جدیدترین مطالب
خانه / اخبار / تومان واحد جدید پول ایران

تومان واحد جدید پول ایران

سفر تومان از لفظ روزانه مردم تا پول ملی

در روزهای اخیر صحبت از خداحافظی با واحد پولی ریال در هیئت وزیران مطرح بود، نامی که مردم هیچوقت به آن توجه نکردند و اغلب نادیده اش گرفتند. ریال سرخورده و غمگین بنا دارد جایش را با تومان عوض کند؛ اسمی که همیشه سایه اش را روی سرش حس می­کرد.

تومان جای ریال

تاریخچه پول

با بزرگ­تر شدن جوامع بشری در سپیده ­دم تاریخ؛ انسان به راهکار جالبی دست یافت. آنها که قبل از هرچیز برای مبادلات از سیستم مبادله پایاپای استفاده می­کردند کم­کم یک شی شگفت­انگیز و جادویی تحت عنوان "پول" را برای معاملات انتخاب کردند. هرودوت پدر تاریخ جهان معتقد است اولین مردمی که دست به استفاده از پول زدند(که ای کاش نمی­زدند) مردم لیدیا بودند. آنها از سکه برای انجام معاملات استفاده می­کردند.

 

پول ایرانی

اولین پول ایرانی "دریک" نام داشت که به افتخار داریوش هخامنشی نام گذاری شده بود. مردم ایران باستان به سکه طلا دریک و به سکه نقره شگل می­گفتند.

سرکله تومان از دوران پسامغول پیدا شد. تومان به مغولی یعنی ۱۰۰۰۰و در ارتش خطرناک امپراتوری مغول هر ۱۰۰۰۰سرباز را یک تومان می گفتند. این واژه به مرور زمان بین مردم ایران رواج یافت.

از زمان حکمرانی ترکان صفوی تا زمان حضرات قاجار چند واحد پولی در ایران رواج داشت. دینار، درهم، ریال، قران، عباسی و … از جمله نام­های رایج برای پول بودند.

بعد از داخل شدن کشور به عصر جدید و زمان پهلوی اول، افراد مذکور دستی به سر نظام مالیه کشور کشیدند و با اصلاح قوانین پولی و بانکی کشور، در سال ۱۳۰۸ ریال با ارزش وضعی معادل ۱۰۰دینار را به عنوان واحد پول ملی ایران معرفی کردند. واحدهای شاهی، عباسی، قران و تومان کنار گذاشته شد اما این آخری هرگز از سرزبان مردم عامه نیفتاد.

 

مقاومت در یک قرن

علی رغم استفاده رسانه ها، دولت و مبادلات رسمی، از ریال و حتی فشار و اصرار حکومت های مختلف، مردم با تومان پول خود را حساب و با ریال خریدوفروش می کنند. در این سال ها اشتباهات فاحشی حتی در بالاترین سطوح مبادلاتی به خاطر سردرگمی محاسبات بین ریال و تومان بوجود آمده است. این مشکل برای گردشگران خارجی صدچندان بوده و آنها را بسیار سرگشته کرده است.

 

اقتصاد پاک­ کنی

با توجه به تورم خارق العاده در اقتصاد ایران، همیشه یکی از پیشنهادهای اقتصاددانان برای برون رفت از این بحران حذف چند صفر از پول ملی بوده است. کاری که در تاریخ معاصر در برخی کشورها و در مسیر توسعه انجام گرفته و جواب هم داده است. اولین دولتی که صفرها را از پول ملی­اش پاک کرد آلمان غربی ویران شده از جنگ جهانی دوم بود. کشوری که به عنوان مقصر بدبختی ­های جنگ جهانی شناخته می­شد. در مسیر آبادانی با غول وحشتناک تورم سرشاخ شد. آلمان چند صفر کم کرد و دوباره برای مسیر توسعه استارتی سلحشورانه زد. برزیل، هلند و ترکیه از دیگر موردهای موفق این شستشوی صفری هستند.

حذف چهارصفر از پول ملی طرحی است که از دهه هفتاد خورشیدی در مسیر پاستور-بهارستان مورد بررسی است و همواره مخالفان و هواداران سینه چاکی داشته و دارد. یکی از این صفرها خوشبختانه بعد از تغییر نام پول از ریال به تومان خودبه خود حذف می­شود.

حذف صفر و تغییر نام پول ملی می تواند در عین جذابیت و راهگشا بودن؛ یکی از چالش­ های سهمگین پیش روی ایرانیان قرن اخیر باشد. طرحی که اگر با سیاست های انقباضی، اصلاحات اقتصادی و انضباط مالی انجام نشود می­تواند مشکلات را بیش از پیش کند. در قرن اخیر ۷۱ مورد تغییر نام پول و حذف صفر  را در جهان داشته ایم که همه آنها موفق نبوده­ اند.

کارشناسان اقتصادی و وطن ­دوست کشور بیشتر به این اعتقاد دارند که: کاهش موانع تولید داخلی، شاه کلید رفع مشکلات اقتصادی است، وجود منابع غنی داخلی اعم از منابع انسانی و طبیعی بستر مناسبی را فراهم خواهد آورد تا تولید به شکوفایی برسد، به این ترتیب برای کاهش تورم بهترین گزینه ایجاد امکانات استفاده از منابع داخلی است.

 

 

ویدیو های مرتبط :

 

 

 

 

[taq_review]

 

مطلب پیشنهادی

زلزله

چگونه در زیر آوار زلزله زنده بمانیم؟

زلزله کرمانشاه  رکورد دار ویرانگرترین زلزله ۲۰۱۷ یکی از کابوس هایی که همیشه همراه ماست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *