جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی سوئیس

تیم ملی سوئیس

جغرافیا

سوئیس از سه ناحیه اصلی جغرافیایی تشکیل شده است. ناحیه آلــــــپ، ناحیه میتلنــــد، و ناحیه شمال غربی یا ژورا. این کشور زیبا در اروپای غربی واقع شده و از سمت شمال با کشور آلمان هم مرز است. همسایه شرقی سوئیس کشور اتریش است و از سمت جنوب به ایتالیا رسیده و در سمت غرب هم به کشور فرانسه وصل می شود. شهر بِرن از سال ۱۸۴۸ به عنوان پایتخت سوئیس انتخاب شده است.

تمدن

تاریخ سوئیس پیشینه ای کهن دارد. در قرن پنجم میلادی، ژرمن‌ ها به این سرزمین وارد شدند و در کنار اقوام بورگون (Burgun) و فرانک جامعه‌ ای مستقل تشکیل دادند. حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم شد و بعد هم در سال ۱۲۹۱، سه منطقه اوری که سرزمین فعلی سوییس است و شوایتس (schweiz) و اولتروالدن (Ulterwalden) اتحادیه ‌ای تشکیل دادند که اساس کنفدراسیون سوییس قرار گرفت.

فرهنگ و زبان

مسیحیت، دین اصلی در سوئیس است و اکثریت مسیحیان این کشور پیرو دو شاخه کاتولیک و پروتستان هستند. البته با اینکه قانون اساسی سوئیس هیچ دینی را به عنوان دین رسمی اعلام نکرده ولی در سوئیس به حقوق کلیساها احترام می گذارند و بسیاری از کلیساها از حمایت مالی مقامات برخوردارند.
سوئیس نسبت به مساحت کمی که دارد، با جمعیتی بالغ بر ۵/۷ میلیون نفر، یکی از پر تراکم ترین کشورهای جهان است. اکثر جمعیت این کشور، در ناحیه میتلند و در فلات مرکزی متمرکز هستن و به زبان های آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و درصد کمی هم به زبان رُمانِش حرف می زنند.
مردمان سوئیس افراد بسیار پرتلاش و با پشتکاری هستند که علاقه بسیاری به تحصیل دارند و کمی هم جدی و سختگیرند. ضمنا رمان هایدی اثر یوهانا اشپیری، شناخته شده ‌ترین اثر ادبی سوئیس است که برای همه ما خاطره انگیز است.


پرچم و سرود ملی

پرچم سوئیس که یکی از دو پرچم مربعی جهان است زمینه ای قرمز با یک صلیب سفید رنگ در مرکزش دارد و شعار این کشور هم «یکی برای همه، همه برای یکی» است. این پرچم از دسامبر ۱۸۸۹ به بعد به کار گرفته می شود. سرود ملی سوئیسی ها هم که در سال ۱۸۴۱ ساخته شده بود، با تغییراتی از سال ۱۹۸۱ به رسمیت شناخته شد.

نماد

سوئیس هم مثل هر کشور دیگری نمادهای خاص خودش را دارد. مشهورترین آن ساعت است. شکلات‌ و پنیرهای خوشمزه هم از دیگر مشخصات این کشور هستند و البته چاقوهای همه کاره سوئیسی را هم نباید از یاد برد. ولی نماد ملیِ کشور سوئیس رشته کوه بلند و همیشه برفیِ آلپ است.

اقتصاد

واحد پول رسمی سوئیس، فرانک سوئیس است. زمانی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید سوئیس به خاطر نیروی کار آماده اش و ابزار تولیدی که در اختیار داشت خیلی سریع تر از کشورهایی که درگیر جنگ بودند، توانست مسیر توسعه و پیشرفت خودش را پی بگیرد. در حال حاضر سوئیس به دلیل داشتن بانکهای معروف و بزرگ و اقتصاد پویایش به عنوان ثروتمندترین کشور دنیا شناخته می شود.

سیاست

کنفدراسیونی که بر سوئیس حکومت دارد یه تاریخچه ۷۰۰ ساله دارد و در سال ۱۲۹۱ میلادی در شهر برن تشکیل شد. نظام سیاسی مخصوصی که بر سوئیس حکومت می کند را می توان به عنوان یک نظام حکومتی قدیمی و یکی از کمیاب ترین دموکراسی هایی به شمار آورد که در قرون وسطی ایجاد شده است. سوئیس تنها کشوری است که از ابتدا دارای جمهوری بوده و کنفدراسیون آن در نتیجه متحد شدن چند ایالت تشکیل شده و با هم عهد کردند به خاطر حفظ و نگهداری منافع شان، یک حکومت مرکزی و واحد داشته باشند و از آن تبعیت کنند.

گردشگری

سوئیس از جمله کشورهایی است که به دلایل منحصر به فردی، گردشگران زیادی را به خودش جذب می‌کند. امنیت و آرامش، فضای کوهستانی، برف و ورزش‌ های زمستانی، صنعت ساعت ‌سازی، نمایشگاه‌ های معتبر، صنعت غذا و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی ‌نظیر از جمله مهمترین عوامل جذب توریست به این کشور است. از برج کوه های آلپ و قلعه شیلون گرفته تا دریاچه ژنو و موزه ملی سوئیس، همه و همه باعث می شود تا سفری خاطره‌انگیز به سوئیس داشت.

ورزش

مردان و زنان سوئیسی، روند روزانه مشخصی برای ورزش کردن دارند و مطابق آمار از هر چهار نفر در این کشور، یک نفر ورزشکار حرفه ای است. به دلیل آب و هوا و شرایط مساعد ورزش های زمستانی در سوئیس، ورزشهایی مثل هاکی روی یخ که یه لیگ ۱۲ تیمی دارد و همین طور اسکی در انواع رشته های خودش، بیشترین طرفدار را در این کشور دارد و المپیک های زمستانیِ زیادی در سوئیس برگزار شده و می شود. علاوه بر این ها، ورزش های دیگری مثل بسکتبال، دو و میدانی، شمشیربازی، راگبی و اتوموبیل رانی، طرفداران خاص خودشان را دارند. راجر فدرر، پرافتخارترین تنیس باز تاریخ هم اهل سوئیس است. دوچرخه سواری هم از ورزش های محبوب زنان و مردان سوئیسی است و «فابیان کانچلارا» که بهش لقب «اسپارتاکوس» را دادند، یکی از بهترین دوچرخه سوارای رشته جاده در دنیاست. «جهت یابی» یا همون «اُوریِنتِرینگ» که ورزشی جدید به حساب می آید یکی دیگر از فعالیت های ورزشی مورد استقبال سوئیسی هاست و آنها ها سومین کشور موفق در این رشته از حیث کسب مدال هستند. مردان و زنان سوئیسی البته به ورزش های بومی و باستانی خودشان هم اهمیت می دهند. «شوئینگن Schwingen» ، که به کشتی سوئیسی هم معروفه، ورزش ملی آنها به حساب می آید. «هورنسونHornussen » نام یکی دیگر از ورزش های بومی سوئیس است که در حقیقت فعالیت ورزشی بین گلف و بدمینتون به حساب می آید و طرفدارای زیادی هم دارد. «اشتاینتوسن Steinstossen» نیز که همان پرتاب وزنه سنگ است از ورزش های ریشه دار مردم این منطقه است.

فوتبال

با این که مقر فیفا توی شهر «زوریخ» و مقر یوفا در شهر «نیون» سوئیس است، ولی این کشور هیچ وقت به عنوان یک قدرت اول در جهان مطرح نبوده و فوتبال ملی سوئیس فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. در سال ۱۹۵۴ سوئیس میزبان جام‌جهانی بود، مسابقاتی که در نهایت آلمان غربی توانست جام رو به خانه ببرد. سوئیسی ها در سال ۲۰۰۸ هم به طور مشترک با اتریش، میزبانی مسابقات جام ملت‌های اروپا را برعهده‌ داشتند. بهترین نتیجه این تیم در جام جهانی به سال ۱۹۵۴ و دوره میزبانی خودشون برمی‌گرده که تونستن تا یک چهارم نهایی پیش برن. این اتفاق در سال‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ هم تکرار شده بود.
سوئیس هیچوقت نتوانست در قامت یه تیم مدعی ظاهر شود و بازیکن خیلی بزرگی هم نداشته است. اما آنها همیشه تلاش کردن تا نمایش در خور توجهی ارائه کنند. «هاینز هرمان» با ۱۱۸ بازی ملی بین سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۱، رکورددار بازی ملی در این کشور است و «آلکساندر فرِی» هم با ۴۲ گل زده در ۸۴ بازی ملی خودش، از لحاظ گل ملی در جایگاه اول قرار دارد. ژِردان شَقیری با گل زیبایی که در جام جهانی قبلی زد و اشتفان لیختِشتاینِر از بازیکنان مطرح حال حاضر سوئیس هستن.
سوئیس در گروه E جام جهانی روسیه با تیم های برزیل، کاستاریکا و صربستان هم گروه است.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی ژاپن

جغرافیا کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *