جدیدترین مطالب
خانه / مقالات / تقابل انسان و طبیعت از نگاه استیو کاتس

تقابل انسان و طبیعت از نگاه استیو کاتس

374463_1

هیچ موجودی به اندازه ی انسان بر روی زمین اثرگذار نبوده است. او همه جای این کره ی خاکی را مورد کاوش قرار داده است. با سفر بر روی زمین وحتی فراتر از آن خارج از اتمسفر، در عمق اقیانوس ها، … در عین حال ارتباط با طبیعت همیشه مثبت و سالم نبوده است. ما سعی در تغییر دادن طبیعت داریم ولی متاسفانه این تغییرات همواره در راستای بهبود آن نبوده و نیست. این ارتباط نه چندان مثبت منجر به خلق انیمیشن کوتاه” انسان” شد. استیو کاتس (Steve Cutts) انیماتور انگلیسی، انسانی را به تصویر می کشد که دنیا را زیر پا می گذارد و هر آنچه برای او سودمند است می خواهد، حتی اگر منجر به نابودی بشریت باشد و بدون تفکر به سرانجام کار خود از نابود کردن طبیعت لذت می برد. نتیجه همان است که باید به آن عمیق تر اندیشید؛ انسان بر فراز قله ی نابودی ایستاده و برای او، ارضا شدن نیاز های خود مهمتر از هر چیزیست.

جدال و سرگرمی از جمله غرایز آدمی ست. او به مسافرت های طولانی و پر هزینه می رود تا دمی در طبیعت بیاساید. و از روح پاک آن انرژی دوباره بگیرد. انسان از هیجان موج های پر خروش به وجد می آید و به جلو پیش میرود، ارتفاعات پر اقتدار او را به مبارزه علیه نا امیدی وا می دارد؛ و در یک جمله طبیعت به انسان حیات می بخشد و بُعد مادی و غیر مادی بشر را تأمین می کند.
حال وظیفه ی ما در برابر این همه لطف چیست؟ ما از روح طبیعت با خبریم و به احترام او که تراوش حیات است برای بقای انسان، بشریت را دعوت می کنیم به حفاظت از ریشه های بقای خود. ما برای نجات خود و بقای بشریت از طبیعت حفاظت می کنیم.
اگر این انیمیشن را از انتها به ابتدا با دقت ببینید، می شود همان راهکار مورد نیاز زندگی امروز بشر. انسانی که بر فراز تخت نابودی نشسته است، از جای برخیزد و گذشته را مرور کند. ولی این بار باز سازیِ جهان پیرامون دغدغه ی ذهنی اش باشد نه کسب منفعت از آن. از بین بردن درختان، شکار بی رویه و غیر ضروریِ حیوانات تنها به دلیل سود و منفعت شخصی، و مهمتر از همه ترکِ تاج و تختِ نابودی. این انیمیشن را می توانید در کلیپو تماشا کنید.
کانال انسان و طبیعت در گروه مستند حیات، چالش انسان با طبیعت را به تصویر می کشد. علاوه بر به دیده نشاندن این زیبایی ها و چالش انسان در طبیعت، چگونگی نجات زمین را به مجادله می کشانیم تا دِین خود را در برابر نسل های آینده ادا کنیم. در کانال انسان و طبیعت، روزانه کلیپ های جدید و هیجان انگیز از رویارویی و تقابل انسان با زمین را به تماشا بنشینید.

 

10eqywk

مطلب پیشنهادی

وضعیت ایران در جنگ جهانی اول

گرچه تا کنون جهان از نتایج این کابوس بسیار لطمه دیده است، جنگ جهانی اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *