خانه / مقالات / جادوی موسیقی

جادوی موسیقی

شاید شنیده باشید که نواختن موسیقی و حتی گوش دادن به آن باعث توسعه و بهبود حافظه افراد می شود. تحقیقات نشان می دهد که نواختن مداوم یک ساز می تواند شکل و عملکرد مغز را تغییر دهد. اگر شما یک ساز یاد بگیرید بخش های تحلیلی و حرکتی مغزتان و همچنین مهارت هایی از جمله دوچرخه سواری، موتورسواری و شنا بهبود پیدا خواهند کرد. موسیقی باعث بهتر شنیدن و افزایش توان طبقه بندی فایل ها به ویژه فایل های مرتبط با موسیقی می شود. اما شاید ملموس ترین اثر موسیقی چه در نواختن و چه در گوش دادن به آن بر روی مود و حالات افراد باشد. شکی نیست که روحیه افراد رابطه ای مستقیم با انگیزه و اراده آن ها در تعقیب خواسته هایشان دارد.در بحث های عصب شناسی فرضیه ای مطرح است که به اثر موتزارت شهرت دارد بر اساس این مطالعه گوش دادن به موسیقی موتزارت پیش از انجام یک سری امروز خاص می تواند توانایی افراد را در انجام و حل آن مسائل بهبود بخشد.
به طور کلی تاثیر مثبت موسیقی بر هوش شناختی ثابت شده است.اثرات بارز نواختن موسیقی را می توان در موارد چنین برشمرد:

توانایی خواندن و خلاصه نمودن مطالب را بالا می برد
مسوولیت پذیری افراد را افزایش می دهد
تمرکز را به نحو چشمگیری افزایش می دهد
شما را منضبط تر کرده و قدرت برنامه ریزی تان را بالا می برد
مهارت های جمعی و صبر شما را افزایش می دهد
به شما در به نمایش گذاشتن توانایی های فردی تان کمک می کند
موجب افزایش اعتماد به نفس و پشتکار می گردد
باعث تخلیه استرس و فشار عصبی می شود
کیفیت خواب افراد بهبود می بخشد
به کاهش درد و بهبود سیستم ایمنی کمک می کند

نواختنِ ساز تقریبا همه ی نواحی مغز رو به یکباره درگیر می کند، تمرین منظم موسیقی موجب قوی تر شدن کارکردهای مغز می شود و در نتیجه بر بهبود سایر فعالیت های ما نیز اثر می گذارد نواختن موسیقی حجم و فعالیت جسم پینه ای، یعنی رابط بین دو نیمکره مغز را بیشتر کرده و موجب انتقال بهتر و سریع تر پیام ها می گردد. بنابراین می توان از نوازنده ها انتظار داشت که در حل مسایل علمی و اجتماعی موفق تر عمل کنند.
نکته جالب در خصوص فراگیری موسیقی و نواختن ساز این است که اثری بسیار بلند مدت بر مغز می گذارد به عنوان مثال اثر یک دوره ۴ ساله موسیقی تا ۴۰ سال بر مغز و کارکردهای آن ماندگار خواهد بود. البته هر چه سن فراگیری موسیقی پایین تر باشد امکان ماندگاری تاثیرات آن تا پایان عمر بیشتر خواهد بود.
مطالعات زیادی در خصوص تاثیرات مثبت موسیقی انجام شده که دانستن آن ها شاید باعث شود از همین امروز یه ساز دست بگیرید و شروع به نواختن کنید. آنچه مسلم است هر چه ممارست و پشتکار بیشتری داشته باشید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. اگر علاقه مندید تا درباره این موضوع بیشتر بدانید دانلود کلیپ کوتاه “نواختن موسیقی با مغز نوازنده ها چه می کند؟” برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

درباره کلیپو

مطلب پیشنهادی

علل افسردگی

علائم و علل افسردگی

همان طور که در این کلیپ کوتاه می بینیم، وقتی آمار افراد گرفتار در چنگ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تا به حال ویدیو های کلیپو را از طریق ایمیل دریافت کرده اید ؟
خبرنامه کلیپو هر هفته بهترین و پربازدیدترین ویدیو های منتخب را به صورت ایمیل برای شما ارسال می کند. این ویدیو ها با کیفیت ترین ها از مجموعه های مختلف تلویزیونی تا کلیپ های کوتاه خنده دار را شامل می شود.
  • دریافت ویدیو های منتخب به صورت ایمیل
  • شرکت در مسابقات و قرعه کشی های کلیپو
  • اطلاع از طرح های خاص کلیپو
  • اطلاع از رویدادها و برنامه های کلیپو
  • قابلیت دانلود و انتشار در شبکه های اجتماعی
  • استفاده ایمیل شما تنها برای اطلاع رسانی
ایمیل شما نزد ما محفوظ می ماند.