جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی مکزیک

تیم ملی مکزیک

جغرافیا

مکزیک در آمریکای جنوبی، مهد یکی از مهمترین تمدن های باستان آزتک بوده است. این کشور که از شمال با آمریکا، از جنوب و غرب با اقیانوس آرام، از جنوب شرق با گواتمالا و بلیز و دریای کارائیب و از شرق با خلیج مکزیک، همسایه است، حدود ۲ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و چهاردهمین کشور وسیع دنیا و همین طور یازدهمین کشور پرجمعیت محسوب می شود.

تمدن

اولین آثاری که از انسان در آمریکای میانی به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش در مکزیک است. زمانی آزتک ها و مایاها در این کشور زندگی و فرمانروایی می کردند و طی همان دوره هم  معابد و آثار زیادی را از خودشان به یادگار گذاشتند. مکزیک در سده ۱۶ میلادی توسط هرنان کورتِس کشف شد و بعد در سال ۱۵۱۹ اسپانیایی ها به تمدن های بومی مکزیک حمله کردند. این کشور از سال ۱۵۲۱ تا جنگ های استقلال، یعنی بین ۱۸۲۱-۱۸۱۰ مستعمره اسپانیا بود و در آن زمان پرجمعیت ترین منطقه تحت حمایت اسپانیایی ها به حساب می آمد. بعد هم بالاخره بعد از گذشت یک قرن امپراتوری اسپانیایی ها،  در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک از اسپانیا اعلام شد.

فرهنگ و زبان

فرهنگ مکزیک بازتابی از تاریخ این کشور و ترکیبی از فرهنگها و تمدن های پیش از ورود اسپانیایی ها و فرهنگ اسپانیاست. زمانی که مکزیک به یک کشور مستقل تبدیل شد به دنبال یک هویت ملی بود. زبان اداری و کاربردی در مکزیک زبان اسپانیایی است اما این کشور یک زبان رسمی ندارد و از سال ۲۰۰۳ تعداد ۶۲ زبان قومی سرخ پوستی هم به عنوان «زبانهای ملی» ثبت شده و رسمیت پیدا کرد. کشور مکزیک بزرگترین کشور اسپانیایی زبان است و حدود یک سوم از کل اسپانیایی زبانهای جهان در این کشور زندگی می کنند.

پرچم و سرود ملی

پرچم مکزیک برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ به رسمیت شناخته شد. این پرچم از سه رنگ سبز، سفید و قرمز و یه نماد در مرکز پرچم تشکیل شده است. این نماد عقابی را نشان می دهد که روی کاکتوسی نشسته و در حال بلعیدن یک مار است. رنگ سبز نشان دهنده استقلال از اسپانیا، قرمز، نشان دهنده اتحاد بین مردم بومی مکزیک و نخبگانِ اروپائی و رنگ سفید نشان دهنده خلوص کاتولیک رومی است و در نهایت عقاب هم به معنی مبارزه بین خیر و شر و پیروزی مسیحیان در مکزیک است. سرود ملی مکزیکی ها هم که از سال ۱۸۵۴ استفاده می‌ شد در سال ۱۹۴۳ رسمیت پیدا کرد.

نماد

ذرت مکزیکی و موج مکزیکی شاید مشهورترین چیزهایی باشند که از مکزیک وارد فرهنگ و  زندگی کشورهای دیگر شده‌اند، اما نمادی که امروز از آن حرف می زنیم، سامبرِرو یا همان کلاه پهن و آفتابگیر سنتی مکزیکی است. این کلاه اغلب توسط خوانندگان دوره گرد با نام «ماریاچی» معروف هستند استفاده می شود و امروزه در مکزیک و در ایالات لاتین نشین آمریکا مثل تگزاس، در جشنها و اعیاد می شود آنها را دید.

اقتصاد

واحد پول مکزیک پِزوی مکزیکی است. بر خلاف تصور عمومی، این کشور یازدهمین قدرت بزرگ اقتصادی در دنیاست. مکزیک ذخایر بزرگی از گاز طبیعی و نفت دارد و در دهه های ۷۰ و۸۰ میلادی به شکل فزاینده ای رشد و توسعه داشته است.

از صنایع مهم مکزیک می شود به پتروشیمی، نساجی، وسایل نقلیه موتوری و فرآورده های غذایی اشاره کرد.

سیاست

مکزیک یک دولت فدرال دارد و براساس قانون اساسی سه نوع نهاد حکومتی برای اداره کشور تعریف شدند: اتحادیه فدرال، دولت های ایالتی و دولت های استانی. رئیس جمهوری که رئیس کشور و دولت مکزیک است در رأس این قوه قرار دارد. رئیس جمهوری مکزیک فرمانده نیروهای مسلح مکزیک هم محسوب می شود و با تأیید مجلس سنا، اعضای کابینه و سایر مقدمات دولتی را منصوب می کند. رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون است و بر اساس قانون اساسی اختیار وِتوکردن مصوبات مجلس را دارد.

گردشگری

پایتخت مکزیک، مکزیکو سیتی، یک شهر خیره کننده با آمیزه ای از فرهنگ ها و تمدن های دیرینه و برخورد سنت و مدرنیته ست. مکزیکوسیتی یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای جهانه. با توجه به پیشینه تاریخی و ترکیب شدن فرهنگ اروپایی با سنتهای بومی، صنایع دستی مکزیک از تنوع زیادی برخوردار شده که از مهمترین آنها می توان به سفالگری و شیشه گری سنتی، اشیاء لاکی، پارچه بافی، اشیاء فلزی، ساخت مجسمه ها و تندیس های گوناگون از سنگ، تولید اشیا چرمی، حصیر بافی و همین طور ساخت اشیا تزیینی اشاره کرد.

ورزش

شهر زیبای مکزیکوسیتی، تا به حال یک بار میزبان رقابت های المپیک تابستانی در سال ۱۹۶۸ بوده که نخستین میزبانی المپیک توسط شهری در آمریکای لاتین در تاریخ این رقابت هاست. مکزیک که زمانی مستعمره اسپانیا بود، سنت گاوبازی را هم از آنها یاد گرفته و این تفریح و ورزش، سابقه ای چهارصدساله در این کشور دارد. «چارّه‌آ» ورزش ملی، قدیمی و سنتی مکزیک به حساب می آید که ترکیبی از انواع روش های مختلف گاوبازی و اسب دوانی است و هم در بین مردها و هم زنان مکزیکی بسیار محبوب است.

از ورزش های محبوب دیگر مردم مکزیک می شود به پالِتا یا همان پیلوتای باسکی اشاره کرد. این اسم به مجموعه ورزش هایی گفته می شود که به وسیله یک چوب یا راکت، یا وسیله ای شبیه به این ها به همراه یک توپ در ابعاد و وزن های مختلف بازی می شود. این نوع خاص از ورزش همیشه بین اهالی این منطقه جغرافیایی محبوب بوده است. یکی از قدیمی ترین ورزش های مکزیکی ها «اولاما» بوده که از زمان آزتک ها در این سرزمین انجام می شده و هنوز هم در مناطق دورافتاده مکزیک به بدوی ترین شکل ممکن انجام می شود.

فارغ از ورزش های سنتی و بومی و البته به جز فوتبال، می توان از بیسبال، راگبی، بسکتبال، هاکی روی یخ، بوکس و مشتزنی، تنیس، انواع مسابقات رالی و ماشین سواری، و همین طور گلف و تکواندو یاد کرد که بین مردم مکزیک از محبوبیت زیادی برخوردارند.

فوتبال

دو بار میزبانی رقابت های جام جهانی در سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۶، نشان دهنده شدت علاقه مردم این سرزمین به فوتبال است. مکزیکی ها هم مثل بقیه علاقمندان این ورزش در آمریکای مرکزی و جنوبی هستند؛ پرشور و پرحرارت و با تعصب زیاد. دو بار حضور در یک چهارم نهایی جام جهانی، البته درست در همان دو باری که میزبان بودند، بهترین رتبه این تیم در تاریخ رقابت های جام جهانی است. ده بار قهرمانی در جام کونکاکاف که بین کشورهای آمریکای مرکزی و شمالی و حوزه دریای کارائیب برگزار می شود، نشان دهنده قدرتمند بودن فوتبال آنها در سطح منطقه است. به علاوه یک بار قهرمانی در جام کنفدراسیون ها در سال ۱۹۹۹ و مدال طلا و عنوان نخست رشته فوتبال در المپیک ۲۰۱۲ لندن، از دیگر افتخارات آنهاست.

بهترین نتیجه تاریخ فوتبال مکزیک، برد عجیب سیزده بر صفر مقابل کشور کوچک باهاما است. در سال ۱۹۸۷، و بدترین نتیجه آن ها هم باخت هشت بر صفر مقابل انگلیس در سال ۱۹۶۱ بوده است.

اگر بخواهیم از بازیکنان معروف مکزیک در سالهای گذشته بگوییم، ذهن بلافاصله به سمت خورخه کامپوس، دروازه بانِ کوتاه‌قدِ رنگین‌پوشِ سالهای نه چندان دورِ این تیم می رود. علاوه بر کامپوس البته باید از خاویر هرناندز، که با ۴۹ گل زده، آقای گل ملیِ این کشور است هم یاد کرد. به علاوه کلودیو سوارز با ۱۷۷ و پاول پاردو با ۱۴۶ بازی ملی هم احتمالاً معرف حضور شما هستند. هوگو سانچز هم البته نیاز به معرفی ندارد و قیچی برگردان ها و گل های زیباش به هیچ وجه فراموش شدنی نیست. رافائل مارکز هم از دیگر بازیکنان این تیم است که از جام ۲۰۰۲، به طور مداوم در تیم ملی حضور داشته و در صورت حضور در روسیه، پنجمین جام جهانی اش را تجربه خواهد کرد.

تیم مکزیک در گروه F جام جهانی روسیه با تیم های آلمان، سوئد و کره جنوبی هم گروه است.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی ژاپن

جغرافیا کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *