جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی صربستان

تیم ملی صربستان

جغرافیا

جمهوری صربستان با مساحتی حدود ۷۷ هزار و ۴۷۴ کیلومتر مربع، محصور در خشکی است و به هیچ دریا و اقیانوسی راه ندارد. این کشور در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و از شمال با کشور مجارستان، از شرق با رومانی و بلغارستان، از جنوب با جمهوری مقدونیه و مونته ‌نگرو و از غرب با کشورهای کرواسی و بوسنی هرزگوین همسایه است. صربستان از نظر جغرافیایی در مسیر یکی از راه ‌های اصلی بین‌المللی قرار گرفته و مرکز و غرب اروپا را به کشورهای یونان، ترکیه، قاره آسیا، آفریقا و منطقه خاورمیانه پیوند می‌ دهد.

تمدن

«پادشاهی یوگسلاوی» بعد از جنگ جهانی اول و در روز اول ماه دسامبر ۱۹۱۸ با اتحاد جمهوری اسلوونی، کرواسی و صربستان و پادشاهی صربستان تشکیل شد. این کشور در طول جنگ جهانی دوم مورد تهاجم قرار گرفت و بعد هم به‌ طور رسمی از بین رفت.
بعد از اون «جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی» به وجود آمد که آن هم بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تجزیه شد و تنها دو تا جمهوری صربستان و مونته‌ نگرو باقی‌ موندند که تا سال ۲۰۰۳ با نام «جمهوری فدرال یوگسلاوی» شناخته می ‌شدند. بعد از این اتفاقات بود که در سال ۲۰۰۶ مونته ‌نگرو هم با رای مردم مستقل شد و با جداشدن اون از صربستان، نام یوگسلاوی به تاریخ پیوست و صربستان به عنوان کشوری مجزا و مستقل به رسمیت شناخته شد.

فرهنگ و زبان

جمعیت این کشور در حدود ۷ میلیون نفر و از نظر وسعت صد و چهارمین کشور جهان است. صربستانی‌ ها مردم خونگرمی هستند و مهمان ‌نوازی‌ شان مشهور است. زبان مردم صربستان، صِربی است ولی با این وجود آنها سعی می‌ کنند از سنین پایین‌تر زبان انگلیسی را هم یاد بگیرند.


پرچم و سرود ملی

پرچم کنونیِ صربستان برای اولین بار در ژانویه سال ۲۰۰۴ به رسمیت شناخته شد. روی این پرچم که سه رنگ افقی قرمز، نیلی و سفید دارد، در قسمت راست آن یک علامت عقاب که به نام «نشانِ جنگ» معروف است، قرار دارد. متن سرود ملی این کشور در سال ۱۸۷۲ نوشته شده و از آن زمان به بعد با کمی تغییر مورد استفاده قرار گرفته است.

نماد

برج جمجمه در سال ۱۸۰۹ توسط ژنرال ترک «هورشید پاشا» در شهر نیس صربستان ساخته شد. در همین سال بود که صربها برای خلاص شدن از سلطه عثمانی ها شورش کردند. در این شورش صربها شکست خوردند و فرمانده ترک برای اینکه درس عبرتی به صربها بدهد دستور داد سر سربازان کشته شده صرب را از بدن جدا کرده و از جمجمه های آنها برجی در شهر نیس بسازند. این برج به نشانه شجاعت ملی و رنج هایی که صربها در طول دوران سلطه عثمانی ها تحمل کردند، مورد احترام مردم است.

اقتصاد

فرهنگ کسب و کار در صربستان یک روش سوسیالیستیِ قدیمی است. ولی طی دهه گذشته نهادهای بین المللی و سرمایه گذاران خارجی زیادی در منطقه غربِ بالکان سرمایه گذاری کردند. هرچند صربستان هنوز هم از میزان بیکاری بالا رنج می برد اما توافق نامه های تجاری که با همسایگان اتحادیه اروپا، ترکیه و روسیه بسته شده، می تواند نور امیدی برای آینده اقتصادی این کشور باشد. پول رایج این کشور، دینار صربستان است و اغلب معاملات تجاری در داخل کشور با این پول انجام می شود.

سیاست

قانون اساسی فعلی صربستان در سال ۲۰۰۶ تصویب و جایگزین قانون اساسی سابق یوگسلاوی شد. انتخاب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۰۶ به دلیل جدایی مونته‌ نگرو و تجزیه کشور صربستان و مونته‌نگرو بود. صربستان یک جمهوری سوسیالیستی است که پیش از جدایی از یوگسلاوی، بزرگترین و پرجمعیت ترین جمهوری در بین جمهوری های تشکیل دهنده ی یوگسلاوی بود.


گردشگری

جالب است بدانید که اگه بخواهید به صربستان سفر کنید در تمام طول سال هوا برای سفر به این کشور مناسب است. جذابیت های صربستان شامل دیدنی های طبیعی و تاریخی می شود. گلوباک، شهری با یک قلعه افسانه ای و معماری قابل توجه است. کوه میروک یک بهشت فراموش شده و باغ وحش بلگراد از جمله دیدنی های صربستان هستند. خیابان های زیبا، ساختمان های هنری و تاریخی و مردمی پر جنب و جوش و مهمان دوست همه از مواردی هستند که در صربستان با آنها رو به رو می شوید.

ورزش

نقش ورزش در این کشور و به طور کل در جمهوری های جدا شده از یوگسلاوی بسیار پر رنگ است. به غیر از فوتبال که همه جای اروپا و تو تمام سطوح بازی می شود، صرب ها در ورزش های دیگر هم دستی بر آتش دارند. در این کشور برای ورزش های فوتبال، بسکتبال، والیبال، هندبال، واترپلو که توی این رشته جزو قهرمانان به نام جهان هستند و همینطور هاکی روی یخ، مسابقات حساس و هیجان انگیزی برگزار می شود. تنیس هم با وجود نوواک جوکوویچ ِ صرب که جزو نفرات اول تنیس جهان است و راگبی، ورزش های پر طرفدار در این کشور به حساب می آیند.

فوتبال

فوتبال پرطرفدارترین ورزش در بین صرب هاست و سابقه اش در این موقعیت خاص جغرافیایی به بیش از یکصد سال قبل و پادشاهی یوگسلاوی بر می گردد. تا قبل از تجزیه یوگسلاوی و تشکیل کشور مستقل صربستان، تیم یوگسلاوی جزء بهترین های این رشته ورزشی در سطح اول جهانی به حساب می آمد. احتمالا مسابقه این تیم را با تیم ملی کشورمان در جام ۱۹۹۸ فرانسه به یاد دارید. همان مسابقه ای که در روز اول رقابت های ما برگزار شد و با تک گل سینیشا میهایلویچ از روی یک ضربه ایستگاهی مغلوب این تیم شدیم.
بهترین جایگاه این تیم هم، رده چهارم جهان در سال ۱۹۶۲ بود که در جام جهانی شیلی به دست آمد. برد ده بر صفر یوگسلاوی در برابر ونزوئلا در سال ۱۹۷۲ و همینطور باخت هفت بر صفر در برابر چکسلواکی در سال ۱۹۲۵، هم به ترتیب بهترین و بدترین نتیجه تاریخ فوتبال این کشور است. از سال ۲۰۰۶ اما «صربستان و مونته نگرو» زیر یک پرچم، و از دور بعدی جام جهانی، یعنی سال ۲۰۱۰، تیم صربستان به طور مجزا و مستقل، در رقابت ‌های مختلف فوتبالی شرکت کرد.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی ژاپن

جغرافیا کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *