهان و خطاب به امپراتوران ژاپنی نوشته شده است:

«باشد تا فرمانروایی شما

هزار سال، هشت هزار نسل، بپاید
تا ریگ‌ها
صخره سازند
و بر آن‌ها خزه بروید»

منظور از «صخره ساختن ریگ‌ها»، روند به هم چسبیدن و فشرده شدن سنگ‌ریزه‌ها به صورت صخره است که در طبیعت اتفاق می افتد.

نماد

اغلب اوقات وقتی اسم ژاپن شنیده می شود ناخودآگاه تصویر درختان پرشکوفه صورتی به ذهن می آید. ساکورا اسمی است که مردم به درخت گیلاس اختصاص دادند و به شکوفه درخت گیلاس هم به اختصار ساکورا می گویند. ساکورا جایگاه ویژه ای در فرهنگ ژاپن داره. ژاپنی ها از زمان های قدیم به شکوفه گیلاس و تماشای آن اهمیت خاصی می دادند و آن را گل سر سبد تمام گل ها می دانستند. ژاپن از نظر تعداد و تنوع درختان گیلاس غنی‌ترین کشور دنیاست و ۶۰۰ نوع ساکورا در این کشور شناخته شده است!

نماد دیگر ژاپن کوه زیبای فوجی با ارتفاع  ۳۷۷۶ متر است که سالانه حدود ۲۰۰.۰۰۰ کوهنورد از این کوه بالا می روند که ۳۰ درصد آنها خارجی هستند.

اقتصاد

ژاپن با داشتن تولید ناخالص داخلی به میزان ۵ تریلیون دلار سومین قدرت اقتصادی دنیا بعد از آمریکا و چین است. این کشور منابع طبیعی بسیار محدودی دارد و اکثر جزایرش کوهستانی و آتشفشانی است؛ ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و  همین طور سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌ و شرکت های بین‌المللی بزرگی چون تویوتا، هوندا، سونی، نیسان و سیتیزِن را به دنیا معرفی کرده است.

سیاست

ژاپن با پذیرفتن امپراطور به عنوان نماد کشور، دارای نظام مشروطه سلطنتی است. البته امپراطور در امور اجرایی کشور دخالتی ندارد و صرفاً امور حکومتی تعیین شده در قانون اساسی را انجام می‌دهد و مجلس، دولت و دستگاه قضایی کشور را اداره می کنند.

گردشگری

ژاپن یکی از زیباترین کشورهای دنیاست و زیبایی اش هم بسیار خاص و بکر است. طبیعت فوق العاده به خصوص کوه های زیبای این کشور سالیانه کوهنوردان زیادی را به آنجا می کشاند. به جز طبیعت، تندیس بودای بزرگ در ژاپن هم بسیار دیدنی است. این بودا متعلق به یک معبد است و در شهر کاماکورا مرکز استان کاناگاوا قرار دارد. این تندیسِ یکپارچه از برنز ساخته شده و سالانه گردشگران زیادی برای تماشای آن به ژاپن سفر می کنند.

ورزش

ورزش بخش مهمی از فرهنگ ژاپن است. آنها قبل از ورود ورزش های غربی به این کشور، ورزش های سنتی زیادی داشتند که ریشه در آیین و مذهب ژاپن داشتند. جودو ، کاراته، جوجیتسو، کیوکوشین و آیکیدو از ورزش های اصیل ژاپنی هستند. با اینهمه ورزش ملی ژاپن، سومو است. سومو یه نوع کشتی باستانی است که فقط در کشور ژاپن برگزار می شود. در قرون جدید ورزش هایی مثل فوتبال و بیس بال وارد این کشور شدند و محبوبیت زیادی پیدا کردند. لیگ بیس بال ژاپن به نام  نیپن پرفشنال Nippon Professional پرتماشاگرترین رقابت ورزشی در ژاپن است. ژاپنی ها در اتومبیل رانی و موتور سواری هم مطرح هستند و این ارتباط مستقیمی به صنعت پیشرفته خودرو و موتورسیکلت سازی شان دارد. تنیس روی میز و شمشیربازی هم  اگرچه ورزش ملی ژاپن نیستند، اما به شدت محبوب هستند.

فوتبال

سامورایی های آبی پوش، یکی دیگر از نماینده های آسیا در رقابت های جام جهانی روسیه اند. ژاپنی ها که یکی از قدرت های فوتبال آسیا به حساب می آیند، از سال ۱۹۹۸ که برای اولین بار در تاریخ کشورشان به جام جهانی راه پیدا کردند، تا به امروز در همه دوره ها حضور داشتند، و بهترین نتیجه شان هم حضور در جمع شانزده تیم برتر جام در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ بوده است. البته  آنها در سال ۲۰۰۲ به همراه کره جنوبی، میزبان مشترک رقابت های جام جهانی هم بودند.

در آسیا اما وضع فرق می کند و ژاپن یکی از قدرت های فوتبالی به حساب می آید. چهار بار عنوان قهرمانی در جام ملت های قاره کهن، گویای سطح فوتبال کشور ژاپن و لیگ معروف آنها یعنی «جِی لیگ» است. لیگی که در سال ۱۹۹۳ و برای ساختن یک فوتبال ملی قدرتمند تشکیل شد تا سامورایی های آبی پوش، بتوانند یک تیم ملی فوق العاده داشته باشند.

اولین بازی ملی تاریخ فوتبال ژاپن به سال ۱۹۱۷ برمی گردد که آنها با نتیجه پنج بر صفر مغلوب چین شدند. شکست پانزده بر دو مقابل فیلیپین در سال ۱۹۱۷ در شهر توکیو، بدترین نتیجه تاریخ فوتبال سامورایی هاست که البته آنها موفق شدند که نیم قرن بعد در سال ۱۹۶۷، در همان شهر و همان ورزشگاه، فیلیپین را با نتیجه پانزده بر صفر شکست بدهند و علاوه بر انتقام گیری، بهترین نتیجه تاریخ فوتبال خودشان را هم به ثبت برسانند.

یاسوشیتو اندو، با ۱۵۲ بازی، رکورددار بازی ملی ژاپن است و «کونیشیگه کاماموتو»، مهاجم سالهای دور ژاپن، با به ثمر رسوندن ۸۰ گل در ۸۴ بازی ملی، آقای گل فوتبال این کشور به حساب می آید. از بازیکنان شاخص آنها در این جام هم باید به شینجی اوزاکای باشگاه لسترسیتی، هاسِبه ی آینتراخت فرانکفورت، کاگاوای دورتموند، هیروکی ساکایِ المپیک مارسی، و البته دروازه بان آنها یعنی کاواشیما که سنگربان تیم متز فرانسه است، اشاره کرد.

ژاپن برای موفقیت در این دوره جام جهانی، باید در گروه H این رقابت ها با لهستان، سنگال و کلمبیا بازی کند.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی تونس

جغرافیا تونس شمالی ‌ترین کشور قاره آفریقاست و ۱۶۳ هزار و ۶۱۰ کیلومتر مربع وسعت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *