جدیدترین مطالب
خانه / جام جهانی 2018 / تیم ملی آرژانتین

تیم ملی آرژانتین


جغرافیا

آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی که جمعیتش حدودِ ۴۴ میلیون نفر است و بعد از برزیل دومین کشور بزرگ آمریکای جنوبی و هشتمین کشور به لحاظ وسعت در بین کشورهای جهان است‌. این کشور از شمال با پاراگوئه و بولیوی، از شمال شرق با برزیل و اروگوئه، و از جنوب و غرب با شیلی مرز مشترک دارد. آرژانتین را می توانیم تقریباً به چهار قسمت تقسیم کنیم: دشت ‌های حاصلخیز پامپا در مرکز کشور، قسمت کشاورزی در فلات، جلگه غنی از نفت پاتاگونیا در نیمه جنوبیِ ایالت تییرا دل فیوگو؛ فلاتهای نیمه گرمسیری گرانچاکو در شمال، و رشته کوه‌های پرپیچ و خم آند در امتداد مرز غربی با شیلی قرار دارد. یک اتفاق خیلی جالب این بود که در سال ۱۹۷۷ آرژانتین یک مادر باردار را به قطب جنوب می فرستد تا دعا کند قطب جنوب متعلق به این کشور باشد. نوزادی که آنجا به‌ دنیا می آید، اولین انسانی است که در قطب جنوب متولد شده است!

تمدن

قبل از ورود اروپائیان، آرژانتین جمعیت کم و پراکنده‌ای از سرخ‌پوستان بومی داشت. بین ۴ تا ۲ هزار سال پیش از میلاد منطقه امروزی آرژانتین با خشکسالی شدیدی روبه‌رو شد که باعث کاهش جمعیت بومی آن شد و بسیاری از مناطق داخلی و کوهپایه‌ای آن خالی از سکنه ماند. کشف و استعمار آرژانتین در اوایل سده شانزدهم از طرف اسپانیایی‌ها آغاز شد. اسپانیایی‌های مهاجم در سال ۱۵۱۶ میلادی وارد آرژانتین شدند. در همان زمان بود که بسیاری از آنها با شنیدن شایعه وجود «کوه‌های نقره» در این منطقه به جستجوی این کوه‌های افسانه‌ای مشغول شدند. جالب است بدانید که نام آرژانتین از واژه لاتین آرجنتوم به معنی نقره گرفته شده است.

فرهنگ و زبان

۹۷ درصد از جمعیت آرژانتین اروپایی‌تبار هستند که بیشترشان از نوادگان مهاجران ایتالیایی و اسپانیایی هستند. ۹۲ درصد از مردم این کشور مسیحی، ۱٫۹ درصد مسلمان و بقیه بی‌دین و یا پیرو ادیان دیگه هستند. جالب است بدانید که فرهنگ مردم آرژانتین بیشتر از آمریکایی ها به اروپایی ها شباهت دارد. مردم این کشور برای خانواده ارزش زیادی قائل هستند، در حدی که هنوز هم خونواده های بزرگی هستند که با هم زندگی می کنند. از مشاهیر و چهره های ماندگار آرژانتین می توانیم به چگوارا، پاپ فرانسیس و خواننده معروف، کریس دی برگ و خورخه لوییس بورخس به عنوان یکی از مهمترین نویسندگان قرن بیستم، اشاره کنیم. زبان ملی رسمی در آرژانتین زبان اسپانیایی است که به آن کاستیایی هم می گویند.

پرچم و سرود ملی

سرود ملی آرژانتین نسبتا طولانی است و قسمتی که در آن به اسپانیا حمله لفظی شد، حذف شده است. این نسخه که در ۱۹۲۴ رسمی شد، اینگونه آغاز می شود.
ای میرندگان، بانگ مقدس را بشنوید:
آزادی! آزادی! آزادی!
صدای زنجیرهای گسسته را بشنوید
و بر مسند نشستن مساوات شریف را بنگرید.
پرچم این کشور هم برای اولین بار در سال ۱۸۱۲ به رسمیت شناخته شد و از آن سال به بعد به عنوان نشان ملی آرژانتین شناخته می شود.

نماد

آرژانتین، کشور نقره است. همان طور که در بخش تمدن گفتیم، یکی از دلایل هجوم اسپانیایی ها به آرژانتین نقره بود و به همین دلیل هم هست که یکی از مهم ترین سمبل های آرژانیتین نقره به حساب می آید. یوزپلنگ یا پوما به خاطر حضور این حیوان در مناطق گرمسیری شمال آرژانتین نماد دوم این کشور است. نماد سوم این کشور هم آفتاب ماه مِی است که در واقع نمادی از خدای خورشید در مذهب اینکاهاست و روی پرچم های آرژانتین و اروگوئه هم دیده می شود.

اقتصاد

واحد پول آرژانتین پزو است. این کشور سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین است و منابع طبیعی غنی، جمعیت باسواد زیاد، کشاورزی صادرات محور، و صنایع متنوعی دارد. در سال های اخیر با این که بخش مهمی از جمعیت هنوز از لحاظ مالی ثروتمندند، اما قدرت خرید میلیونها نفر به شدت کم شده و به همین دلیل هم از سال ۲۰۰۲ به بعد، تلاش بر این است که وضعیت زندگی بخش ‌های فقیرتر بهبود پیدا کند و تعادل اقتصادی به جامعه برگردد. جالب است بدانید از سال ۱۹۷۰ تا حالا، آرژانتین ۱۳ صفر از پول رایجش کم کرده است.

سیاست

مبارزه برای استقلال در آرژانتین از سال ۱۸۱۰ آغاز شد و به یک جنگ داخلی ۷۰ ساله منجر شد که تا سال ۱۸۸۰ ادامه داشت. در سال ۲۰۰۱ و در طول ۱۰ روز، ۵ بار رییس جمهور آرژانتین عوض شد و باعث شد در همین مدت کوتاه این کشور ۵ رییس جمهور مختلف به خودش ببیند! چهارچوب فعلی سیاسی آرژانتین یک جمهوری فدرال با نمایندگان مردمی دموکراتیک پارلمانی است. رئیس جمهور فعلی آرژانتین هم مائوریسیو ماکری است که از سال ۲۰۱۵ برای این مقام انتخاب شده است.

گردشگری

آرژانتین یک مقصد عالی برای گردشگری است. چه از نظر طبیعی، چه آشپزی و معاشرت با مردم. اما مهمترین ویژگی آرژانتین طبیعتش است. قطعا دیدن کوه های رنگی منطقه صحرایی سالسا، مناظر کوهستانی در دامنه رشته کوه آند، تجربه اسب راندن و ماهی گرفتن و حتی پیاده روی در مناطق قطبی، دریاچه باریلوچه که بالاتر از پاتاگونیا قرار گرفته، و دیدن پوئترو مادرین، منطقه حفاظت شده یونسکو، و عکس گرفتن در قطب جنوب با پنگوئن ها هر کسی را سر ذوق می آورد!

ورزش

فوتبال، ورزش اول و اصلی و کلیدی مردان و زنان آرژانتین است، اما وقتی صحبت از ورزش آرژانتین می شود، باید در نظر داشت که بسیاری از ورزش های دیگر هم به صورت جدی و حرفه ای توسط این ورزشکاران در بالاترین سطح انجام می شود. جالب است بدانید که هر کدام از تیم های ملی ورزش های مختلف در آرژانتین، اسم و لقب خودشان را دارند؛ ورزش های محبوب مردم آرژانتین به این صورت است که تیم بسکتبال مردان با لقب آلما یا روح، تیم بسکتبال زنان ملقب به غول ها، تیم راگبی مردان با نام پلنگ ها، تیم هندبال مردان با لقب گلادیاتورها، تیم تنیس مردان ملقب به لژیون‌ها، تیم والیبال زنان با لقب یوزپلنگ ها، تیم هاکی روی چمن زنان ملقب به شیرهای ماده، و تیم کریکت با اسم فلامینگوها در مسابقات ورزشی مختلف شرکت می کنند و البته لیگ های داخلی پویایی هم برای این ورزش ها وجود دارد. مسابقات اتوموبیل رانی، گلف، چوگان

و قایقرانی هم با استقبال خوبی توسط مردان و زنان ورزشکار آرژانتینی برگزار می شود. از ورزش های پرطرفدار در آرژانتین می توان به فوتسال هم اشاره کرد. در حال حاضر، آن ها در رده پنجم برترین تیم های فوتسال دنیا، یک پله بالاتر از ایران قرار دارند.

فوتبال

آلبی سلسته یا سفید و آبی ها، یا همان تیم ملی فوتبال آرژانتین، بخش عمده ای از تاریخ این ورزش در دنیا به حساب می آید. دو عنوان قهرمانی و یک نایب قهرمانی، حاصل عملکرد آنها در تاریخ جام های جهانی فوتبال است. ۱۲ عنوان قهرمانی در جام ملت های آمریکای جنوبی و دو قهرمانی در شیوه جدید برگزاری این رقابت ها یعنی کوپا آمِریکا، و همچنین دو مدال طلای المپیک، از دستاوردهای دیگر آنهاست. اما مگر ممکن است از فوتبال آرژانتین صحبت کرد و اسطوره های سابق و فعلی این تیم را به خاطر نیاورد؟
محال است که کسی فوتبال را بشناسد و مارادونا را نشناسد! و گل دست خدا را ندیده باشد. یا حتی گابریل باتیستوتایی که ۵۴ گل در ۷۷ بازی ملی به ثمر رساند. یا بازیکنان بزرگ دیگری مثل آلفردو دی استفانو، خاویر زانتی، هرنان کرسپو، روبرتو آیالا، دیه‌گو سیمئونه، آریل اورتگا و خوان سباستین ورون. تاریخ فوتبال آرژانتین مملو از بازیکنان بزرگ و اسطوره های فراموش نشدنی است. اسطوره ی این سال های فوتبال آرژانتین، و به اعتقاد بسیاری، بهترین بازیکن حال حاضر فوتبال دنیا را هم صددرصد می شناسید. صحبت از لیونل مسی است؛ بازیکنی که تنها حضور و راه رفتنش در زمین، لرزه بر دل تیم و مربی و هوادار حریف می اندازد و هر استارت، هر حرکت و هر دریبل او، ممکن است که یک صحنه فراموش نشدنی را در پی داشته باشد. همین آقای مسی بود که جام جهانی گذشته با آن گل دقایق پایانیِ بازی آه از نهاد ما برآورد. آرژانتین در جام جهانی فعلی، علاوه بر مسی، بازیکنان دیگری چون دیبالا، هیگوایین، آگوئرو، بانه‌گا، بیلیا، اوتامندی و البته ماسکرانو را دارد و به وضوح، یکی از مدعیان کسب جام محسوب می شود.
اولین بازی ملی آرژینتینی ها در سال ۱۹۰۱ انجام شد که موفق شدند سه بر دو اروگوئه را شکست بدهند. بدترین نتیجه تاریخ فوتبال آرژانتین، سه باخت با نتیجه مشابه شش بر یک بوده که به ترتیب در سال ۱۹۵۸ در مقابل چکسلواکی، سال ۲۰۰۹ در مقابل بولیوی و البته همین سال جاری میلادی در مقابل اسپانیا بوده است. بهترین برد تاریخ فوتبال آرژانتین هم به سال ۱۹۴۲ برمی گردد که آنها موفق شدن تیم اکوادور را با نتیجه ۱۲ هیچ شکست بدهند.
آرژانتین در گروه D جام جهانی روسیه با تیم های ایسلند، کرواسی و نیجریه همگروه است.

مطلب پیشنهادی

تیم ملی ژاپن

جغرافیا کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریا از ساحل شرقی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *