جدیدترین مطالب
خانه / اخبار / استیون هاوکینگ درگذشت

استیون هاوکینگ درگذشت

خبر فوت استیون هاوکینگ، بزرگترین دانشمند قرن ۲۱ در شامگاه ۱۳ مارس ۲۰۱۸، خبری شوکه کننده و دردناک برای دوست داران زمین بود. هاوکینگ دانشمندی که نظریات او دنیای جدیدی از جهان هستی در برابر چشمان انسانها نمایان کرد. و لقب نابغه قرن بیست و یکم را برای او به ارمغان آورد.


استیون هاوکینگ متولد ۲۴ ژانویه ۱۹۴۲ در شهر آکسفورد بود و از هر گونه تحرک عاجز، او نه می توانست بنشیند نه برخیزد و نه راه برود. حتی قادر نبود دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند. عجیب تر آنکه او توانایی سخن گفتن را نیز نداشت. زیرا عضلات صوتی او که نیز به مانند ۹۹ درصد بقیه عضلات حرکتی بدنش، در یک حالت فلج کامل قرار داشتند. مشتی پوست و استخوان روی یک صندلی چرخدار که فقط دستگاه های حیاتی بدنش کار می کردند. ولی مغز استیون گویی از جهانی دیگر نیرو می گرفت. گویی تمام آنچه که از او گرفته شده، یکجا و در یک عضو ویژه متبلور شده بود، مغزی فعال و به شدت باهوش، یک مغز خارق العاده که دمی از جستجو و پژوهش و پویش بسوی نا شناخته های هستی باز نمی ماند. 

در ادامه به ذکر چند نکته مهم درباره این فیزیک دان و کیهان شناس مشهور خواهیم پرداخت.

بیوگرافی استیون ویلیام هاوکینگ

 

 

استیون در سن ۱۷ سالگی وارد دانشگاه آکسفورد شد و سه سال بعد و در حالی که فقط بیست سال سن داشت، در مقطع دکترای رشته کیهان شناسی دانشگاه کمبریج پذیرفته شد. یک سال بعد و در سال ۱۹۶۳ هاوکینگ در حالی که مشغول تحصیل دردانشگاه کمبریج بود به بیماری ALS مبتلا شد.

بیماری ALS یه بیماری پیشرونده‌ی عصبی‌- حرکتی است که با گذشت زمان باعث می شود فرد مبتلا قابلیت‌های استفاده از ماهیچه‌ هایش را از دست بدهد و این دقیقاً همان اتفاقی بود که برای استیون افتاد و او را برای تمام عمر به صندلی چرخدارش میخکوب کرد.

طبق نظر پزشکان و با توجه به پیشرفت بیماری، استیون نهایتا تا دو سال و نیم بعد می توانست زندگی کند. ولی در کمال تعجب استیون هاوکینگ دو سال بعد و در سال ۱۹۶۵ با جین وایلد ازدواج کرد و یازده سال بعد در سال ۱۹۷۴ دنیای علم را با نظریه  سیاه‌چاله‌های خود شگفت‌زده کرد. این نظریه بعد ها به عنوان "تابش هاوکینگ" شناخته شد.

 

سیاهچاله ای که شما را می بلعد!

 

هاوکینگ در سال ۱۹۷۹ توانست کرسی ریاضیات «لوکاس» یا "lucasian " را که از قرن ۱۸ میلادی متعلق به ایزاک نیوتن بود، از آن خود کند. نکته جالب این است که این کرسی از سال ۱۶۶۳ فقط در اختیار ۱۴ نفر قرار داشته است.

همگام با تمام این موفقیت ها، بیماری استیون نیز در حال پیشرفت بود و تا جایی پیش رفت که در سال ۱۹۸۵ هاوکینگ به طور کامل تکلم خود را از دست داد و در ادامه زندگی پربارش، او مجبور بود برای صحبت کردن نیز از یک دستگاه فوق پیشرفته استفاده نماید.

پیش بینی پزشکان در مورد بیماری فلج پیش رونده او نادرست نبود و این بیماری اکنون به همه بدنش چنگ انداخته بود. قدرت تحرک از همه اجزای بدنش بجز دو انگشت دست چپش سلب شده بود. و همین دو انگشت و کامپیوتر بسیار پیشرفته ای که اختصاصا برای او طراحی شده بود و به جای او حرف میزد، تنها راه ارتباطی پرالتهاب ترین مغز قرن بیست و یکم با جهان پیرامونش را تشکیل می داد.

اما خود استیون که هرگز خوشبینی اش را از دست نمی داد عقیده داشت که این ماشین به او وقت بیشتری برای اندیشیدن به آنچه که می خواهد بگوید، می دهد و سبب می شود که هرگز نسنجیده حرف نزند.

او در کنار تحقیق و پژوهش شبانه روزی در زمینه‌ کیهان شناسی و فیزیک ذرات و جاذبه، چندین کتاب به رشته تحریر در آورد که از میان آنها کتاب " تاریخچه مختصر زمان " با فروش بیش از ۱۰ میلیون نسخه ای خود، به عنوان پرفروش ترین کتاب علمی تاریخ شناخته می شود. او با وجود تمام محدودیتهای فیزیکی قدم به دنیای سینما نیز گذاشت و به عنوان مهمان افتخاری در فیلم‌های مختلفی از جمله انیمیشن «سیمپسون‌ها» ظاهر شد.

سفر در زمان امکان پذیر است

 

پروفسور استیون هاوکینگ در طول زندگی پربار علمی خود موفق به کسب جوایز فوق‌العاده‌ای شده است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

سال ۱۹۷۴ هاوکینگ به عضویت آکادمی سلطنتی علوم انگلستان که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد، درآمد و یک سال بعد پاپ پل ششم مدال طلای علوم را به وی اهدا کرد. او همچنان موفق به دریافت مدال آلبرت انشتین و هیوز از انجمن سطلنتی شده است. وی سال ۱۹۷۹ کرسی استادی ریاضیات در دانشگاه کمبریج را دریافت کرد و به مدت ۳۰ سال این صندلی را نگه داشت، جایگاهی که زمانی به اسحاق نیوتن تعلق داشت. در دهه‌ی ۸۰ میلادی هاوکینگ موفق به کسب درجه‌ فرماندهی امپراتوری بریتانیا شد که فقط یک درجه از مقام شوالیه‌ کمتر است. او همچنین به درجه همراهی افتخار به خاطر خدماتش نائل شد که تا به حال در کل جهان بیشتر از ۶۵ نفر موفق به کسب این افتخار نشده اند. سال ۲۰۰۹ هاوکینگ از باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مدال آزادی را به عنوان بزرگترین مدال غیر نظامی این کشور، دریافت کرد. با وجود تمام این افتخارات و خدمات ارزنده ای که وی در زمینه های مختلف و برای درک بهتر جهان ارائه داد، هیچگاه جایزه‌ نوبل به وی اهدا نشد.

 از شگفتی های استیون هاوکینگ  شوخ طبعی و شیطنت کودکانه او بود که بخصوص در برق نگاه هوشمندانه و رندانه اش موج می زد. چشمان درخشان او در کنار اجزای چهره  بی حرکت و فاقد هرگونه واکنش احساسی و عاطفی او هیچگاه از ذهن ما پاک نخواهد شد.

 

 

شاید همین خوش بینی او به جهان هستی زاییده آخرین نظریه بحث برانگیز او درباره سیاهچاله ها باشد؛ نظریه ای که اثبات می کند در آنسوی هر سیاهچاله، سپید چشمه ای وجود دارد.

مطلب پیشنهادی

خانم الوندی - دومین برنده کلیپو

قرعه کشی دومین جایزه بزرگ جشنواره کلیپو

جشن بزرگ کلیپو با جایزه ویژه در عید سعید فطر ماه مبارک رمضان در طاقت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *