جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی ایسلند 

تیم ملی ایسلند 

جغرافیا

جمهوری ایسلند که شمالی ‌ترین کشور اروپاست، کشوری جزیره ‌ای است که در شمال اقیانوس اطلس واقع شده است. پایتخت و بزرگ‌ ترین شهر آن ریکیاویک است و تنها ۳۴۰ هزار نفرجمعیت دارد. ایسلند با مساحت ۱۰۳ هزار کیلومتر مربع کمی بزرگ‌تر از کره‌ جنوبی است و کناره‌ های حاشیه جنوب غرب این جزیره ، دو سوم جمعیت را در خود جا داده است‌. ایسلند هجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اروپا بعد از بریتانیا است. این کشور از یک جزیره بزرگ و ۳۰ جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی  که کمی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته اند تشکیل شده است. این کشور منطقه‌ای آتشفشانی است، که چشمه‌های آب گرم زیادی دارد و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را در بر گرفته اند‌.

تمدن

نخستین کسانی که در ایسلند ساکن شدند گروهی از کشیشان ایرلندی بودند که در سده‌های هفتم و هشتم میلادی به  این جزیره پا گذاشتند. اما این کشیش‌ها در سده نهم به‌دست وایکینگ‌ها از ایسلند بیرون رانده شدند. نخستین تلاش وایکینگ‌ها برای سکونت دائمی در ایسلند توسط شخصی به نام «فلُکی ویلگروآسُن» صورت گرفت. او از شمال غرب جزیره وارد خشکی شد اما زمستان سخت آن سال حیوانات اهلی همراهش را کشت و وی ناچار به نروژ بازگشت. فلوکی ویلگروآسون کسی بود که نام ایسلند، به معنای «سرزمین یخ» را روی این جزیره گذاشت.

فرهنگ و زبان

پسوندِ «ترین» یکی از پرکاربردترین کلمات در مورد کشور ایسلند است. قوی‌ترین مردان، شادترین مردمان، امن‌ترین کشور و پاکیزه‌ترین و البته زیباترین چشم‌اندازها همه و همه مختص کشور ایسلند هستند. میزان جرم و جنایت در ایسلند به حدی پایین است که این کشور را در رده مسالمت‌آمیزترین کشورهای دنیا قرار داده است. دلیل این امنیت را میشود در نبود اختلاف طبقاتی در ایسلند جسجو کرد. ایسلند‌ی‌ها اهمیت خیلی زیادی برای استقلال و خودکفایی قائل هستند. آنها تعهد کاری زیادی دارند و ساعات کاری روزانه در ایسلند از طولانی‌ترین ساعات کاری در بین کشورهای صنعتی به شمار میرود. در نهایت باید بدانید که زبان رسمی کشور ایسلند زبان ایسلندی است.

پرچم و سرود ملی

سرود «ستایش» سرود ملی کشور ایسلند است. این سرود در سال ۱۸۷۴ به افتخار هزارمین سال سکنی گزیدن اینگولفور آرنارسونِ وایکینگ در جایی که امروز شهر ریکیاویک قرار داره، سروده شد. این سرود درون‌مایه‌ای بسیار مذهبی دارد و از سه بند تشکیل شده است که معمولاً تنها بند اول آن خوانده میشود

 نماد

ایسلند، سرزمین یخ و آتش. ایسلند به دلیل وجود آتشفشان های متعدد و از طرفی نزدیکی به قطب شمال، به سرزمین یخ و آتش معروفه.

شاهین کوچک زیبا و با شکوه یکی از نمادهای سرزمین ایرلند است.

گل مبارک کوهی از دیگر نماد های کشور ایسلند است. بوته زینتی همیشه سبز پیچنده و رونده و دائمی و زبر، دارای رشدی گسترده و شکلی افتاده بر خاک. با برگ‌های چرم مانند همراه با بریدگی‌های عمیق

 

اقتصاد

ایسلند تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود اما در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم با صنعتی شدن ماهیگیری و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست پیدا کرد. طرحی که موفقیت آمیزترین پروژه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم نام گرفت و طی آن آمریکا به بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمک کرد تا اقتصاد بعد از جنگ خود را بازسازی کنند. در حال حاضر  میزان مالیات در این کشور نسبت به دیگر اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نسبتاً پایین است. واحد پول این کشور کرونای ایسلند است و جالب است بدانید که هزینه های زندگی رومزه در ایسلند ۷۲ درصد از ایالات متحده آمریکا بیشتره!

سیاست

ایسلند از سال ۱۲۶۲ تا ۱۹۱۸ جزئی از پادشاهی نروژ و بعد از آن بخشی از پادشاهی دانمارک بود و در تاریخ ۱ دسامبر  ۱۹۱۸ به استقلال رسید. با این حال، دو کشور به واسطه پادشاهی مشترک تا مدت ها به هم پیوسته بودند. در جنگ جهانی دوم پیوند دانمارک از هم گسسته و در ۱۹۴۴ جمهوری اعلام شد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰، اختلاف درباره حق ماهیگیری در آب‌های ساحلی ایسلند منجر به درگیری با نیروی دریایی بریتانیا شد. به همین خاطر است که این درگیری‌ها به جنگ‌های روغن‌ماهی معروف شدند. ایسلند در حال حاضر کم جمعیت‌ترین کشور عضو پیمان ناتو می باشد و تنها عضو این سازمان است که ارتش دائمی ندارد.

گردشگری

ایسلند به خاطر جزیره بودن و البته موقعیت جغرافیایی خاص خود طبیعت بسیار شگفت انگیزی دارد. یکی از خاص ترین زیبایی های که زمستانها در ایسلند میشود دید، زیبایی نورهای شفق قطبی است که منظره بسیار زیبایی به وجود می آورد.

یکی از مکان های توریستی که گردشگران زیادی را در ایسلند به خود جذب کرده، چشمه های آب گرم این کشور هستند. یک از معروف ترین این چشمه ها، چشمه آب گرم بلو لاگون است. این چشمه که در جنوب غربی ایسلند واقع شده ، از پر بازدید ترین چشمه های آب گرم ایسلند است. معروف ترین چشمه آب گرم ایسلند Strokkur  نام داره. این چشمه تقریبا هر ۸ تا ۱۰ دقیقه فوران می کند و آب زلالی را تا ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ متر از زمین به هوا می پراکند. آبشار خدایان ایسلند از مکان های تفریحی و دیدنی بسیار قدیمی است که در سال ۹۹۹ به این نام شناخته شده و ترویج دین مسحیت در ایسلند نیز از این آبشار آغاز شد ه است.

ورزش

مردان و زنان ایسلندی برای تندرستی و سلامتی و البته تفریح، ورزش های زیادی انجام میدهند. فارغ از فوتبال که با توجه به پیشرفت های اخیر سالهای گذشته، محبوبیتی دوچندان پیدا کرده است، ایسلندی ها سراغ رشته های ورزشی دیگری هم میروند که از جمله آنها میشود به دوومیدانی، بسکتبال، گلف، تنیس، شنا و ورزش های آبی، صخره نوردی، اسب سواری و هاکی روی یخ اشاره کرد.  انواع تیراندازی هم ، از ورزش های قدیمی و محبوب بین مردم این خِطه به حساب می آید. قایق سواری در آب های آزاد، از دیگر ورزش های محبوب مردان و زنان ایسلندی است، تا جایی که رکورد گینسِ سریع ترین قایقرانی در آب های آزاد و اقیانوس ها دست «فیان پال»، قایقران ایسلندی است.  مردان و زنان این کشور همچنین به داشتن قدرت بدنی فوق العاده معروف هستند و در رشته هایی چون آمادگی جسمانی و پاورلیفتینگ صاحب عناوین جهانی هستند. جالب است بدانید که ایسلندی ها رکورددار قهرمانی در مسابقات قوی ترین مردان و زنان جهان هستند. قهرمان حال حاضر آنها در این رشته بیورنسن بازیگر نقش کوه در سریال پرطرفدارِ گیم آف ترونز است. در مورد ورزش های سنتی و بومی این منطقه جغرافیایی باید از گلیما نام برد. گلیما، نوعی  کُشتی است که ریشه در فرهنگ وایکینگ ها دارد و در ایسلند هنوز هم مورد اقبال قرار می گیرد.

فوتبال

درست است که به واسطه شگفتی‌سازی ایسلند در جام ملت های اروپای دو سال پیش، فوتبال این کشور در سطح جهان مطرح شد و بازیکنانی از آن تیم به لیگ های معتبر اروپایی راه یافتند، اما فوتبال در ایسلند سابقه ای به مانند دیگر ورزش ها دارد و از دیرباز در این کشور رواج داشته. ایسلند یک لیگ نیمه حرفه ای دارد و یک بازیکن ایرانی به اسم شهاب زاهدی از باشگاه پرسپولیس هم در تیم IBV  لیگ ایسلند بازی می کند. اولین بازی غیر رسمی تیم ملی فوتبال ایسلند در سال ۱۹۳۰ با برد یک بر صفر مقابل جزایر فارو انجام شد و اولین بازی رسمی آنها هم باخت سه بر صفر مقابل دانمارک در سال ۱۹۴۶ بود. پیروزی ۹ بر صفر مقابل جزایر فارو در سال ۱۹۸۵ و شکست ۱۴ بر ۲ مقابل دانمارک در سال ۱۹۶۷، به ترتیب بهترین و بدترین نتیجه در تاریخ فوتبال این کشور به حساب می آید. مسابقات یورو۲۰۱۶ اما نقطه اوجی برای فوتبال ایسلند بود. جایی که آنها با دو تساوی مقابل پرتغال و مجارستان و یک پیروزی مقابل اتریش، به عنوان تیم دوم از گروه بالا آمدند و اولین شگفتی جام را رقم زدند. آنها در یک هشتم با پیروزی دو بر یک انگلستان را شکست داده و به جمع هشت تیم پایانی رقابت ها راه یافتند اما از پس فرانسه‌ میزبان بر نیامده و با سربلندی از دور رقابت ها کنار رفتند. به غیر از این شگفتی، چیز دیگری که از ایسلندی ها برای فوتبال دوستان به یادگار ماند، تشویق منظم، یک‌دست و با شور و هیجان فراوانی است که به تشویق ایسلندی معروف شد و در بسیاری از مسابقات ورزشی کشورهای مختلف، از جمله کشور خود ما، این تشویق به صورت جدی و دقیق انجام میشود. بعد از حذف تیم فوتبال ایسلند از یورو۲۰۱۶ و بازگشت به کشور، یک جمعیت ده هزار نفری با این نوع تشویق استثنایی به استقبال آنها آمدند.

«رونار کریستنسن» با ۱۰۴ بازی ملی، با سابقه ترین فوتبالیست ایسلندی و «ایدور گودیانسن» هم با ۲۶ گلی که در ۸۸ بازی ملی خود به ثمر رسانده، آقای گل فوتبال ملی این کشور محسوب می شود. این کشور سیصد و چهل هزار نفری، اولین تجربه حضور در جام جهانی را تجربه خواهد کرد.

تیم ایسلند در گروه D جام جهانی روسیه با تیم های آرژانتین، کرواسی و نیجریه همگروهه.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی ژاپن

جغرافیا کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *