جدیدترین مطالب
خانه / اطلاعات عمومی / تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری

باید ها و نباید ها دوران بارداری

زندگی یک زن در طول مدت بارداری در کنار احساس فوق العاده و تجربه لحظات شگفت انگیز که موجودی را در وجود خودش تجربه میکند دوران بسیار حساس است و به مراقبت های بسیاری احتیاج دارد.

این مراقبت ها شامل مراقبت های غذایی نیز می شوند. رژیم تغذیه در دوران بارداری بسیار متفاوت و حساس است. گاهی یک ماده غذایی در حالت عادی بسیار مفیداست و توصیه می شود. اما مصرف همان ماده در دوران بارداری به شدت توسط پزشکان نهی می شود.

در ویدویوی زیر به چند ماده ممنوع اشاره شده است.

غذاهایی که در دوران بارداری نباید خورد

 

خوردن مواد غذایی سالم برای تغذیه جنین بسیار مهم است. چون به نوزاد هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی بسیار کمک میکند و برای خود مادر نیز اهمیت بی اندازه ای دارد. که بعد از حاملگی تنناسب اندام خودرا حفظ کند. این سازوکار رژیمی در کنار ورزش های متناسب برای زن باردار بسیار حائز اهمیت است. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ورزش های دوران بارداری این مطلب را بخوانید "ورزش های دوران بارداری" یا در این ویدیو ورزش های مناسب برای زن باردار را ببینید.

 

ورزش های دوران بارداری

 

در زمان بارداری بدن مادر نیاز به آهن بیشتری دارد. کمبود آهن باعث کم خونی می شود. که برای مادر خوب نیستپروتین برای رشد ذهنی کودک ضروری است و این مهم در مقابل خستگی های دوران بارداری مبارزه میکند. آوکادوو، گردو، بادام، عدس، تخم مرغ،پروتئین حیوانی، شیر و بادام زمینی و جوانه ها سرشار از پروتئین هستند.

کمبود اسید فولیک در بدن ارگان های کودک را دچار مشکل میکند. در مواد غذایی مانند عدس، اسفناج ، میوه جات، مارچوبه، لوبیا سیاه و سفید، کاهو، کلم سبز و جعفری منابع زیادی از اسید فولیک است. پزشک شما حتما قبل از باروری ۴ تا ۶ ماه به شما قرصهای اسید فولیک  تجویز خواهد کرد.

مادران باردار در طول دوران بارداری باید از میوه و سبزیجات سبز برگ استفاده کنند و غذای  خوبی بخورند و درزمانی که گرسنه هستند میوه و سبزی و سالاد را فراموش نکنند تا ویتامین د آنها تامین شود و در برخی مواقع حمام آفتاب را در برنامه های خود قراردهند.

 

ویدیوی زیر سایر غذاهایی که در دوران حاملگی نباید مصرف شود را بررسی می کند

 

 

امگا ۳ برای مبارزه با بیماری های مشترک برای مادر بسیار ضروری است تا  کودک را سالم بدنیا آورد. امگا ۳ در غذاهای دریایی  بخصوص ماهی، آوکادو، اجیل وماست یافت می شود.

در طول پروسه بارداری  معده مادر دچار ناراحتی معده  و سوهاضمه می شود. موادی مانند ماست، دوغ، سوپ و آب میوه برای معده خانم های باردار مفید است و به هضم غذا کمک می کند. همچنین دارای ارزش تغذیه  ای خوبی هستند که برای رشد جنین و سلامت مادر حتی بعداز زایمان نیز خوب است چون  نوزاد  بعد از بدنیا آمدن از شیر مادر تغذیه میکند.

 

استفاده مناسب از انواع لوبیاهای پخته مانند لوبیا قرمز، سفید، چشم بلبلی و عدس در رژیم غذایی بسیار کارساز است. اضافه کردن اسفناج که معدن بی پایان آهن است و نیز سیب زمینی به سازمان رژیمی مادر؛ تاثیری بی نظیر دارد. در آخر استفاده حداقل یک فنجان از هریک از مواد غذایی در هفته می تواند دوران بارداری رویایی از نظر بنیان سلامت مادر را در بر داشته باشد.

 

شما می توانید با مشاهده کلیپ های کانال مادر و کودک کلیپو تمامی نکات مربوط به قبل، حین و بعد از دوران بارداری را مشاهده کنید.

 

مطلب پیشنهادی

تومان واحد جدید پول ایران

سفر تومان از لفظ روزانه مردم تا پول ملی در روزهای اخیر صحبت از خداحافظی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *