جدیدترین مطالب
خانه / مناسبت ها / شب یلدا چی درست کنیم ؟

شب یلدا چی درست کنیم ؟

شب یلدا

شب یلدا و مراسم معروف و سنتی آن از آیین هایی است که هر ایرانی می تواند به آن به عنوان یک سنت و جشن تاریخی افتخار کند. این شب که به عنوان طولانی ترین شب سال شناخته می شود و دلیل و پیدایش آن به آیین های مذهبی و تاریخی میتراییسم بر می گردد به روش های مختلف و زیبایی اجرا می شود. در این شب که در کنار خانواده بودن از محور های اصلی آن است سعی می شود در جمع های خانوادگی که غالباً نزد بزرگ خانواده اتفاق می افتد مراسم هایی مانند شعر خوانی و دورهمی های شبانه برگذار می شود. به دلیل قدمت و تاریخ برگذاری شب یلدا که حتی به هزاران سال قبل بر می گردد عده ای عقیده دارند که در این شب از شعرهای فردوسی باید استفاده شود و عده ای بر استفاده از حافظ و فال حافظ اعتقاد دارند. اما اصل بر ارج نهادن به سنت شعرخوانی و در کنار هم بودن است.

پیشینه یلدا

در مورد تاریخچه یلدا و دلایل و اتفاقات تاریخی این شب اعتقادات زیادی وجود دارد. اما موردی که بیشتر اعتقادات آن را قبول دارند این است که این شب که طولانی ترین شب سال است سر آغاز کوتاهتر شدن شب های سرد زمستان است و از این شب به بعد روشنی هوا کم کم بیشتر می شود و به مرور زمان طول روز افزایش می یابد. شب و تاریکی نماد اهریمن است از این رو در این شب آتش می افروختند و در کنار هم به شادمانی و پایکوبی می پرداختند تا سخت ترین شب سال را با هم سپری کنند.

این آیین ها حتی به مرور زمان به مذاهب دیگر نیز وارد شد. حتی مسیحیت هم بی دریغ نبود و به جرعت می توان گفت آیین کریسمس و مراسم مربوط به آن برگرفته از این آیین ایرانی است. از این روست که در این شب ها شمع روشن می کنند و حتی درخت آن را با آویز های نورانی تزئین می کنند.

خوراکی های شب یلدا

در این شب به دلیل دور هم جمع شدن اعضای خانواده همیشه خوراکی های مختلف و تزئینات مربوط به آن از مواردی است که همگان به دنبال پیاده سازی آن هستند.

آجیل مخصوص شب یلدا

هندوانه

انار

از مواردی هستند که همیشه در این شب می توان در هر سفره ی شب یلدایی پیدا کرد. یکی از مواردی که همیشه در این شب مورد بحث و فکر کردن است نحوه چینش و تزئینات و حتی ایده برای درست کردن دسر و خوراکی های مختلف و خاص برای این شب است. در این مطلب سعی داریم چند مورد از مواردی را که برای تزئینات و یا درست کردن دسر و یا شیرینی مورد استفاده برای شب یلدا است را معرفی کنیم.

 

در زیر می توانید این کلیپ های متنوع و جالب را مشاهده نمایید.

برای مشاهده هر یک از ویدیو های بالا روی آن کلیک کنید تا روش تهیه و موارد مورد نیاز را در ویدیو کلیپ های مورد نظر مشاهده کنید.

 

در صورتی که هنوز در چالش "فیکس شو، فیلم بگیر" شرکت نکرده اید، این شب و دور همی آن بهترین زمان برای تهیه یک چالش مانکن جالب و خاص در کنار خانواده است که هم یک کار گروهی انجام داده باشید و هم در کنار هم شاد باشید. برای اطلاع از نحوه شرکت در این چالش و دریافت جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی و سایر جوایز به صفحه این مسابقه مراجعه کنید : مسابقه "فیکس شو، فیلم بگیر، جایزه ببر"

 

توجه : این شب زیبا و به یادماندنی زمانی به یادماندنی است که در کنار هم باشیم. پس حتما اولیت خود را در کنار خانواده بودن قراردهید و با هم بودن را ارج دهیم.

 

 

مطلب پیشنهادی

رمضان

چرا نباید روزه بگیریم؟

 طی چند سال اخیر بحث روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان از موضوعات داغ جامعه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *